Architektura MuratorWydarzeniaMarek Dziekoński w Tychach. Wystawa

Marek Dziekoński w Tychach. Wystawa

Marek Dziekoński. Koncepcja-kreacja-konteksty to wystawa realizacji i projektów architekta, którego twórczość kształtuje współczesny obraz dwóch polskich miast – Tychów i Wrocławia.

Hala sztucznego lodowiska w Tychach
Hala sztucznego lodowiska w Tychach, proj. Marek Dziekoński, 1977-1978; fot. archiwum Ewy Dziekońskiej

Marek Dziekoński (1930-2002) jest autorem m.in. budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (wraz z Ewą Dziekońską), pawilonu Klubu Górniczego i siedziby banków w Tychach (wraz z Ewą Dziekońską) oraz tamtejszej hali sztucznego lodowiska.

Na wystawie zostaną zaprezentowane różne fazy rozwoju architektonicznych koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i nieurzeczywistnionych. Zobaczymy też dokumentację fotograficzną modeli, placów budowy i gotowych obiektów oraz ich stan obecny. Ekspozycję, której kuratorem jest Patryk Oczko, będzie uzupełniał katalog, a także cykl spotkań, spacerów i wykładów (m.in. konferencja Tychy. Dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955-1989).

24 marca – 9 września 2017

Muzeum Miejskie w Tychach www.muzeum.tychy.pl

Konferencja towarzysząca wystawie Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty

31 marca 2017, godz. 11.00 – 15.30
Dawna Młótownia ul. Katowicka 9

Program konferencji:
11.00 – powitanie gości
11.15 – prof. Ewa Chojecka: Tychy – historia, pamięć i dziedzictwo
11.45 – dr Ryszard Nakonieczny: Tyska awangarda w zakresie mieszkalnictwa i wypoczynku lat 60. XX w. na przykładzie osiedla E2 i ośrodka Paprocany
12.15 – Anna Syska: Szkoły nowego miasta

12.45 – dyskusja i przerwa kawowa
13.15 – Patryk Oczko: Tychy – w stronę centrum
13.45 – Przemysław Czernek: Deglomeracyjne idee śląskich architektów w służbie lecznictwa oraz rekreacji na przykładzie koncepcji Kombinatu Leczniczego i Uzdrowiskowego Wisła – Ustroń
14.15 – dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, Robert Skitek: Osie kompozycyjne nowego miasta. Potencjał pieszej przestrzeni publicznej

14.45 – dyskusja i podsumowanie konferencji

Tagi:
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.