Kongres Ruchów Miejskich reaguje w sprawie projektu specustawy mieszkaniowej

i

Autor: Archiwum Architektury Infografika przygotowana przez Kongres Ruchów Miejskich

Kongres Ruchów Miejskich reaguje w sprawie projektu specustawy mieszkaniowej

2018-03-26 18:46

Nie cichnie dyskusja na temat projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu inwestycji mieszkaniowych. Własne stanowisko w tej sprawie opublikował ostatnio Kongres Ruchów Miejskich.

Jak czytamy w komunikacie umieszczonym na stronie organizacji, projektowana specustawa miała służyć realizacji programu Mieszkanie+, jednak nie ma w niej śladu rozwiązań dla rozwoju publicznych form mieszkalnictwa. Rząd opiera projekt o tezę, że zwiększenie liczby mieszkań obniży ich cenę, ale obecnie ceny mieszkań wzrastają m.in. przez wzrost kosztów pracy i wyrobów budowlanych, a także przez atrakcyjność mieszkania jako przedmiotu inwestowania. Problemem w Polsce nie jest brak gruntów pod zabudowę mieszkaniową, ale fakt, że aby mieć mieszkanie, trzeba je kupić. Dodatkowo projekt bazuje na błędnym założeniu, że transfer środków publicznych w prywatny sektor budowlany rozwiąże problemy mieszkalnictwa, tymczasem doświadczenia programów Rodzina Na Swoim i Mieszkanie Dla Młodych pokazują, że tego typu interwencja publiczna zwiększa nie dostępność mieszkań, ale marże deweloperów. Projekt w żaden sposób nie wygeneruje mieszkań dostępnych dla osób, których nie stać na kupno. Natomiast uwalniając dodatkowy areał gruntów, zapewni gigantyczne zyski deweloperom.

Zdaniem autorów komunikatu, w szczególności nie do przyjęcia są: zbyt szeroki zasięg specustawy, zamiast zawężenia do np. terenów poprzemysłowych; szkodliwe społecznie rozszerzenie specustawy poza inwestycje programu Mieszkanie+; brak zabezpieczenia przed ustawicznym naruszaniem planów miejscowych; przerzucenie kosztów obsługującej infrastruktury i jej utrzymania na gminy; brak udziału społeczeństwa w procesie wydawania decyzji; brak ochrony terenów zielonych i rekreacyjnych przed zabudową; brak ochrony terenów zabytkowych i sąsiadujących z nimi; brak propozycji mechanizmu realnie zabezpieczającego interesy lokatorów najmu instytucjonalnego. W związku z powyższym Kongres Ruchów Miejskich wnosi o niezwłoczne zaprzestanie prac nad dokumentem. Naszym zdaniem dla rozwiązania problemów związanych z tą Ustawą konieczne byłoby publiczne wysłuchanie w Sejmie. Jesteśmy gotowi do współpracy przy opracowaniu nowego projektu, realizującego politykę dostępności mieszkań bez szkody dla Polek i Polaków – czytamy w informacji. W imieniu związku stowarzyszeń „Kongres Ruchów Miejskich” stanowisko podpisali Lech Mergler, reprezentujący poznańskie Prawo do Miasta, oraz Marta Bejnar-Bejnarowicz z gorzowskiej inicjatywy Ludzie dla Miasta. Pełna treść komunikatu oraz szczegółowy komentarz Łukasza Pancewicza dostępne tu.