Architektura MuratorWydarzeniaMapa przekształceń warszawskiej architektury

Mapa przekształceń warszawskiej architektury

Najnowsza edycja mapy przygotowanej przez stowarzyszenia Masław przedstawia 20 obiektów i przestrzeni, które uległy różnego rodzaju transformacjom w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. To przegląd nie tylko widocznych naskórkowo zmian, lecz pośrednio również koncepcji konserwatorskich, modernizacyjnych i adaptacyjnych lub ich braku.

prezydium
Budynek prezydium rządu z 1952 roku przy ul. Wspólnej w Warszawie przekształcony we współczesny biurowiec, proj. Marek Leykam, proj. adaptacji b’art pracownia architektury, urbanistyki i wnętrz Bartłomiej Biełyszew (prezentacja „A-m” 8/2012). Fot. Zbyszko Siemaszko/nac/serwis prasowy

Poprzednie edycje mapy Tu było, tu stało z 2011 i 2013 roku miały charakter nieco nostalgicznej retrospekcji. Jej twórcy ze stowarzyszenia Masław zapraszali na spacer śladami budynków, których już nie znajdziemy w Warszawie – kina Moskwa, Supersamu czy baru Wenecja. Najnowsza, dwujęzyczna mapa zatytułowana Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 roku przedstawia 20 obiektów i przestrzeni, które uległy różnego rodzaju transformacjom w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. To przegląd nie tylko widocznych naskórkowo zmian, lecz pośrednio również koncepcji konserwatorskich, modernizacyjnych i adaptacyjnych lub... ich braku. Zaprezentowano zarówno działania modelowe, jak i takie, które pozbawiły przekształcane obiekty wartości.

Jednym z niechlubnych przykładów jest unicestwienie Domu Handlowego Smyk, ukończonego w 1952 roku symbolu warszawskiego powojennego modernizmu. Jego historię przypomniał w ramach premiery mapy prof. Waldemar Baraniewski. Dziś nie ma już śladu po wzniesionym na tyłach domu handlowego biurowcu, a wpisany do rejestru zabytków szkielet konstrukcji ostał się w szczątkowej formie. Do grupy niefortunnych przekształceń można zaliczyć też przebudowy zespołu SKS Warszawianka, pałacu Jabłonowskich („A-m” 1/1998) i zupełne „wydrążenie” Hotelu Europejskiego, który stał się architektoniczną wydmuszką. Ta i podobne modernizacje doczekały się niedawno niepochlebnego określenia „warszawska szkoła konserwacji”. Na otarcie łez, autorzy mapy pokazują przekształcenia wzorcowe – kino Iluzjon (dawniej Stolica, „A-m” 1/2013), Muzeum Powstania Warszawskiego („A-m” 5/2005, 1/2007) czy willę własną architekta Romualda Gutta. Ten ostatni przykład dowodzi, jak wiele zależy od świadomości właścicieli – przedwojenny dom po gruntownej konserwacji nie stracił nic z oryginalnej wartości.

Tagi:
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Trzecia linia metra w Warszawie Trzecia linia metra ma połączyć Stadion Narodowy z Gocławiem. Trwają prace koncepcyjne nad jej przebiegiem. Projektanci z ILF Consulting Engineers Polska przedstawili właśnie propozycję lokalizacji nowych stacji.
Warszawa przejmuje Szpiegowo. Budynek ma służyć uchodźcom z Ukrainy 11 kwietnia upłynął termin dobrowolnego wydania przez Rosję tzw. Szpiegowa, warszawskiego osiedla zajmowanego niegdyś przez rodziny radzieckich dyplomatów. Nieruchomość na wniosek prezydenta miasta zajął komornik.
Metro w Warszawie: historia warszawskiego metra Metro w Warszawie wydaje się tworem niezwykle młodym, ma jednak całkiem bogatą historię, zaś jego późna realizacja umożliwia  stosowanie najnowszych technologii i unikanie wadliwych rozwiązań starszych sieci. Prezentujemy krótką historię warszawskiego metra, od pierwszych pomysłów z XIX wieku do dziś.
Aleja tysiąca drzew w Warszawie: nowy projekt WXCA Ulica Kondratowicza na warszawskim Targówku przejdzie prawdziwą rewolucję. W związku z zakończeniem budowy kolejnego odcinka II linii metra tereny wzdłuż arterii zyskają całkiem nowe zagospodarowanie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia WXCA.
Wszystkie rzeki Warszawy Jakie rzeki na przestrzeni dziejów płynęły przez Warszawę? Które z nich wciąż istnieją, tyle że ukryte głęboko pod ziemią? I czy jest sens, by dziś na powrót je odsłaniać? Między innymi na pytania starają się odpowiedzieć kuratorzy wystawy „Niech płyną! Inne rzeki Warszawy”, którą do 29 maja można oglądać w stołecznym Muzeum Woli.