Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Pritzkera 2017

Nagroda Pritzkera 2017

Nagrodę Pritzkera, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie w architektonicznym świecie, po raz pierwszy przyznano aż trzem architektom: Rafaelowi Arandzie, Carme Pigem i Ramonowi Vilalcie, prowadzącym w katalońskim Olot pracownię RCR Arquitectes. Jury podkreśliło m.in. kreatywne wykorzystywanie przez nich współczesnych materiałów, takich jak stal i plastik z recyklingu, poprzez które projektanci nadają swoim budynkom niewiarygodną siłę i prostotę.

Nagroda Pritzkera 2017
SOULAGES MUSEUM, RODEZ, FRANCJA, 2014; FOT. HISAO SUZUKI/SERWIS PRASOWY

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta, prowadzący od 1988 roku w katalońskim Olot pracownię RCR Arquitectes, ogłoszeni zostali w marcu laureatami tegorocznej Nagrody Pritzkera. Tym samym po raz pierwszy wyróżnieniem tym zostało uhonorowanych wspólnie aż trzech architektów. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, gdzie musimy polegać na międzynarodowych kontaktach, handlu, transakcjach, itd. Ale coraz więcej ludzi obawia się, że z powodu globalnych wpływów, stracimy nasze lokalne wartości, lokalną sztukę i zwyczaje. Aranda, Pigem i Vilalta mówią nam, że możemy mieć i jedno, i drugie. Pozwalają nam zobaczyć w najpiękniejszy i poetycki sposób, że odpowiedź na pytanie nie brzmi albo-albo, lecz że – przynajmniej w architekturze – możemy aspirować, by mieć obie rzeczy; nasze korzenie mocno osadzone w ziemi i ramiona wyciągnięte ku światu. (…) Każda ich realizacja jest specjalna i bezkompromisowo przynależy do swojego czasu i miejsca, zawsze będąc owocem prawdziwej współpracy i służąc społeczności – napisali jurorzy o dokonaniach biura RCR Arquitectes. Podkreślili też kreatywne użycie współczesnych materiałów, takich jak stal i plastik z recyklingu, poprzez które projektanci nadają swoim budynkom niewiarygodną siłę i prostotę.

Ich najbardziej znane realizacje w większości powstały w katalońskiej prowincji Girona i rodzinnym Olot. Są wśród nich własna siedziba urządzona w dawnej odlewni (tzw. Barberi Laboratory, 2008), winiarnia Bell-Lloc w Palamós (2007), przedszkole El Petit Comte w Besalú (2010, współpraca: J. Puigcorbé) czy otwarta scena teatru La Lira w Ripoll (2011, współpraca: J. Puigcorbé). Poza Hiszpanią zaprojektowali m.in. muzeum we francuskim Rodez poświęcone słynnemu malarzowi abstrakcjoniście Pierre Soulagesowi (2014, współpraca: G. Trégouët). Aranda, Pigem i Vilalta są również założycielami wspierającej kulturę fundacji RCR BUNKA. Nagrodę Pritzkera, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie w architektonicznym świecie, przyznano w tym roku po raz trzydziesty dziewiąty; po raz drugi architektom z Hiszpanii – w 1996 roku otrzymał ją Rafael Moneo.

(RED)

Nagroda POLITYKI – finaliści 2021 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji tradycyjnie zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z Pritzker Prize 2021 Nagrodę Pritzkera 2021 otrzymał francuski duet Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal. Dzięki ich pracy ożywają modernistyczne marzenia o poprawie ludzkiego życia – uzasadniało jury Pritzker Prize 2021.
WERK 12 projektu MVRDV z Nagrodą Muzeum Niemieckiej Architektury (DAM) WERK 12 w Monachium autorstwa MVRDV i N-V-O Nuyken von Oefele Architekten otrzymało prestiżową DAM Preis 2021. Zdaniem jurorów realizacja odpowiada na pytania nie tylko o projektowanie w czasach pandemii, ale i potem, w epoce „nowej normalności”. Prezentujemy najnowsze zdjęcia budynku.
Studio Architektoniczne Kwadrat z nagrodą Czas Gdyni za budynek Portova Poznaliśmy laureatów  tegorocznej edycji konkursu Czasu Gdyni na najlepsze realizacje w mieście. W kategorii Architektura zwyciężył kompleks mieszkaniowo-usługowy Portova studia Kwadrat. Wyróżnienia dla Arch-Deco i Wolski Architekci.
EU Mies Award 2022: polskie nominacje Znamy pierwszą pulę oficjalnych nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022. Polskę reprezentuje w tym gronie rekordowa liczba 20 realizacji autorstwa 17 zespołów! Publikujemy listę wytypowanych przez SARP oraz indywidualnych ekspertów.
Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego: laureaci NAWW 2020 Pierwsza edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego rozstrzygnięta. Grand Prix dla zagospodarowania otoczenia słupa drogowego w Koninie projektu biura PROSTO Architekci. Wśród laureatów także m.in. APA Arches, Insomia, UGO, Prosto i ASW Architekci, a także Hugon Kowalski, Adam Wierciński oraz Borys Wrzeszcz.