Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Archiprix 2019 za projekt dla Warszawy

Nagroda Archiprix 2019 za projekt dla Warszawy

Archiprix to przyznawana co dwa lata nagroda za najlepsze architektoniczne studenckie dyplomy. Wśród jej tegorocznych laureatów są Sara Pellegrini i Domenico Spagnolo z mediolańskiej politechniki, którzy przygotowali projekt upamiętnienia warszawskiego getta w sąsiedztwie ulicy Waliców.

Nagroda Archiprix 2019 za projekt dla Warszawy
Ilustracja z nagrodzonego projektu dla ulicy Waliców

Archiprix International stanowi światowy przegląd najlepszych dyplomów wyselekcjonowanych przez same uczelnie. Każda edycja edycja odbywającego się od 2001 roku konkursu prezentuje nową generację najzdolniejszych młodych projektantów. W tegorocznej, której współorganizatorami są Archiprix Chile, Pontificia Universidad Católica de Chile, Escuela de Arquitectura i Facultad de Arquitectura y Urbanismo de la Universidad de Chile, jury oceniło 321 prac stworzonych przez 407 młodych architektów, architektów krajobrazu i urbanistów. Nagrody siedmiu laureatom Archiprix International/Hunter Douglas Awards 2019 wręczono 3 maja w Santiago de Chile. To, co łączy zwycięskie projekty, poza tym, że są one doskonale zaprezentowane, to zdolność do skojarzenia społecznych, politycznych i odnoszących się do kontekstu elementów z innowacyjnym programem, krytycznym zaangażowaniem i ograniczeniami dotyczącymi samego procesu projektowania - napisali jurorzy. Sara Pellegrini i Domenico Spagnolo – absolwenci School of Architecture Urban Planning Construction Engineering mediolańskiej politechniki - stworzyli swój nagrodzony projekt w oparciu o fizyczne i konceptualne wykopaliska Warszawy, aktywując coś w rodzaju „krytycznej archeologii, która wzmacnia tożsamość miejsc pamięci i ich głębokie znaczenie. Młodzi architekci mają jasną wizję dotyczącą etyki i urbanistycznej formy zarówno w przeszłości, jak i przyszłości - napisali sędziowie. Nagrodzony projekt zatytułowany Waliców, Fortress of Memory/Museum of the Present Between Warsaw's Ghetto Ruins można zobaczyć tutaj.
www.archiprix.org

Po Woli do woli Spędź wakacje na Woli! – zachęca Stowarzyszenie Masław i zaprasza na bezpłatne spacery po warszawskiej dzielnicy, która od 25 lat przechodzi burzliwe architektoniczne przemiany.
Społeczne archiwum Warszawy Powstaje społeczne archiwum wspomnień i fotografii Warszawy. Jego zbiory znajdą się na nowej stronie organizacji Tu było, tu stało, która ruszy na jesieni. Inicjatorzy akcji zapraszają do dzielenia się własnymi zdjęciami, pamiątkami i przeżyciami związanymi z miejską przestrzenią Warszawy.