Architektura MuratorWydarzeniaMiędzynarodowy Rok Światła

Międzynarodowy Rok Światła

Z okazji przypadającego w 2015 Międzynarodowego Roku Światła Zumtobel Group AG zorganizowała w Dornbirn międzynarodową konferencję poświęconą szeroko pojętej tematyce oświetlenia. Wzięło w niej udział przeszło 950 gości z 27 krajów świata, a jednym z panelistów był często współpracujący z firmą Olafur Eliasson, który przedstawił zarówno swoje wielkoskalowe prace artystyczne, jak i projekty społeczne.

Międzynarodowy Rok Światła
Wykład Olafura Eliassona Światło to życie, podczas którego zaprezentował m.in. projekt zasilanej energią słoneczną lampki Małe słońce, fot. EPP

W tym roku przypadają rocznice ważnych wydarzeń naukowych, dotyczących światła oraz technologii świetlnej, między innymi określenie zasad optyki przez Ibn Al Haythema (1015) i opisanie światła w czasie i przestrzeni przez Alberta Einsteina w jego teorii względności (1915). Z tej okazji Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła.

W ramach jego obchodów świętująca 65-lecie Zumtobel Group AG, jedna z wiodących globalnych firm w branży oświetleniowej, zorganizowała spotkanie poświęcone szeroko pojętej tematyce światła. 950 gości z 27 krajów uczestniczyło w wykładach, zapoznało się z prezentacją najnowszych, innowacyjnych produktów Thorn, Tridonic i Zumtobel oraz wysłuchało wypowiedzi laureatów Nagrody Grupy Zumtobel.

Spotkanie otworzył wykład często współpracującego z firmą Olafura Eliassona, zatytułowany Światło to życie, w którym przedstawił zarówno swoje wielkoskalowe prace artystyczne, jak i projekty społeczne typu Małe Słońce – tanią lampkę zasilaną baterią słoneczną. Znaczenie oświetlenia w zaniedbanych obszarach w regionie Ameryki Łacińskiej prezentował Hubert Klumpner, współzałożyciel Miejskiego Think-Tanku (U-TT), zaś eksperci do spraw marketingu Hans-Georg Häusel i Bernd T. Werner udowadniali, jak odpowiednio stworzony system oświetlenia sklepów (Limbic® Lighting) może wpływać na zwiększenie sprzedaży produktów w określonych grupach docelowych.

Zaprezentowano także Nagrodę Grupy Zumtobel, wyróżnienie architektoniczne, którego celem jest promowanie projektów przyczyniających się do poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju w środowisku zabudowanym. Laureatami ostatniej edycji są między innymi Arup Deutschland GmbH za SolarLeaf – system elewacji w Hamburgu, Studio Tamassociati Architects z Wenecji za projekt szpitala dla dzieci w Port Sudan, jak również Elemental z Chile za masterplan – projekt zrównoważonej przebudowy chilijskiego miasta Constitución po tsunami w 2010 roku.

Tagi:
Sumienie detalu – kolejna edycja Forum Designu i Architektury. Budma 2021 Tegoroczne Forum Designu i Architektury odbędzie się 3 lutego w formule on-line. Wśród gości między innymi Tim Inglod, Lars Emil Kragh, Małgorzata Kucewicz, Zbigniew Maćków, Milena Trzcińska i Jakub Głaz.
Architektura Zagrzebia w latach 1850-1918 – wykład Pracownia Obszaru Postjugosłowiańskiego na Uniwersytecie Warszawskim zaprasza na wykład profesora Dragana Damjanovicia, wybitnego znawcy architektury okresu habsburskiego.
O Architekturze: Bolesław Stelmach W najbliższy czwartek Bolesław Stelmach na Politechnice Warszawskiej. Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW zaprasza na wykład z serii O Architekturze.
Odile Decq w Warszawie. Wykład Francuska architektka, ututytułowana projektantka muzeów, już w marcu w Warszawie. Fundacja im. Stefana Kuryłowicza zaprasza na wykład z serii Od wizji do projektu.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".
Cykl wykładów "Mistrzowie Architektury": Henning Larsen Architects Dzisiaj w Katowicach o projektach jednego z największych biur w Skandynawii opowie jeden z partnerów w pracowni - Jacob Kurek.