Pawilon Niemiec, 15. Biennale Architektury w Wenecji

i

Autor: Archiwum Architektury Making Heimat. Germany, Arrival Country. Pawilon Niemiec, 15. Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji 2016 Fot. © Kirsten Bucher

Mieszkania dla uchodźców w Pawilonie Niemiec na 15. Biennale Architektury w Wenecji

2016-05-27 15:08

Wystawa w Pawilonie Niemiec podejmuje temat kryzysu uchodźczego - prezentuje największe społeczności imigrantów w Niemczech tzw. "Arrival Cities" oraz przegląd tymczasowych siedzib dla nowo przybyłych mieszkańców.

Wystawę „Making Heimat. Germany, Arrival Country” w Pawilonie Niemiec przygotowali kuratorzy z Niemieckiego Muzeum Architektury we Frankfurcie - Peter Cachola Schmal (komisarz, dyrektor muzeum), Oliver Elser (kurator) oraz Anna Scheuermann (koordynacja). Za projekt wystawy odpowiada berlińska pracownia Something Fantastic.

Znajdujący się pod ochroną konserwatorską budynek został przepruty czterema otworami, które zapraszają widzów biennale do obejrzenia wystawy, odpoczynku, czy też skorzystania z darmowego internetu. Ta bardzo daleko idąca ingerencja w zabytkową substancję pawilonu ma symbolizować otwartość Niemiec, kraju, który tylko w ubiegłym roku przyjął ponad milion uchodźców.

Koncepcja kuratorska powstała we współpracy z Kanadyjczykiem Dougiem Saudersem, autorem wydanej w 2011 roku książki "Arrival City", w której poddano analizie skutki migracji na przykładzie 20 miast świata. Osiem powstawionych w ksiażce tez wykorzystano do prezentacji materiału dokumentującego życie imigrantów w Niemczech.

Przygotowania do wystawy rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, kiedy ogłoszono otwarty nabór projektów tymczasowych siedzib dla osób poszukujących azylu. Nadesłane zgłoszenia zostały zamieszczone w uruchomionej specjalnie w tym celu internetowej bazie danych i pogrupowane wg wielkości, zastosowanych materiałów i konstrukcji, kosztów budowy oraz liczby mieszkańców na m2.

Pośród nadesłanych koncepcji znalazły się zarówno przykłady modelowe, jak i te, które nie spełniają minimalnych potrzeb uchodźców. Celem wystawy jest bowiem pokazanie przekroju stosowanych rozwiązań, bez czynnika wartościującego. Znalazły się tu tak różnorodne rozwiązania jak tymczasowe hale ze specjalnie zaprojektowanym podziałem wnętrz oraz trwałe, niedrogie budownictwo mieszkaniowe. Ciekawostką jest inicjatywa prywatnego fundatora, który zamiesza wybudować w Monachium osiedle dla uchodźców i artystów. Szczególnie szeroko reprezentowane jest budownictwo drewniane.

Choć nie zostało to wypowiedziane wprost, pawilon prowokuje pytania o to, jakie skutki będzie mieć nagły boom ośrodków dla uchodźców - czy będzie czynnikiem miastotwórczym? Czy wpłynie na uwolnienie gruntów dotychczas niedostępnych pod zabudowę? Zanim to jednak nastąpi Niemcy mierzą się z ogromnym wyzwaniem, jakim jest zapewnienie godnych warunków zamieszkania - jako pierwszego etapu na drodze przyszłej integracji.