Architektura MuratorWydarzeniaNaprawdę mały kawałek podłogi

Naprawdę mały kawałek podłogi

Do 14 października w warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę Tango na 16 metrach kwadratowych dotykającą problemu małych mieszkań i sposobów organizacji mocno ograniczonych przestrzeni – recenzuje Agnieszka Dąbrowska.

Naprawdę mały kawałek podłogi
Pokaz wyposażenia mieszkań, IWP, 1970; Fot. serwis prasowy

Prezentowana w Zachęcie wystawa Tango na 16 metrach kwadratowych (do 14 października) pokazuje jak – odgórnie i oddolnie, z wykorzystaniem własnej pomysłowości – próbowaliśmy w okresie PRL-u i próbujemy nadal radzić sobie z problemem małych mieszkań. Na ogromnej meblościance, będącej tu eksponatem-symbolem, znajdziemy przykłady szerokiego mieszkaniowego poradnictwa z minionej epoki. Półki i składany stolik wypełniają numery czasopism i książki (m.in. Majsterkowanie dla każdego Słodowego oraz czytelniczy przebój PRL-u Sztuka kochania Wisłockiej, bo mały metraż był przecież utrudnieniem i w tej dziedzinie).

Po drugiej stronie meblościanki umieszczono reprodukcje projektu mieszkania zmiennego Haliny Skibniewskiej oraz meblowe propozycje Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obok zobaczymy zdjęcia Jakuba Certowicza z nowych polskich „apartamentów” zapewniających minimalną przestrzeń życiową. Kreatywność ich właścicieli jest imponująca, jednak panujący w tych wnętrzach chaos przygnębia. To rozpoznanie problemu dzisiaj, w czasach już nie komunałek czy kawalerek, ale tzw. mikroapartamentów. Współczesną odpowiedzią na wciąż obecne mieszkaniowe wyzwania i braki są umieszczone po przeciwnej stronie raczej utopijne projekty zagranicznych architektów – zwijane sprzęty z przędzy (Studio Makkink & Bey), mobilne struktury z lekkich laminatów (Francesco Apostoli, Alessandra Covini) i wreszcie śmiała propozycja przećwiczenia życia razem – we wspólnych pomieszczeniach (OMMX). Artystycznym elementem spinającym całość i nadającym jej ton mocno groteskowy jest Tango – nagrodzona Oskarem animacja Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku, przedstawiająca postaci kłębiące się w małym pokoju. Nieduża ekspozycja, którą można by właściwie pokazać na tytułowych 16 m2, nie jest do końca wystawą o architekturze, choć przygotował ją zespół młodych projektantów (Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr i Xander van Dijk). Ciekawie pomyślana i zaaranżowana, stanowi wstęp do nowych badań i refleksji nad małym metrażem.

Tagi:
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.
Muzeum Woli – nowe otwarcie Po trwającej trzy lata modernizacji Muzeum Woli znów zostało otwarte dla zwiedzających. Nową aranżację wnętrz zabytkowego pałacu przy ulicy Srebrnej zaprojektowała pracownia ARE Stiasny/Wacławek.
Archiwum Przyszłości – od Müllera i Koolhaasa do Laurino i Fink Najnowsza wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje różne scenariusze przyszłości, powstałe w latach 70. XX wieku i dziś. Zestawione ze sobą opowiadają historię myślenia o jutrze, łącząc radykalizm konceptualnych eksperymentów z potrzebą powrotu do źródeł. prezentuje i sławi innowacje, eksperymenty i idee pokolenia, które będzie zajmować się projektowaniem architektury i budową miast Europy w nadchodzących latach
Muzeum Wojska – wyniki konkursu na projekt ekspozycji W konkursie na projekt stałej wystawy w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego zwyciężyła młoda pracownia NM architekci. Powściągliwość języka formalnego i szlachetność rozwiązań materiałowych wyrasta z ducha budynku, w którym pierwszoplanową rolę pełnić ma widz i eksponat – uzasadniało jury.