Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox po raz drugi - 18 lipca

Muzeum Architektury we Wrocławiu: ArchiBox po raz drugi - 18 lipca

W kolejnej odsłonie cyklu ArchiBox Muzeum Architektury we Wrocławiu przedstawia projekty włoskiej pracowni AION Studio; ekologiczne maszyny, zastosowanie technik projektowania parametrycznego we współczesnej architekturze i architektoniczne eksperymenty

Wstęgi ciągłe, AION, system konstrukcyjny, Londyn - Wielka Brytania, 2004-2005
Wstęgi ciągłe, AION, system konstrukcyjny, Londyn - Wielka Brytania, 2004-2005

Archi-box to realizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu cykl, którego celem jest prezentacja najnowszych i najbardziej interesujących zjawisk we współczesnej architekturze. Program zainaugurowało spotkanie z Maciejem Siudą i Jednorazowym Laboratorium Architektury; gośćmi kolejnego spotkania są architekci z włoskiej pracowni architektonicznej AION Studio - Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano.
W Muzeum Architektury zobaczyć będzie można siedem projektów przygotowanych przez architektów z Syrakuz, począwszy od niewielkiego pawilonu Kopuła, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jak Jaszczurki czy dom Perskop, aż do rozbudowanych, eksperymentalnych systemów konstrukcyjnych i infrastrukturalnych (Sztuczne korytarze biotyczne).  Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – oprócz finalnych wersji projektów pokazujemy także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań - podkreśla kurator cyklu, Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Elementem organizującym przestrzeń ArchiBoxu stanie się Papierowy Smok, przygotowany na poprzedzających otwarcie wystawy warsztatach architektonicznych. Konstrukcja zbudowana z przeszło tysiąca tekturowych elementów przypomina układankę origami. Stanowić ma połączenie dwóch pozornie sprzecznych nurtów w projektowaniu: high-tech i low-tech. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów.

Andrea Di Stefano (ur. 1973) studiował historię i teorię architektury na Università Iuav w Wenecji, w 2005 roku ukończył także Architectural Association w Londynie. Był kuratorem sekcji poświęconej architekturze na Biennale w Pradze w 2003 roku. Współpracuje jako niezależny badacz z École Spéciale d’Architecture w Paryżu i Università degli Studi di Catania. Jego prace były prezentowane i publikowane między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu innych krajach świata.
Aleksandra Jaeschke (ur. 1976) ukończyła w 2005 roku Architectural Association w Londynie. Wraz nowojorską grupą BIOTHING brała udział w Beijing Biennale of Architecture w 2004 roku. Równolegle z pracą projektową prowadzi zajęcia warsztatowe w Artesis Hogeschool (Antwerpia, Belgia), Orleans Institut d’Arts Visuels (Orlean, Francja) i na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania (Syrakuzy, Włochy).


Otwarcie wystawy: 18 lipca 2013
Prace włoskich architektów prezentowane będą na wystawie Eco-machines. 18 lipca o 18.00 wernisaż rozpocznie wykład Aleksandry Jaeschke „Eco-Machines”. Ok. 19.00 goście wernisażu będą mogli włączyć się do akcji „Zrób sobie eko-maszynę”. Po oficjalnym otwarciu wystawy zaplanowano koncert  Odaibe http://www.odaibe.com/
Eco machines
Wystawa czynna 18 lipca - 8 września 2013 r.
Muzeum Architektuury we Wrocławiu
ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Architektura w laboratorium Edukacja architektoniczna częścią programu nauczania wczesnoszkolnego? Edukatorki z wrocławskiego Muzeum Architektury przekonują, że to możliwe i uruchamiają pierwsze, prawdziwe laboratorium, w którym architektury się słucha, waży ją, a nawet wącha!
Zbiory Muzeum Architektury we Wrocławiu dostępne on-line! Szkice, rysunki architektoniczne, modele i teksty m.in. Bohdana Lacherta, Macieja Nowickiego, Jerzego Sołtana czy Heleny i Szymona Syrkusów to tylko część z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, które możecie znaleźć w wirtualnym archiwum placówki.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu [GALERIA] Przed Muzeum Architektury we Wrocławiu stanęła papierowa konstrukcja projektu Jerzego Łątki. Obiekt zrealizowany ze studentami z Koła Naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej powstał z okazji jubileuszu miesięcznika „Architektura-murator”.
Dzieła mistrzów renesansu w Muzeum Architektury we Wrocławiu Do 9 czerwca w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę grafik z XVI, XVII i XVIII wieku. Na ekspozycji prace m.in. Michała Anioła, Rafaela czy Bramantego.
Trzy początki. 1918, 1945, 1989 – od portu w Gdyni do Solpolu Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Wrocław uczci przekrojową wystawą poświęconą kolejnym próbom kreowania wspólnoty i poczucia narodowej tożsamości z wykorzystaniem architektury – po roku 1918, 1945 i 1989.