Architektura MuratorWydarzeniaNajbardziej ekologiczne polskie miasta 2018

Najbardziej ekologiczne polskie miasta 2018

Podwójnym laureatem szóstej edycji konkursu ECO-MIASTO 2018 jest Lublin. W sumie przyznano 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień.

Najbardziej ekologiczne polskie miasta 2018

Do szóstej edycji konkursu zgłosiło się 46 miast. Niektóre z nich przedstawiły osiągnięcia w kilku kategoriach, stąd napłynęło w sumie 70 zgłoszeń. W każdej z pięciu kategorii nagrodzono dwa miasta – jedno o liczbie mieszkańców powyżej 100 tys., drugie poniżej tej liczby. Jury przyznało 10 tytułów laureata i 13 wyróżnień. Lublin został nagrodzony w dwóch kategoriach: gospodarka wodna i mobilność zrównoważona. Obok Lublina drugim laureatem w kategorii gospodarka wodna jest Mława, a w kategorii mobilność zrównoważona zwyciężyły także Niepołomice.
Białystok, który został nagrodzony jako pierwsze miasto z województwa podlaskiego, otrzymał tytuł za działania w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym. W tej nowej w konkursie kategorii wyróżniono również Radzyń Podlaski. Nagrodę w kategorii efektywność energetyczna budynków otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii zieleń miejska, a jakość powietrza – Zabrze i Złotów.
Organizatorzy podkreślają, że najwięcej tytułów laureata i wyróżnień zdobyły miasta z województwa lubelskiego. Ekologiczne sukcesy samego Lublina to 30-procentowy udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego oraz rozbudowa infrastruktury pieszej i rowerowej, a także działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Pełne wyniki konkursu tutaj: http://www.eco-miasto.pl/laureaci-eco-miasto-2018/
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 27 września podczas Międzynarodowej Konferencji Innowacyjne ECO-MIASTO 2018. Częścią projektu ECO-MIASTO jest również program edukacyjny dla szkół Zakręceni w przestrzeni. W tegorocznej edycji organizatorzy otrzymali ponad 200 prac - pomysłów na przyjazną przestrzeń - z 52 szkół. Nagrodę główną zdobyło Liceum Ogólnokształcącego w Małogoszczu, gdzie powstał projekt Zielono nam. Konferencja oraz oba konkursy organizowane są przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.