Architektura MuratorWydarzeniaMiesiąc w skrócie - październik 2015

Miesiąc w skrócie - październik 2015

Prezentujemy przegląd architektonicznych wydarzeń minionego miesiąca.

Miesiąc w skrócie - październik 2015

Październik obfitował w wyniki konkursów, nie tylko architektonicznych. W połowie października Zachęta Narodowa Galeria Sztuki ogłosiła zwycięzców konkursu "Podwójna fasada" w Pawilonie Polskim na XV Biennale Architektury w Wenecji. Wybrano projekt "Podwójna fasada" Dominiki Janickiej i Michała Gdaka, który dotyczy warunków pracy pracowników budowlanych. Ze wszystkimi nadesłanymi koncepcjami można zapoznać się na utworzonej specjalnie w tym celu stronie internetowej, natomiast w piątek o 18:00 w siedzibie Zachęty odbędzie się dyskusja wokół zwycięskiego projektu.

Zmiany czekają gmach Muzeum Narodowego w Krakowie. Budynek zostanie przebudowany według wyłonionej w konkursie koncepcji pracowni Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. Jury doceniło innowacyjne, konsekwentnie przeprowadzone rozwiązanie stwarzające funkcjonalną i elastyczną przestrzeń wystawienniczą oraz niezwykle atrakcyjne przestrzenie ogólnodostępne. Uznano, że praca stwarza szanse wykreowania wnętrza muzealnego o unikatowym charakterze, przełamującego stereotypowe wyobrażenia, a jednocześnie zachowującego wartości artystyczne historycznego budynku.

Pod koniec miesiąca rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Wolnych Torów w Poznaniu. Dyskusja na temat zagospodarowania tego rozległego fragmentu miasta toczy się od lat. W marcu 2015 roku władze Poznania porozumiały się z PKP, organizując wspólnie dwuetapowy, międzynarodowy konkurs studialny. Pierwsze miejsce i 171 tys. zł otrzymała pracownia Mycielski Architecture & Urbanism, autorzy m.in. projektu miasteczka Siewierz Jeziorna – osiedla przeznaczonego docelowo dla 10 tys. mieszkańców, które powstaje w województwie śląskim według zasad nowego urbanizmu.

Spośród wyników konkursów europejskich na uwagę zasługuje koncepcja rozbudowy Archiwum i Muzeum Bauhausu w Berlinie. Przeszklona, pięciokondygnacyjna wieża o funkcjach ekspozycyjnych stanie tuż obok zaprojektowanego przez Waltera Gropiusa i wzniesionego do 1979 roku dotychczasowej siedziby instytucji. Ale to nie jedyny budynek, który powstanie w związku z setną rocznicą utworzenia słynnej szkoły architektury i designu, przypadającą na 2019 rok. Dwa miesiące wcześniej zaprezentowano dwa projekty dla Muzeum Bauhausu w Dessau. O tym, który z nich zostanie zrealizowany dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Również do końca 2019 roku mają powstać nowe budynki o przeznaczeniu kulturalnym w centrum Lozanny. Aires Mateus, jedna z najsłynniejszych portugalskich pracowni architektonicznych, zaprojektuje siedziby dwóch instytucji, realizowanych w ramach przedsięwzięcia Pôle Muséal, którego celem jest utworzenie nowej dzielnicy artystycznej w mieście.

Tymczasem w San Francisco końca dobiega rozbudowa Museum of Modern projektu Snøhetty. Dziesięciopiętrowy budynek wznoszony przy pochodzącym z lat 1992-1995 postmodernistycznym muzeum Mario Botty ma zostać otwarty w maju 2016 roku.

W połowie października ukazała się książka Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+ przygotowana przy współpracy "Architektury-murator". Publikacja prezentuje 26 najbardziej spektakularnych realizacji opatrzonych komentarzami znakomitych autorów – historyków i krytyków architektury. Książka została pomyślana jako wizytówka polskiej architektury za granicą - kierowana jest przede wszystkim do krytyków i badaczy zajmujących się architekturą współczesną na świecie. Trafi do bibliotek najważniejszych światowych instytucji i uczelni architektonicznych. Natomiast 27 października w Skopje otwarto wystawę "Polska. Architecture", zrealizowaną również przy współudziale naszego miesięcznika. Choć w stosunku do pierwszej odsłony, która miała miejsce w Azerbejdżanie, wystawę zaprezentowano w niezmienionej formie, w Skopje pokaz najnowszych polskich budynków nabrał nowych znaczeń.

A ponadto:

Trwa siódma edycja Warszawy w Budowie, jednego z najciekawszych festiwali o tematyce miejskiej. Wystawy główne - Spór o odbudowę oraz Radykalne nauczanie będzie można obejrzeć tylko do 10 listopada.

Ogłoszono wyniki drugiej edycji konkursu TEORIA, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Nagrodę otrzymał Piotr Kamiński, autor pracy pt. Model przeplotu: strategia dla miast w epoce sieci.

Miesiąc w skrócie – marzec 2016 31 marca 2016 roku w Miami zmarła Zaha Hadid, jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie projektantek, laureatka Nagrody Pritzkera 2004 oraz Złotego Medalu RIBA 2016. Odeszła niezwykle silna osobowość twórcza i pierwsza kobieta, która osiągnęła tak duży sukces w świecie architektury.
Miesiąc w skrócie - luty 2016 Walka o ochronę spuścizny architektury modernistycznej, pierwszy Polak na wystawie głównej 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, najstarsza nagroda architektoniczna po raz pierwszy przyznana kobiecie - podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.
Miesiąc w skrócie - styczeń 2016 Pritzker dla Alejandro Araveny, otwarcie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury 2016 we Wrocławiu - podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego miesiąca.
Miesiąc w skrócie - listopad 2015 Koncepcje kuratorskie pawilonów na 15. Biennale Architektury w Wenecji, projekt planu zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Warszawy, nowe koncepcje i budynki na ukończeniu - przedstawiamy nasz wybór architektonicznych wydarzeń listopada.
Miesiąc w skrócie - wrzesień 2015 Po sierpniowym spowolnieniu, wrzesień ożywiły liczne architektoniczne wydarzenia - otwarcia nowych siedzib instytucji publicznych i prezentacje długo wyczekiwanych projektów. Poniżej nasz wybór najważniejszych wydarzeń miesiąca.