Architektura MuratorWydarzeniaModernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej

Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na dyskusję o książce Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej.... Prezentacja pierwszego tomu publikacji, poświeconego architekturze modernistycznej w Małopolsce, odbędzie się w czwartek 5 grudnia 2013

Spotkanie jest jednym z wydarzeń zorganizowanych w związku z przyszłoroczną Międzynarodową Wystawą Architektury w Wenecji.
Pierwszy tom serii  Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej przedstawia modernistyczne realizacje i projekty z województwa krakowskiego. Książka prezentuje budownictwo sakralne, publiczne i mieszkaniowe Krakowa, modernistyczne osiedla powstające przy okazji wielkich inwestycjach przemysłowych, omawia także efektowne realizacje sanatoriów i domów zdrojowych.
O publikacji dyskutować będą prof. Małgorzata Omilanowska (Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego), prof. Joanna Sosnowska (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), dr hab. Andrzej Szczerski (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego). W spotkaniu udział weźmie dr Jarosław Trybuś (wicedyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy).

Dyskusja o książce:
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej, tom 1: Kraków i województwo krakowskie pod redakcją Andrzeja Szczerskiego. Wydawca: DodoEditor, Kraków 2013; dystrybucja Bęc Zmiana.

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
Plac Małachowskiego 3, Warszawa
Księgarnia Artystyczna
5 grudnia 2013
wstęp wolny

Hala Arena w Poznaniu według CDF Architekci W tym roku ma się rozpocząć długo wyczekiwany remont hali widowiskowo-sportowej Arena w Poznaniu. Projekt modernizacji i rozbudowy obiektu opracowało biuro CDF Architekci.
Spotkania z modernizmem – architektura Mirosława Szabuniewicza i Juliusza Żórawskiego Miasto Gdynia zaprasza na kolejną edycję cyklu Spotkania z modernizmem. Tym razem gośćmi wieczoru będą badacze architektury, autorzy wielu opracowań i publikacji na temat modernistycznego dziedzictwa Grzegorz Rytel oraz Dariusz Błaszczyk.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Subiektywny atlas architektury Nicolasa Grospierre’a Najnowsza wystawa Nicolasa Grospierre’a  stanowi podsumowanie jego blisko 20-letniej, fotograficznej fascynacji architekturą modernistyczną. Na ekspozycji po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia z dwóch uzupełniających się cykli: Modern Forms i Modern Spaces, których konfrontacji dokonał kurator Adam Mazur.
Szklany Dom - mit a rzeczywistość 10 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można będzie zwiedzić zabytek, który jest najlepszym w Polsce urzeczywistnieniem pięciu zasad Le Corbusiera – Szklany Dom w Warszawie.
Modernistyczna architektura Gdyni w obiektywie [ZDJĘCIA] Znamy wyniki szóstej edycji konkursu fotograficznego "Gdyński Modernizm w Obiektywie". Odbywające się cyklicznie wydarzenie przyciąga amatorów fotografii i architektury modernistycznej z całej Polski.