Architektura MuratorWydarzeniaKonkurs Dom Dostępny 2021

Konkurs Dom Dostępny 2021

Budynek nagrodzony w konkursie zorganizowanym przez miesięcznik „Murator” ma 137 m2, a w ciągu roku zużyje tylko 34 kwh nieodnawialnej energii pierwotnej na metr kwadratowy.

Konkurs Dom Dostępny 2021
Pierwsza nagroda w konkursie Dom Dostępny 2021, projekt: RAAS Architekci - Remigiusz Strzelecki, Arkadiusz Strzelecki, charakterystyka energetyczna: Barbara Matysek, charakterystyka energetyczna/kosztorys: Robert Tebin, instalacje: Łukasz Król/Eco-therm. Dom ma 137 m2, w ciągu roku zużyje tylko 34 kwh nieodnawialnej energii pierwotnej na metr kwadratowy. Wykonanie w technologii tradycyjnej z pustaków ceramicznych ocieplonych styropianem. Więcej informacji: www.dd21murator.pl

Nagrodę główną w zorganizowanym przez miesięcznik „Murator” konkursie DOM DOSTĘPNY 2021 zdobyli projektanci z łódzkiej pracowni RAAS Architekci – Remigiusz Strzelecki i Arkadiusz Strzelecki. Jego założeniem jest promocja projektów domów, które sprostają ekologicznym standardom przyszłości, a jednocześnie będą dostępne dla przeciętnie zamożnych inwestorów (koszt budowy nie wyższy niż 500 tys. zł). Inicjatywa ma także przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o nadchodzących zmianach przepisów i wykazać, w jaki sposób wpłyną one na sposób projektowania, wygląd oraz jakość domów.

Konkursowe prace zostały przygotowane zgodnie z Warunkami Technicznymi, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Jak napisali jurorzy, zwycięski projekt – wybrany spośród 64 nadesłanych – jest prosty, uniwersalny, możliwy do wykonania w ogólnie dostępnych materiałach i spełnia najpopularniejsze zapisy planów miejscowych. Jego pasywne parametry pozwoliły na zastosowanie prostej, a zarazem nowatorskiej technologii, gdzie instalacja wentylacji pełni funkcję ogrzewania. Pompa ciepła współpracuje tu z kompaktowym urządzeniem wentylacyjnym wzbogaconym o element grzewczy. Do prawidłowego funkcjonowania instalacji potrzebna jest jedynie energia elektryczna – w tym przypadku dostarczana przez system fotowoltaiczny.

W projekcie zagospodarowano również wodę opadową. Odprowadzenie z połaci dachu oraz zastosowanie zewnętrznej kanalizacji deszczowej ze zbiornikiem podziemnym pozwala wykorzystać ją do celów użytkowych, takich jak mycie czy podlewanie.

W konkursie przyznano też dwie równorzędne drugie nagrody: architektowi Marcinowi Gaede oraz pracowni LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe (w składzie: Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski) i sześć wyróżnień honorowych dla projektów, których autorami są: Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa; Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab; Sławomir Wunsch; Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus; Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak oraz Andrzej Głąb. DOM DOSTĘPNY 2021 nawiązuje do tradycji organizowanych od lat 90. przez „Murator” konkursów DOM DOSTĘPNY, których misją było upowszechnianie dobrych wzorów architektonicznych i racjonalnych rozwiązań odpowiednich dla niedużych domów.

Tagi:
Top Woman in Real Estate 2022: zagłosuj na najpopularniejszą kobietę branży nieruchomości! Rozstrzygnięcie V edycji konkursu Top Woman in Real Estate coraz bliżej. Spośród ponad 120 kandydatek jury wybrało od 3 do 5 kandydatek w każdej kategorii. Pełna lista laureatek zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali 7 czerwca, ale swoją faworytką mogą też wybrać internauci. Głosowanie do 10 maja.
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.
9. edycja konkursu dla młodzieży w ramach programu Kształtowanie przestrzeni Organizatorzy programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni zapraszają młodzież w wieku 12-19 lat do udziału w konkursie na niezwykłe opowieści o miejscu zamieszkania.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!