Architektura MuratorWydarzeniaPolski plażing: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2017

Polski plażing: wyniki konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2017

11 października Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła wyniki Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017. Nagrodzono i wyróżniono aż cztery młode polskie architektki, które w praktyczny i innowacyjny sposób odniosły się m.in. do tematów polskiego plażowania oraz zrównoważonego rozwoju.

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2017
Stypendium PRAKTYKA - nagrodzony projekt Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej

Konkurs TEORIA i Stypendium PRAKTYKA, których organizatorem jest Fundacja im. Stefana Kuryłowicza, to programy promocji młodych architektów, akcentujące zarówno praktyczną, jak i teoretyczną stronę ich działalności. Jury Stypendium PRAKTYKA - w składzie: arch. Przemo Łukasik, arch. Dorota Szlachcic, arch. Agnieszka Szultk, arch. Aleksandra Wasilkowska oraz Mieczysław Godzisz - za najlepszy uznało projekt Parawanowiec Eweliny Wiciak i Barbary Romańskiej. Stanowi on wnikliwą diagnozę polskich przywar w kontekście pozornie niewinnego plażowania i towarzyszącego mu zjawiska „parawaningu”. „Polski plażing” – powszechnie krytykowany, niezgrabny, kiczowaty i wstydliwy nigdy dotąd nie był tematem profesjonalnego, architektonicznego namysłu. Nowatorskie podejście laureatek do styku przestrzeni prywatnej i publicznej idzie w parze z innowacyjnością proponowanych technologii – jak druk 3D czy bio-architektura – uzasadnia wybór przewodniczący jury Przemo Łukasik. Przez najbliższe pół roku laureatki będą rozwijać projekt pod okiem jurorów. Autorki najlepszego pomysłu na praktyczne rozwiązanie problemów wybranej przez siebie przestrzeni publicznej otrzymały stypendium o łącznej wartości 18 tys. złotych.
Natomiast jury Konkursu TEORIA 2017 pod przewodnictwem Redaktor Naczelnej „A-m” Ewy P. Porębskiej, w składzie: Grzegorz Piątek, Jacek Purchla, Bogna Świątkowska i Marta Urbańska, za najlepszą pracę uznało Architekturę naturalną Kingi Zemły. Jury doceniło odniesienie problematyki zrównoważonego rozwoju do najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed współczesną architekturą. Jak twierdzi sama laureatka praca ta została napisana z potrzeby zrozumienia, w jaki sposób powinno się formować swoje działania przestrzenne tak, aby miały pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Zwycięski tekst teoretyczny zostanie wydany w formie dwujęzycznej publikacji, a jego autorka otrzyma dodatkowo nagrodę w wysokości 3,5 tys. zł. Jury przyznało również jedno wyróżnienie honorowe dla Patrycji Ochman, autorki pracy Serce architekta, za oryginalne i poetyckie podejście do tematu. Publiczna prezentacja dokonań laureatek odbędzie się podczas wykładu Od wizji do projektu 23 marca 2018 roku.

Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.
Architektura przyszłości 2020. Zgłoszenia 2020 European Architecture Program Future Architecture to więcej niż konkurs. Organizatorzy programu zapraszają młodych projektantów do nadsyłania innowacyjnych, przełamujących granice koncepcji dotyczących naszego otoczenia. Zwycięskie prace będą prezentowane podczas najważniejszych architektonicznych wydarzeń w całej Europie.
Festiwal Żywych Architektur 2020. Konkurs projektów Założeniem odbywającego się w Montpellier Festiwalu Żywych Architektur jest promowanie twórczości młodych architektów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia projektów, które zostaną zrealizowane w przestrzeniach publicznych tego francuskiego miasta.
YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.
SARP U40 2019 – Starzy na plaży a młodzi w Lublinie Już wkrótce drugie ogólnopolskie spotkanie młodych architektów SARP U40. Miesięcznik „Architektura-murator” objął wydarzenie patronatem.