Najciekawsze pawilony na Expo 2015 w Mediolanie - część I
Od 1 maja do 31 października w Mediolanie trwa Expo 2015, którego tematem przewodnim jest "Wyżywienie planety, energia dla życia". W blisko 100 specjalnie w tym celu zbudowanych przestrzeniach wystawienniczych, swoje osiągnięcia prezentuje ponad 150 krajów, firm i organizacji. Wybieramy najciekawsze pawilony tegorocznej wystawy światowej.

"Breathe. Austria" - pawilon Austrii
Tematem przewodnim pawilonu jest świeże powietrze – jedno z "bogactw naturalnych" Austrii. Szary, drewniany prostopadłościan skrywa najważniejszą część ekspozycji - gęsto zalesioną powierzchnię o wielkości 560 m2. Zgromadzona tu roślinność, reprezentująca poszczególne partie lasu - od mchów poprzez krzewy aż do wysokich drzew - produkuje około 62,5 kg tlenu w ciągu godziny. Tak imponujący efekt osiągnięto dzięki szeregowi dysz, z których pod ciśnieniem wydobywa się para wodna. Za projekt odpowiada pracownia Klausa K. Loenharta terrain:.

"Archeologies of the Green" - pawilon Bahrajnu
Pawilon Bahrajnu został zaprojektowany przez holenderskiego architekta Anne Holtrop we współpracy z architektką krajobrazu Anouk Vogel. W przewiewną strukturę, wniesioną z prefabrykowanych paneli z białego betonu wkomponowano 10 ogrodów owocowych, z typowymi dla Bahrajnu roślinami, takimi jak winorośl, granaty czy figowce. Każdy z krzewów wyda owoce w czasie trwania Expo. Ponadto w jednej z sal zgromadzono zabytki archeologiczne, które ukazują długą tradycję rolniczą kraju oraz odnoszą się do mitów o lokalizacji rajskiego ogrodu. Po zakończeniu wystawy światowej pawilon zostanie rozmontowany i ponownie złożony w Bahrajnie, gdzie będzie pełnił funkcję ogrodu botanicznego.

"Feeding the World with Solutions" - pawilon Brazylii
W przypadku wydarzenia o tak dużej skali jak wystawa światowa, istotnym zadaniem projektu pawilonu jest przyciągnięcie uwagi zwiedzających. Niewiele konstrukcji powstałych na potrzebę Expo wciąga widza tak jak pawilon Brazylii, zaprojektowany przez Studio Arthur Casas i Atelier Marko Brajovic. Tymczasową strukturę wykonano z prefabrykatów z kortenu. Na niemal całej długości rozpięto siatkę, po której można się swobodnie poruszać. Odwiedzający mogą pokonać ten sam dystans drogą prowadzącą pośród skrzyń z typowymi dla Brazylii roślinami uprawnymi oraz interaktywnymi ekranami informacyjnymi. W przylegającej bryle umieszczono przestrzenie wystawiennicze, audytorium, sklep, restaurację i biura.

"Harmonious Diversity" - pawilon Japonii
W odpowiedzi na temat tegorocznej wystawy światowej, w wielu projektach pojawiły się odnawialne surowce. Jednym z nich jest drewno, które wykorzystano do budowy ścian pawilonu Japonii. Zastosowano tu tradycyjną konstrukcję polegającą na zespalaniu drewnianych elementów bez metalowych łączników. Tę metodę budowania można spotkać już w pochodzącej z VII wieku świątyni Horyuji (Prefektura Nara). Zygzakowata rampa poprowadzona pomiędzy ścianami prowadzi na pierwsze piętro z restauracją i tarasem. Na ekspozycji wewnątrz pawilonu znalazły się imponujące multimedialne i interaktywne instalacje japońskich artystów nendo oraz teamlab. Autorem projektu jest Atsushi Kitagawara.

"Bee Hive" - pawilon Wielkiej Brytanii
Droga prowadząca do pawilonu Wielkiej Brytanii jest odzwierciedleniem tej, jaką przebywa pszczoła w swoim naturalnym środowisku. Pierwszy element jaki napotykają odwiedzający to niewielki sad z jabłoniami. Kolejnym etapem jest ścieżka prowadzącą pomiędzy pojemnikami z kortenu, w których znalazły się dziko rosnące gatunki traw i kwiatów. Umieszczone na wysokości wzroku rośliny oglądane są z punktu widzenia pszczoły. Dominantą założenia jest wysoka na 14 metrów konstrukcja, która wyglądem przypominać może rój pszczół lub plaster miodu. Wzniesiono ją ze 180 000 aluminiowych elementów, złożonych w 32 horyzontalne warstwy. Wewnątrz tego symbolicznego ula zwiedzający mogą oglądać iluminacje około 1000 świateł ledowych, z których każde połączone zostało z ruchem pszczół w ulach w Wielkiej Brytanii. Za projekt odpowiada artysta Wolfgang Buttress, za architekturę, architekturę krajobrazu i stronę inżynieryjną BDP Physicist and Bee.