Architektura MuratorWydarzeniaMiesiąc w skrócie - listopad 2015

Miesiąc w skrócie - listopad 2015

Koncepcje kuratorskie pawilonów na 15. Biennale Architektury w Wenecji, projekt planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Warszawy, nowe koncepcje i budynki na ukończeniu - przedstawiamy nasz wybór architektonicznych wydarzeń listopada.

Miesiąc w skrócie - listopad 2015

Na początku miesiąca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki zaprezentowano koncepcję kuratorską, która zostanie zrealizowana w Pawilonie Polski na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Projekt "Podwójna fasada" dotyczy świadomości konsumentów architektury na temat warunków pracy na budowie oraz procesu powstawania budynku z perspektywy zaangażowanych w niego osób - od architektów, poprzez konstruktorów aż po pracowników fizycznych. Kuratorzy zamierzają m.in. udzielić głosu uczestnikom procesu budowlanego oraz zaprezentować ideę transparent buildung.

W listopadzie ogłoszono także wyniki naborów koncepcji wystaw, które odbędą się w pawilonach m.in. Niemiec i Szwajcarii. W 2016 roku wystawą w Pawilonie Szwajcarii pokieruje architekt Christian Kerez, w Polsce znany przede wszystkim jako autor niezrealizowanego projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Natomiast w Pawilonie Niemiec będzie można zobaczyć wystawę „Making Heimat. Germany, Arrival Country“, kuratorowaną przez zespół Niemieckiego Muzeum Architektury we Frankfurcie (DAM). Autorzy zwycięskiej koncepcji sprawdzą w jaki sposób architektura i planowanie może pomóc w rozwiązaniu kryzysu związanego z napływem fali uchodźców oraz jakie wyzwania stoją przed miastami, do których przybywa najwięcej osób. Punkt wyjścia dla ich rozważań stanowi książka kanadyjskiego dziennikarza Douga Saundersa "Arrival City", poświęcona ogólnoświatowej fali migracji ludności do miast. Ponadto, w listopadzie Muzeum ogłosiło nabór obiektów przekształconych w siedziby dla migrantów. W jego wyniku pozyskano liczne i różnorodne przykłady adaptacji budynków - od 800 osobowego centrum przyjmowania uchodźców po prowadzony przez nich niewielki warsztat rowerowy. Nadesłane przez architektów, lokalne społeczności, firmy i wolontariuszy projekty oraz szczegółowa koncepcja wystawy zostaną zaprezentowane publicznie na początku 2016 roku.

22 listopada runął „mur lubelski” – ogrodzenie wokół Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie w sposób symboliczny otwiera plac dla mieszkańców i zapowiada rychły koniec prac budowlanych przy CSK. W niedalekiej przyszłości pod jednym dachem, mają tu funkcjonować różne gatunki sztuki, style życia i aktywności. Budynek, który je pomieści, powstaje według projektu Pracowni Architektonicznej Bolesław Stelmach i Partnerzy. Oficjalne otwarcie instytucji w przyszłym roku, zakończy kilkudziesięcioletnią historię budowy teatru w tej części miasta.

30 listopada odbyła się publiczna dyskusja nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic tzw. Ściany Wschodniej. O tym jakie zmiany czekają założenie urbanistyczne będące symbolem Warszawy lad 60-tych pisalśmy w osobnym artykule. Uwagi do projektu przyjmowane są do 12 stycznia 2016.

Pod koniec miesiąca otwarto kolejne odsłony wystawy "Polska. Architecture" przygotowanej przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. Ekspozycję prezentującą dwadzieścia nowych bądź zrewitalizowanych w ostatnich latach w Polsce obiektów tym razem goszczą Chiny i Irlandia.

A ponadto:

- Wyłoniono projekt toalety publicznej dla Warszawy - owalna, prosta bryła wyłożona szkliwionymi kaflami to projekt opracowany przez Aleksandrę Wasilkowską, Marcina Kwietowicza i Marka Happacha. W przyszłym roku mają powstać 22 takie obiekty w 19 lokalizacjach w mieście.

- w Szczecinie odbyła się 9. edycja Westivalu. Jednym z głównych punktów programu była wystawa prezentująca 40-tu finalistów nagrody UE dla współczesnej architektury Mies van der Rohe Award 2015. Tegoroczny laureat - Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie to pierwszy zwycięzca z Polski w historii nagrody.

- Uniwersytet Medyczny w Lublinie zyska nową halę sportową. Dzięki elewacji z perforowanej blachy, hala ma zmieniać swój wygląd w zależności od pory dnia i rozbłyskiwać wewnętrznym światłem w czasie wieczornych imprez sportowych. Za projekt odpowiada poznańska pracownia Buszkiewicz Architekci.

- Ogłoszono wyniki konkursu na projekt przebudowy stref wejściowych do Centrum Nauki Kopernik. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia Interurban Łukasza Piankowskiego. Najbardziej charakterystyczne elementy zwycięskiego projektu to geometryczne pawilony-kioski, futurystyczne oświetlenie i neonowe oznakowanie przestrzeni.

- Ruszył projekt Architektura VII Dnia, którego autorzy postawili sobie za cel skatalogowanie i opracowanie ponad trzech i pół tysiąca obiektów architektury sakralnej, wzniesionych po 1945 roku. Wyniki swojej pracy udostępnili w formie internetowej bazy ze zdjęciami, informacjami o autorach i adresach obiektów. Podsumowaniem pierwszego etapu badań będzie wystawa w Muzeum Etnograficznym w Warszawie, otwarcie 3 grudnia o 19.00.

- Muzeum Architektury we Wrocławiu znalazło się w gronie laureatów II Przeglądu Muzeum Widzialne 2015, zorganizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Autorami nagrodzonego projektu są grafik Marian Misiak, architekt Piotr Zybura i pracownia Arch_it.

Miesiąc w skrócie – marzec 2016 31 marca 2016 roku w Miami zmarła Zaha Hadid, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie projektantek, laureatka Nagrody Pritzkera 2004 oraz Złotego Medalu RIBA 2016. Odeszła niezwykle silna osobowość twórcza i pierwsza kobieta, która osiągnęła tak duży sukces w świecie architektury.
Miesiąc w skrócie - luty 2016 Walka o ochronę spuścizny architektury modernistycznej, pierwszy Polak na wystawie głównej 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, najstarsza nagroda architektoniczna po raz pierwszy przyznana kobiecie - podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.
Miesiąc w skrócie - styczeń 2016 Pritzker dla Alejandro Araveny, otwarcie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu - podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.
Miesiąc w skrócie - październik 2015 Prezentujemy przegląd architektonicznych wydarzeń minionego miesiąca.
Miesiąc w skrócie - wrzesień 2015 Po sierpniowym spowolnieniu, wrzesień ożywiły liczne architektoniczne wydarzenia - otwarcia nowych siedzib instytucji publicznych i prezentacje długo wyczekiwanych projektów. Poniżej nasz wybór najważniejszych wydarzeń miesiąca.