Architektura MuratorWydarzeniaNagroda Pritzkera 2017

Nagroda Pritzkera 2017

Nagrodę Pritzkera, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie w architektonicznym świecie, po raz pierwszy przyznano aż trzem architektom: Rafaelowi Arandzie, Carme Pigem i Ramonowi Vilalcie, prowadzącym w katalońskim Olot pracownię RCR Arquitectes. Jury podkreśliło m.in. kreatywne wykorzystywanie przez nich współczesnych materiałów, takich jak stal i plastik z recyklingu, poprzez które projektanci nadają swoim budynkom niewiarygodną siłę i prostotę.

Nagroda Pritzkera 2017
SOULAGES MUSEUM, RODEZ, FRANCJA, 2014; FOT. HISAO SUZUKI/SERWIS PRASOWY

Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta, prowadzący od 1988 roku w katalońskim Olot pracownię RCR Arquitectes, ogłoszeni zostali w marcu laureatami tegorocznej Nagrody Pritzkera. Tym samym po raz pierwszy wyróżnieniem tym zostało uhonorowanych wspólnie aż trzech architektów. Żyjemy w zglobalizowanym świecie, gdzie musimy polegać na międzynarodowych kontaktach, handlu, transakcjach, itd. Ale coraz więcej ludzi obawia się, że z powodu globalnych wpływów, stracimy nasze lokalne wartości, lokalną sztukę i zwyczaje. Aranda, Pigem i Vilalta mówią nam, że możemy mieć i jedno, i drugie. Pozwalają nam zobaczyć w najpiękniejszy i poetycki sposób, że odpowiedź na pytanie nie brzmi albo-albo, lecz że – przynajmniej w architekturze – możemy aspirować, by mieć obie rzeczy; nasze korzenie mocno osadzone w ziemi i ramiona wyciągnięte ku światu. (…) Każda ich realizacja jest specjalna i bezkompromisowo przynależy do swojego czasu i miejsca, zawsze będąc owocem prawdziwej współpracy i służąc społeczności – napisali jurorzy o dokonaniach biura RCR Arquitectes. Podkreślili też kreatywne użycie współczesnych materiałów, takich jak stal i plastik z recyklingu, poprzez które projektanci nadają swoim budynkom niewiarygodną siłę i prostotę.

Ich najbardziej znane realizacje w większości powstały w katalońskiej prowincji Girona i rodzinnym Olot. Są wśród nich własna siedziba urządzona w dawnej odlewni (tzw. Barberi Laboratory, 2008), winiarnia Bell-Lloc w Palamós (2007), przedszkole El Petit Comte w Besalú (2010, współpraca: J. Puigcorbé) czy otwarta scena teatru La Lira w Ripoll (2011, współpraca: J. Puigcorbé). Poza Hiszpanią zaprojektowali m.in. muzeum we francuskim Rodez poświęcone słynnemu malarzowi abstrakcjoniście Pierre Soulagesowi (2014, współpraca: G. Trégouët). Aranda, Pigem i Vilalta są również założycielami wspierającej kulturę fundacji RCR BUNKA. Nagrodę Pritzkera, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie w architektonicznym świecie, przyznano w tym roku po raz trzydziesty dziewiąty; po raz drugi architektom z Hiszpanii – w 1996 roku otrzymał ją Rafael Moneo.

(RED)

Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy rozstrzygnięty Podczas uroczystej gali w siedzibie Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie ogłoszono wyniki najnowszej edycji konkursu Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego wybrało miejsca, przestrzenie publiczne i inicjatywy, dzięki którym nasze miasta stają się bardziej przyjazne.
Projekt Dobrze Ułożony: konkurs na koncepcję i wizualizację przestrzeni z kostką brukową Vjetra® Firma Bruk zaprasza do udziału w konkursie na wizualizacja obiektu architektonicznego z zastosowaniem w jego otoczeniu nawierzchni z kostki brukowej Vjetra®. Pula nagród wynosi 30 tys. zł, a w jury architekci Aleksandra Grzonka, Przemo Łukasik i Adam Maroszek.
Ruszyły zgłoszenia do 9. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy Do 29 stycznia można przesyłać zgłoszenia do 9. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy. Organizatorzy czekają na propozycje budynków i przestrzeni publicznych, których realizację ukończono w 2022 roku oraz najciekawszych wydarzeń architektonicznych, jakie miały miejsce w stolicy w ubiegłym roku.
Brick Award 2023 – kolejna polska edycja konkursu Jeszcze tylko do 31 stycznia można przesyłać zgłoszenia do szóstej polskiej edycji konkursu architektonicznego Wienerberger Brick Award 2023 na najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. W jury Marlena Wolnik, Szymon Januszewski, Zbigniew Maćków, Krzysztof Mycielski i Grzegorz Piątek.
10 realizacji z Polski walczy o prestiżową Simon Architecture Prize 2022 Do udziału w konkursie Living Places – Simon Architecture Prize 2022 zgłoszono łącznie 186 projektów z 34 krajów świata. Polskę reprezentuje w tym gronie 10 realizacji autorstwa takich pracowni jak APA Wojciechowski, Grupa 5, Port, Bulak Projekt, Less is core, MML Architekci czy mode:lina.