Pamiatka rodzinna

i

Autor: Archiwum Architektury Wycieczka do zoo, lata 50.-60. XX wieku (autor nieznany). Fotografia z archiwum rodzinnego Aleksandra Gładysza przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie w ramach projektu „Pamiątka rodzinna”

Muzeum Etnograficzne w Krakowie tworzy archiwum fotografii

2012-02-03 13:32

Muzeum Etnograficzne w Krakowie bada, jaką rolę w tworzeniu i pielęgnowaniu wspólnej pamięci odgrywa dziś fotografia. Powstanie archiwum fotografii rejestrujących nasze życie, pokazujących codzienne i wyjątkowe zdarzenia. Czy wciąż przechowujemy zdjęcia? Co MMS-y, fotoblogi, albumy fotograficzne mówią o czasach, w jakich żyjemy?

Pamiatka rodzinna

i

Autor: Archiwum Architektury Wycieczka do zoo, lata 50.-60. XX wieku (autor nieznany). Fotografia z archiwum rodzinnego Aleksandra Gładysza przekazana Muzeum Etnograficznemu w Krakowie w ramach projektu „Pamiątka rodzinna”

Muzeum Etnograficzne w Krakowie tworzy archiwum fotografii

Muzeum w Krakowie realizuje projekt badawczy pod hasłem „Pamiątka rodzinna". Przedsięwzięcie prowadzone jest w ramach dwuletniego programu o nazwie „Photo Proxima” (2011–2012) – czyli fotografia zbliżająca. Program ten to eksperyment z pogranicza sztuki i nauki, a jego celem jest wypracowanie nowych metod pozyskiwania, udostępniania i archiwizacji fotografii. Tradycyjne rozwiązania, dotosowane do innego poziomu techniki i odmiennych modeli społecznych zachowań okazują się dziś zupełnie niewystarczające i anachroniczne.  Czy wciąż przechowujemy zdjęcia? Co MMS-y, fotoblogi, albumy fotograficzne mówią o czasach, w jakich żyjemy? To tylko niektóre pytania stawiane przez pomysłodawców projektu.  Akcja krakowskiego muzeum stanowi część przedsięwzięcia realizowanego m.in. przez władze województwa małopolskiego, Fundację Alinari z Włoch oraz Instytut Pamięci Współczesnego Piśmiennictwa (IMEC) z Francji.

W ramach projektu „Pamiątka rodzinna" powstanie archiwum fotografii pokazujących codzienne życie. Koordynatorzy projektu proszą o przesyłanie zdjęć i towarzyszących im opowieści rodzinnych prezentujących powszednie i odświętne, dawne i współczesne wydarzenia. Muzeum przygotowało w tym celu specjalny formularz zgłoszeniowy, dostępny pod adresem https://www.photoproxima.eu/pamiatka-rodzinna/formularz.html.

Międzynarodowa sieć współpracy przyczynić ma się do wymiany doświadczeń oraz wypracowania rozwiązań w zakresie zarządzania i przechowywania zbiorów fotograficznych. Pomysłodawcom pojektu zależy też na opracowaniu wytycznych do odnośnie udostępniania i interpretacji posiadanych zdjęć, szczególnie w odniesieniu do fotografii etnograficznej. Wraz z partnerami pragniemy rozpoznać współczesną logikę archiwum – rozumianego nie tylko jako zespół praktyk naukowych, społecznych czy politycznych, ale także jako metafora, opowieść, pamięć. Zwłaszcza w kontekście dokonującego się na naszych oczach postępu w technologii zapisu, przechowywania i udostępniania danych. - deklarują organizatorzy akcji.Projekt realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie współfinansowany jest przez Unię Europejską oraz Województwo Małopolskie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

www.photoproxima.eu SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE Dorota Majkowska-Szajer: majkowska.szajer@etnomuzeum.eu Ewelina Lasota: lasota@etnomuzeum.eu Tel. (12) 430 63 42 Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie www.etnomuzeum.eu