Architektura MuratorWydarzeniaMuzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty

Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.

Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty
Plaża na Westerplatte, w tle Port Północny; fot. Nemo / CC BY-SA 3.0

Ogłoszenie o postępowaniu przetargowym na wielobranżowy projekt parkingu oraz budynku Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego wraz z elementami zagospodarowania terenu na Westerplatte pojawiło się na stronie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku 10 czerwca. Zarówno parking, jak i nowy obiekt powstać mają tuż obok plaży na Westerplatte, przy ul. Sucharskiego. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 1655 m² pomieści sklep z pamiątkami, salę restauracyjną oraz pięć apartamentów, w tym jeden „oficerski”, 65-metrowy, z wyjściem na taras. Bryła budynku ma mieć prostą formę, architektura powinna być zgodna z duchem czasu. Dobrze widziane rozwiązania materiałowe na elewacji nawiązujące do zastosowanych w siedzibie głównej Muzeum II Wojny Światowej – czytamy w specyfikacji.

Czytaj też: Kaplica w Tarnowie na sprzedaż! |

Uczestnicy mają też przedstawić projekt „parkingu plażowego” dla minimum 180 samochodów osobowych i 20 autokarów z zadaszonym stanowiskiem postojowym o szerokości 4 i długości 15 metrów. Na terenie projektowanej inwestycji występuje zadrzewienie kolidujące z inwestycją, na które jest wymagana zgoda na wycinkę przed przystąpieniem do robót budowlanych – przestrzega placówka. Oferty można zgłaszać do 9 lipca. O wyborze najkorzystniejszej w 60% zdecyduje cena, w 40% kwalifikacje zawodowe i doświadczenie zespołu.

Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte rozstrzygnięty
Konkurs na projekt cmentarza wojskowego na Westerplatte rozstrzygnięty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego cmentarza wojskowego na Westerplatte. Jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha za najlepszą uznało pracę biura NM architekci.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.