Architektura MuratorWydarzeniaMarek Dziekoński w Tychach. Wystawa

Marek Dziekoński w Tychach. Wystawa

Marek Dziekoński. Koncepcja-kreacja-konteksty to wystawa realizacji i projektów architekta, którego twórczość kształtuje współczesny obraz dwóch polskich miast – Tychów i Wrocławia.

Hala sztucznego lodowiska w Tychach
Hala sztucznego lodowiska w Tychach, proj. Marek Dziekoński, 1977-1978; fot. archiwum Ewy Dziekońskiej

Marek Dziekoński (1930-2002) jest autorem m.in. budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu (wraz z Ewą Dziekońską), pawilonu Klubu Górniczego i siedziby banków w Tychach (wraz z Ewą Dziekońską) oraz tamtejszej hali sztucznego lodowiska.

Na wystawie zostaną zaprezentowane różne fazy rozwoju architektonicznych koncepcji, zarówno tych zrealizowanych, jak i nieurzeczywistnionych. Zobaczymy też dokumentację fotograficzną modeli, placów budowy i gotowych obiektów oraz ich stan obecny. Ekspozycję, której kuratorem jest Patryk Oczko, będzie uzupełniał katalog, a także cykl spotkań, spacerów i wykładów (m.in. konferencja Tychy. Dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955-1989).

24 marca – 9 września 2017

Muzeum Miejskie w Tychach www.muzeum.tychy.pl

Konferencja towarzysząca wystawie Marek Dziekoński. Koncepcja – kreacja – konteksty

31 marca 2017, godz. 11.00 – 15.30
Dawna Młótownia ul. Katowicka 9

Program konferencji:
11.00 – powitanie gości
11.15 – prof. Ewa Chojecka: Tychy – historia, pamięć i dziedzictwo
11.45 – dr Ryszard Nakonieczny: Tyska awangarda w zakresie mieszkalnictwa i wypoczynku lat 60. XX w. na przykładzie osiedla E2 i ośrodka Paprocany
12.15 – Anna Syska: Szkoły nowego miasta

12.45 – dyskusja i przerwa kawowa
13.15 – Patryk Oczko: Tychy – w stronę centrum
13.45 – Przemysław Czernek: Deglomeracyjne idee śląskich architektów w służbie lecznictwa oraz rekreacji na przykładzie koncepcji Kombinatu Leczniczego i Uzdrowiskowego Wisła – Ustroń
14.15 – dr Maria Lipok-Bierwiaczonek, Robert Skitek: Osie kompozycyjne nowego miasta. Potencjał pieszej przestrzeni publicznej

14.45 – dyskusja i podsumowanie konferencji

Tagi:
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.
Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna: wystawa Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. Koncepcję plastyczną ekspozycji, ukazującej autorskie podejście architekta do modułu, brył i ich wzajemnych relacji, opracowali kuratorzy Łukasz Wojciechowski i Aleksandra Czupkiewicz.