Architektura MuratorWydarzeniaNajczęściej czytane artykuły 2015 roku

Najczęściej czytane artykuły 2015 roku

Architektoniczne plagiaty, rynki i place miejskie, zagraniczne sukcesy polskich pracowni - przypominamy pięć najczęściej czytanych artykułów w naszym serwisie w 2015 roku.

1. Idee, inspiracje, plagiaty. Grzegorz Stiasny o architektonicznym naśladownictwie

Gdzie kończy się architektoniczna inspiracja, a gdzie zaczyna plagiat? 9 marca 2015 ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych, zlokalizowanego na kwaterze 'Ł' Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Zwyciężył projekt zespołu Leszek Maksym Czaja, Izabela Tomczak i Piotr Kuflewski. Autorom szybko zarzucono plagiat niezrealizowanej koncepcji Krematorium dla Sztokholmu z 2009 roku, autorstwa duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group). Zwycięska praca została wycofana z konkursu, a po negocjacjach z zespołami autorskimi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjęła decyzję, że Panteon-Mauzoleum powstanie według wyróżnionej w koncepcji rzeźbiarza Jana Kuki i architekta Michała Dąbka. Jako komentarz do zaistniałej sytuacji przypomnieliśmy wciąż aktualny tekst Grzegorza Stiasnego "Idee, inspiracje, plagiaty" z "Architektury-murator" nr 10/2008.

Idee, inspiracje, plagiaty

2. Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu przy pawilonie ZODIAK

Modernistyczny pawilon na tyłach Domów Towarowych Centrum, niegdyś siedziba baru "Zodiak" ma odzyskać dawną świetność. Z inicjatywy Oddziału Warszawskiego SARP i miasta stołecznego Warszawy ten ważny element założenia urbanistycznego Ściany Wschodniej, stanie się centrum informacji i prezentacji stołecznej architektury i urbanistyki. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt zagospodarowania terenu wokół pawilonu otrzymała koncepcja pracowni Gowin & Siuta. Architekci zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną białą kartkę - otwartą przestrzeń, przygotowaną na różne scenariusze. W ostatnich dniach grudnia 2015 SARP podał wiadomość, iż Warszawski Pawilon Architektury "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę. Inwestycja ma ruszyć w tym roku.

Otoczenie pawilonu Zodiak w Warszawie
Nad centralnym punktem placu zostanie zamontowana kamera, która ma rejestrować wszystkie wpisy i wydarzenia, tak żeby można je było obejrzeć również w internecie; il. dzięki uprzejmości Gowin & Siuta

3. Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski

W ostatnich latach, za sprawą m.in. unijnych funduszy w Polsce powstało wiele gmachów użyteczności publicznej o niekwestionowanej wartości architektonicznej. W "Architekturze-murator" przyjrzeliśmy się również ich otoczeniu, nie tylko temu najbliższemu. Tekst Grzegorza Stiasnego poświęcony przemianom przestrzeni publicznej w Polsce okazał się jednym z najchętniej czytanych na naszej stronie. Diagnoza krytyka architektury jest następująca - polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią.

Rynek w Jaworznie
Modernizacja rynku w Jaworznie, projekt: P.A. Nova, Stanisław Lessaer, 2011-2014; fot. Marcin Czechowicz

4. Polskie zespoły nagrodzone w konkursie Himalayan Mountain Hut

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się sukcesy polskich architektów zagranicą. W międzynarodowym konkursie na projekt górskiego schroniska w Himalajach nagrodzono dwa zespoły z Polski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu, który w ekstremalnych warunkach pogodowych mógłby być schronieniem dla 20 osób przez okres jednego tygodnia, a na co dzień służyć turystom uprawiającym wspinaczkę wysokogórską. Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja pracowni ArC2, która zaproponowała chatę inspirowaną kształtem i właściwościami śpiwora. Choć praca nie zdobyła pierwszej nagrody, ma zostać zrealizowana.

Himalayan Mountain Hut, II nagroda
II nagroda, projekt zepołu w składzie: Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, Julia Kisielewska i Wojciech Klapcia

5. Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo Piotr Musiałowski

Chętnie czytane były również materiały poświęcone projektowi polskiego pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie. Obiekt idealnie wpisał się w założenia wystawy światowej i cieszył dużym zainteresowaniem zwiedzających (odwiedziło go ok. 1,7 mln osób, znacznie więcej niż na początku zakładano).

Pawilon polski na Expo 2015 w Mediolanie
Zielone rabaty z kwiatami, krzewami, trawami ozdobnymi i drzewami jabłoni odbijają się w panelach z polerowanej, chromowanej blachy, powiększając optycznie przestrzeń ogrodu i stwarzając iluzję nieskończoności. Fot. Marcin Czechowicz
Serwis www.architektura.murator.pl od teraz bez rejestracji! Wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, znosimy obowiązkową rejestrację do serwisu. Dostęp do unikatowych materiałów jest teraz łatwiejszy niż kiedykolwiek przedtem.
Zostań ambasadorem „Architektury-murator” Architektura to Twoja pasja? Żadne z wydarzeń studenckich nie może odbyć się bez Twojego udziału? A przy tym jesteś osobą przedsiębiorczą, odpowiedzialną, zorganizowaną i chcesz reprezentować swój wydział na łamach miesięcznika?
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.
Redakcja „Architektury-murator” zaczyna ścisłą współpracę z „Zawodem: Architekt”! Agencja 360 Content Team działająca w strukturze naszej grupy wygrała konkurs Izby Architektów RP na wydawanie dwumiesięcznika „Zawód: Architekt”. W kwestiach merytorycznych nowy zespół będzie wspierać redakcja „Architektury-murator”.
Poznajcie Partnerów jubileuszu Obchody 25-lecia „Architektury-murator” będą trwały niemal cały rok 2019, a składać się na nie będzie wiele wydarzeń, których organizacja nie byłaby możliwa bez naszych Partnerów. Poznajcie Partnerów jubileuszu.
Zostań redaktorem "Architektury-murator"! Miesięcznik "Architektura-murator" zatrudni redaktora prowadzącego serwis internetowy www.architektura.murator.pl.