Architektura MuratorWydarzeniaNajczęściej czytane artykuły 2015 roku

Najczęściej czytane artykuły 2015 roku

Architektoniczne plagiaty, rynki i place miejskie, zagraniczne sukcesy polskich pracowni - przypominamy pięć najczęściej czytanych artykułów w naszym serwisie w 2015 roku.

1. Idee, inspiracje, plagiaty. Grzegorz Stiasny o architektonicznym naśladownictwie

Gdzie kończy się architektoniczna inspiracja, a gdzie zaczyna plagiat? 9 marca 2015 ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt koncepcję architektoniczną panteonu-mauzoleum ofiar zbrodni komunistycznych, zlokalizowanego na kwaterze 'Ł' Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Zwyciężył projekt zespołu Leszek Maksym Czaja, Izabela Tomczak i Piotr Kuflewski. Autorom szybko zarzucono plagiat niezrealizowanej koncepcji Krematorium dla Sztokholmu z 2009 roku, autorstwa duńskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group). Zwycięska praca została wycofana z konkursu, a po negocjacjach z zespołami autorskimi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjęła decyzję, że Panteon-Mauzoleum powstanie według wyróżnionej w koncepcji rzeźbiarza Jana Kuki i architekta Michała Dąbka. Jako komentarz do zaistniałej sytuacji przypomnieliśmy wciąż aktualny tekst Grzegorza Stiasnego "Idee, inspiracje, plagiaty" z "Architektury-murator" nr 10/2008.

Idee, inspiracje, plagiaty

2. Wyniki konkursu na zagospodarowanie placu przy pawilonie ZODIAK

Modernistyczny pawilon na tyłach Domów Towarowych Centrum, niegdyś siedziba baru "Zodiak" ma odzyskać dawną świetność. Z inicjatywy Oddziału Warszawskiego SARP i miasta stołecznego Warszawy ten ważny element założenia urbanistycznego Ściany Wschodniej, stanie się centrum informacji i prezentacji stołecznej architektury i urbanistyki. Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt zagospodarowania terenu wokół pawilonu otrzymała koncepcja pracowni Gowin & Siuta. Architekci zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną białą kartkę - otwartą przestrzeń, przygotowaną na różne scenariusze. W ostatnich dniach grudnia 2015 SARP podał wiadomość, iż Warszawski Pawilon Architektury "Zodiak" otrzymał pozwolenie na budowę. Inwestycja ma ruszyć w tym roku.

Otoczenie pawilonu Zodiak w Warszawie
Nad centralnym punktem placu zostanie zamontowana kamera, która ma rejestrować wszystkie wpisy i wydarzenia, tak żeby można je było obejrzeć również w internecie; il. dzięki uprzejmości Gowin & Siuta

3. Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski

W ostatnich latach, za sprawą m.in. unijnych funduszy w Polsce powstało wiele gmachów użyteczności publicznej o niekwestionowanej wartości architektonicznej. W "Architekturze-murator" przyjrzeliśmy się również ich otoczeniu, nie tylko temu najbliższemu. Tekst Grzegorza Stiasnego poświęcony przemianom przestrzeni publicznej w Polsce okazał się jednym z najchętniej czytanych na naszej stronie. Diagnoza krytyka architektury jest następująca - polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią.

Rynek w Jaworznie
Modernizacja rynku w Jaworznie, projekt: P.A. Nova, Stanisław Lessaer, 2011-2014; fot. Marcin Czechowicz

4. Polskie zespoły nagrodzone w konkursie Himalayan Mountain Hut

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszyły się sukcesy polskich architektów zagranicą. W międzynarodowym konkursie na projekt górskiego schroniska w Himalajach nagrodzono dwa zespoły z Polski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie obiektu, który w ekstremalnych warunkach pogodowych mógłby być schronieniem dla 20 osób przez okres jednego tygodnia, a na co dzień służyć turystom uprawiającym wspinaczkę wysokogórską. Drugie miejsce w konkursie zajęła koncepcja pracowni ArC2, która zaproponowała chatę inspirowaną kształtem i właściwościami śpiwora. Choć praca nie zdobyła pierwszej nagrody, ma zostać zrealizowana.

Himalayan Mountain Hut, II nagroda
II nagroda, projekt zepołu w składzie: Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, Julia Kisielewska i Wojciech Klapcia

5. Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo Piotr Musiałowski

Chętnie czytane były również materiały poświęcone projektowi polskiego pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie. Obiekt idealnie wpisał się w założenia wystawy światowej i cieszył dużym zainteresowaniem zwiedzających (odwiedziło go ok. 1,7 mln osób, znacznie więcej niż na początku zakładano).

Pawilon polski na Expo 2015 w Mediolanie
Zielone rabaty z kwiatami, krzewami, trawami ozdobnymi i drzewami jabłoni odbijają się w panelach z polerowanej, chromowanej blachy, powiększając optycznie przestrzeń ogrodu i stwarzając iluzję nieskończoności. Fot. Marcin Czechowicz
Wystawa, filmy i dyskusje z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych Archikolaże to osobiste refleksje o przełomach w achitekturze, o ludziach architektury, o architektonicznych ideach i przewartościowaniach.
„Architektura-murator” z prezentem! Do bieżącego wydania dołączamy najnowszy numer magazynu „Architekt Wnętrz”. Pakiet dostępny m.in w salonach Empik i dla prenumeratorów.
Wartości w architekturze: ostatnia dyskusja i podsumowanie cyklu Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na piąte, ostatnie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Anny Cymer, Anny Dudzińskiej, Grzegorza Stiasnego, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Ewy P. Porębskiej poprowadzi Tomasz Fudala.
Miasto dla ludzi: polscy eksperci w Gruzji Na zaproszenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej polscy eksperci promowali w Gruzji idee inkluzywnego projektowania urbanistycznego. Rodzime doświadczenia w tym zakresie prezentowała m.in. Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Priorytety w architekturze [FILM] Prezentujemy nagranie drugiej dyskusji z cyklu Wartości w Architekturze. Tym razem zaproszeni przez redakcję goście dyskutowali na temat priorytetów: jakie były, są, a jakie będą? Spotkanie z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadziła dziennikarka Anna Dudzińska.
Priorytety w architekturze: kolejna dyskusja „Architektury-murator” Miesięcznik „Architektura-murator” zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Wartości w architekturze. Dyskusję z udziałem Urszuli Forczek-Brataniec, Macieja Miłobędzkiego i Zbigniewa Maćkowa poprowadzi dziennikarka Anna Dudzińska.