Najczęściej czytane artykuły 2015 roku
Architektoniczne plagiaty, rynki i place miejskie, zagraniczne sukcesy polskich pracowni - przypominamy pięć najczęściej czytanych artykułów w naszym serwisie w 2015 roku.
1. Idee, inspiracje, plagiaty. Grzegorz Stiasny o architektonicznym naśladownictwie
Gdzie kończy się architektoniczna inspiracja, a gdzie zaczyna plagiat? 9 marca 2015 ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych, zlokalizowanego na kwaterze 'Ł' Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Zwyciężył projekt zespołu Leszek Maksym Czaja, Izabela Tomczak i Piotr Kuflewski. Autorom szybko zarzucono plagiat niezrealizowanej koncepcji Krematorium dla Sztokholmu z 2009 roku, autorstwa duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group). Zwycięska praca została wycofana z konkursu, a po negocjacjach z zespołami autorskimi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjęła decyzję, że Panteon-Mauzoleum powstanie według wyróżnionej w koncepcji rzeźbiarza Jana Kuki i architekta Michała Dąbka. Jako komentarz do zaistniałej sytuacji przypomnieliśmy wciąż aktualny tekst Grzegorza Stiasnego "Idee, inspiracje, plagiaty" z "Architektury-murator" nr 10/2008.

2. Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu przy pawilonie ZODIAK
Modernistyczny pawilon na tyłach Domów Towarowych Centrum, niegdyś siedziba baru "Zodiak" ma odzyskać dawną świetność. Z inicjatywy Oddziału Warszawskiego SARP i miasta stołecznego Warszawy ten ważny element założenia urbanistycznego Ściany Wschodniej, stanie się centrum informacji i prezentacji stołecznej architektury i urbanistyki. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt zagospodarowania terenu wokół pawilonu otrzymała koncepcja pracowni Gowin & Siuta. Architekci zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną białą kartkę - otwartą przestrzeń, przygotowaną na różne scenariusze. W ostatnich dniach grudnia 2015 SARP podał wiadomość, iż Warszawski Pawilon Architektury "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę. Inwestycja ma ruszyć w tym roku.

3. Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski
W ostatnich latach, za sprawą m.in. unijnych funduszy w Polsce powstało wiele gmachów użyteczności publicznej o niekwestionowanej wartości architektonicznej. W "Architekturze-murator" przyjrzeliśmy się również ich otoczeniu, nie tylko temu najbliższemu. Tekst Grzegorza Stiasnego poświęcony przemianom przestrzeni publicznej w Polsce okazał się jednym z najchętniej czytanych na naszej stronie. Diagnoza krytyka architektury jest następująca - polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią.

4. Polskie zespoły nagrodzone w konkursie Himalayan Mountain Hut
Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się sukcesy polskich architektów zagranicą. W międzynarodowym konkursie na projekt górskiego schroniska w Himalajach nagrodzono dwa zespoły z Polski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu, który w ekstremalnych warunkach pogodowych mógłby być schronieniem dla 20 osób przez okres jednego tygodnia, a na co dzień służyć turystom uprawiającym wspinaczkę wysokogórską. Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja pracowni ArC2, która zaproponowała chatę inspirowaną kształtem i właściwościami śpiwora. Choć praca nie zdobyła pierwszej nagrody, ma zostać zrealizowana.

5. Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo Piotr Musiałowski
Chętnie czytane były również materiały poświęcone projektowi polskiego pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie. Obiekt idealnie wpisał się w założenia wystawy światowej i cieszył dużym zainteresowaniem zwiedzających (odwiedziło go ok. 1,7 mln osób, znacznie więcej niż na początku zakładano).
