Architektura MuratorWydarzeniaModele Moniki Sosnowskiej

Modele Moniki Sosnowskiej

Monika Sosnowska często sięga po motywy zaczerpnięte z architektury, a jej monumentalne rzeźby powstają w oparciu o filigranowe modele. Na wystawie w Fundacji Galerii Foksal zaprezentowano ponad 80 modeli prac zrealizowanych w ciągu ostatniej dekady.  

Monika Sosnowska. Modele 2007-2017
Monika Sosnowska. Modele 2007-2017, widok ekspozycji, fot. dzięki uprzejmości Fundacji Galerii Foksal

Pomimo rozwoju nowych technologii, które umożliwiają coraz wierniejsze przedstawianie niezrealizowanych jeszcze budynków, modele pozostają jednym z istotnych narzędzi w pracy architekta. Pozwalają na przetestowanie rozwiązań w przestrzennej formie i ułatwiają komunikację z inwestorem. Pełnią też funkcję szkicu i to właśnie ta ostatnia, najbardziej tradycyjna funkcja modelu łączy praktykę architektoniczną i działania artystyczne. Dla Moniki Sosnowskiej, której wystawę można oglądać do 22 kwietnia w warszawskiej Fundacji Galerii Foksal, model jest istotną częścią procesu realizacji pracy. Monumentalne rzeźby i instalacjie poprzedza przygotowanie precyzyjnych modeli w skali 1:20.

Wystawa odsłania część warsztatu artystki, która często sięga po motywy zaczerpnięte z architektury. W jej rzeźbach pojawiają się elementy takie jak klatki schodowe, balustrady, plątaniny prętów zbrojeniowych, a nawet całe szkielety budynków, które poprzez deformację i za sprawą ekspozycji w muzealnych lub galeryjnych przestrzeniach zostają pozbawione swych utylitarnych funkcji. Ekspozycja jest jednocześnie rodzajem retrospektywy w miniaturze - można tu zobaczyć aż 83 modele prac zrealizowanych w przeciągu ostatniej dekady. Dla odwiedzających, którzy znają prace Sosnowskiej, uderzający będzie kontrast delikatnych ażurowych form z papieru i efektu finalnego w postaci ciężkich, stalowych konstrukcji. Ostatniego dnia trwania wystawy o godzinie 13.00 zaplanowano krótkie oprowadzanie.

Monika Sosnowska
Modele 2007-2017
do 22 kwietnia
Fundacja Galerii Foksal
ul. Górskiego 1A Warszawa

Socmodernistyczne NRD od Zupagrafika Dzięki poznańskiemu wydawnictwu Zupagrafika do rąk miłośników socmodernistycznej architektury i papierowych modeli trafia kolejny tom architektonicznych wycinanek. Tym razem możemy zająć się odtwarzaniem najciekawszych budynków NRD.
Muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera W nowo otwartym muzeum modeli architektonicznych Richarda Meiera znalazły się miniatury jego najważniejszych realizacji od lat 60. do dziś
Peter Zumthor. Jak pracuje współczesny architekt? Architektoniczne modele odgrywają dużą rolę w pracy znanego szwajcarskiego architekta. Jak dużą, pokazuje wystawa Architectural Models by Peter Zumthor, zorganizowana przez austrieckie centrum sztuki Kunsthaus Bregenz