Projekt warszawskiej toalety miejskiej

i

Autor: Archiwum Architektury Projekt: Aleksandra Wasilkowska, Marcin Kwietowicz, Marek Happach

Koniec z prowizorką - projekt toalety publicznej dla Warszawy

2015-11-19 12:04

Owalna, prosta bryła wyłożona szkliwionymi kaflami to projekt toalety publicznej opracowany przez Aleksandrę Wasilkowską, Marcina Kwietowicza i Marka Happacha. W przyszłym roku mają powstać 22 takie obiekty w 19 lokalizacjach w Warszawie. Koncepcję zaprezentowano 18 listopada, w przededniu Światowego Dnia Toalet.

Miejsce prezenacji wybrano nieprzypadkowo – Bar Okrąglak na rogu Świętokrzyskiej i Emilii Plater to dawny szalet miejski. Projekt toalety powstał na zlecenie miasta, które dąży do zastąpienia rozwiązań tymczasowych, takich jak choćby niebieskie budki Toi Toi, rozwiązaniami kompleksowymi. Spotkanie odbyło się w przededniu Światowego Dnia Toalet oraz w czasie trwania programu „Regranting dzielnicy Wisła”. W ramach tego ostatniego, do końca listopada 2015, mieszkańcy realizują swoje pomysły na dbanie o czystość nad rzeką, na które otrzymali dofinansowanie od miasta.

Rekomendacje dla formy architektonicznej toalety opracowali Aleksandra Wasilkowska, Marcin Kwietowicz i Marek Happach. Zespół wyłoniono w ramach warsztatów zorganizowanych przez OW SARP. Projektanci zaproponowali owalną bryłę, która nawiązuje do obecnych już w mieście obłych form np. kiosków ruchu. Elewacje zostaną wyłożone szkliwionymi kaflami o barwie dostosowanej do otoczenia - jasnoszarej, grafitowej, czarnej, brązowej, ceglanej i w odcieniu butelkowej zieleni. Ceramiczna okładzina stanowi ukłon w stronę przedwojennych warszawskich kamienic.

Wymiary toalety jednostanowiskowej to 265 cm szerokości, 470 cm długości i 300 – 310 cm wysokości. Do minimum ograniczono oznaczenia, których rolę pełnić będzie znany z dawnych sławojek symbol serca. Również pozostałe elementy mają minimalistyczny i surowy charakter. W dachu ukryto płaski świetlik, nie przewidziano dodatkowych osłon i zadaszeń czy miejsc przeznaczonych na materiały reklamowe. Toalety nie mają podziału na płeć, są dostosowane dla rodziców z dziećmi i dla osób niepełnosprawnych.

Łącznie w przyszłym roku mają powstać 22 obiekty w 19 lokalizacjach, 5 z nich w rejonie Wisły. Do 4 grudnia trwa nabór ofert na przetarg, w ramach którego zostanie wyłoniony wykonawca toalet. Za realizację odpowiadać będzie Zarząd Mienia m.st. Warszawy we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy.

Warto w tym kontekście przypomnieć również organizowany przez firmę KOŁO cykliczny konkurs na projekt toalet publicznych w różnych miastach Polski. Dotychczas zrealizowano kilka wyłonionych w nim koncepcji, które przełamują stereotypowe myślenie o szaletach, m.in. w Warszawie („Pawilon Plażowy”, projekt Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej), Kazimierzu Dolnym („Toaleta płot” projekt Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza), oraz w Krakowie, gdzie 16 listopada do użytku została oddana toaleta przy Rondzie Mogilskim (projekt Jakub Pszeniczny, Katarzyna Pszeniczna i Urszula Gacek).