Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum Historii Żydów Polskich - uroczyste otwarcie coraz bliżej

Muzeum Historii Żydów Polskich - uroczyste otwarcie coraz bliżej

Prace budowlane w Muzeum Historii Żydów Polskich zbliżają się do końca. Wiosną 2013 roku muzeum ma zostać otwarte dla publiczności

Wejście do muzeum
Wejście do muzeum
Fot.: Hanna Szukalska

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe, prowadzone głownie we wnętrzach.

Powierzchni użytkowa muzeum wynosi 12,8 tys. m². Jedna trzecia tej powierzchni przeznaczona jest na prezentację wystawy głównej. Pozostała część pomieścić ma wystawy czasowe,  wielofunkcyjną salę audytoryjną dla 450 osób, sale warsztatowe Centrum Edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzenie dla dzieci a także mediaklub, restaurację i kawiarnię. Przeprowadzka pracowników do nowej siedziby rozpocząć się ma na początku 2013 roku. Wystawa główna zaprezentowana zostanie według zapowiedzi pracowników muzeum w ostatnich miesiącach 2013 roku, ale otwarcie obiektu dla publiczności zapowiadane jest już na wiosnę. 

W 2013 w muzeum odbyć się mają dwie wystawy czasowe, zapowiadane są także koncerty, spektakle teatralne, warsztaty dla dzieci i dorosłych, wykłady i konferencje. 


Muzeum przygotowuje ofertę dla partnerów zainteresowanych prowadzeniem działalności handlowej oraz wystawienniczo-usługowej w części galerii handlowej mieszczącej się w budynku Muzeum. Wkrótce zostaną ogłoszone mają być przetargi na operatorów usług gastronomicznych oraz sklepu muzealnego. 


Projekt budynku autorstwa Rainera Mahlamäkiego wybrany został w 2005 roku w międzynarodowym konkursie architektoniczny. Jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego wyłoniło zwycięską prace spośród przeszło 100 zgłoszeń. W konkursie uczestniczyli miedzy innymi Zvi Hecker, Kengo Kuma i Daniel Libeskind.  Projekt w 2008 roku wyróżniony został nagrodą International Architecture Award, przyznawaną przez Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.

czytaj także: rekonstrukcja zabytkowej synagogi drewnianej w Muzeum Historii Żydów Polskich
wyniki konkursu na projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
wykorzystanie miedzi w Muzeum Historii Żydów Polskich
projekt wystawy głównej - Nizio Design International

Frank Stella i synagogi dawnej Polski Co wspólnego mają prace słynnego amerykańskiego artysty, drewniane synagogi dawnej Polski i zajęcia prowadzone przed wojną na Politechnice Warszawskiej? Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otwiera wystawę, która łączy odległe z pozoru wątki, kultury i pokolenia.
Finaliści konkursu na projekt pomnika Ratującym-Ocaleni 4 lutego ogłoszono wyniki pierwszego etapu konkursu na koncepcję upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej "Ratującym-Ocaleni". Do drugiego etapu wybrane zostały prace Andrzeja Bulandy i Jadwigi Gajczyk, Eduarda Freudmanna i Gabu Heindl, Grzegorza Dutki i Szymona Wróblewskiego, Pedry Pena Jurado i Daniela Zarhy (Studio PEZ) oraz Mateusza Tańskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w kwietniu 2015 roku.
Wystawa stała w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Rzadko w Polsce się zdarza, by autorowi powierzano również wykonanie projektu. Wystawa główna w warszawskim Muzeum Żydów pokazuje, jakie są tego zalety: wszystkie detale są dopracowane, co ma ogromne znaczenie w instytucji, w której narracja opiera się głównie na multimediach i rekonstrukcjach, a nie na zabytkowych eksponatach – pisze Maja Mozga-Górecka.
Ekspozycja stała Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwarta! Aż 7 tysięcy metrów kwadratowych ścian zapełnionych specjalnie zaprojektowanymi elementami scenograficznymi. Ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni dostępnej dla zwiedzających. 1,5 tysiąca sztuk elementów oświetlenia typu LED oraz 250 komponentów sprzętu multimedialnego. Tak w liczbach prezentuje się wystawa stała Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Największa zrealizowana dotąd w Polsce narracyjna ekspozycja historyczna została otwarta 28 października. Projekt przygotowało studio architektoniczne Nizio Design International.
Miedź we współczesnej architekturze – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Architektura znaczącego obiektu użyteczności publicznej powinna przetrwać kilka pokoleń. Nie zawsze tak się dzieje, zbyt często taki obiekt szybko „więdnie”, podobnie jak kwiat zerwany na łące. Dzięki swojej długowieczności miedź jest niezawodnym materiałem. Rainer Mahlamäki o roli miedzi w architekturze Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
Ciasteczko w pudełku. O Muzeum Historii Żydów Polskich Grzegorz Stiasny Pomysł fińskich architektów opierał się na syntezie racjonalnej, prostokreślnej, szklanej bryły i przecinającego ją konwulsyjnie, rozfalowanego wnętrza. To wnętrze – pasaż między placem przed pomnikiem (miejscem oficjalnych uroczystości) a nieformalnym skwerem o osiedlowym charakterze – łączy wyraz symboliczny ze swą atrakcyjnością przestrzenną i ma szansę pozostawać w pamięci jako architektoniczny klejnot.