Architektura MuratorWydarzeniaNaprawdę mały kawałek podłogi

Naprawdę mały kawałek podłogi

Do 14 października w warszawskiej Zachęcie można oglądać wystawę Tango na 16 metrach kwadratowych dotykającą problemu małych mieszkań i sposobów organizacji mocno ograniczonych przestrzeni – recenzuje Agnieszka Dąbrowska.

Naprawdę mały kawałek podłogi
Pokaz wyposażenia mieszkań, IWP, 1970; Fot. serwis prasowy

Prezentowana w Zachęcie wystawa Tango na 16 metrach kwadratowych (do 14 października) pokazuje jak – odgórnie i oddolnie, z wykorzystaniem własnej pomysłowości – próbowaliśmy w okresie PRL-u i próbujemy nadal radzić sobie z problemem małych mieszkań. Na ogromnej meblościance, będącej tu eksponatem-symbolem, znajdziemy przykłady szerokiego mieszkaniowego poradnictwa z minionej epoki. Półki i składany stolik wypełniają numery czasopism i książki (m.in. Majsterkowanie dla każdego Słodowego oraz czytelniczy przebój PRL-u Sztuka kochania Wisłockiej, bo mały metraż był przecież utrudnieniem i w tej dziedzinie).

Po drugiej stronie meblościanki umieszczono reprodukcje projektu mieszkania zmiennego Haliny Skibniewskiej oraz meblowe propozycje Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obok zobaczymy zdjęcia Jakuba Certowicza z nowych polskich „apartamentów” zapewniających minimalną przestrzeń życiową. Kreatywność ich właścicieli jest imponująca, jednak panujący w tych wnętrzach chaos przygnębia. To rozpoznanie problemu dzisiaj, w czasach już nie komunałek czy kawalerek, ale tzw. mikroapartamentów. Współczesną odpowiedzią na wciąż obecne mieszkaniowe wyzwania i braki są umieszczone po przeciwnej stronie raczej utopijne projekty zagranicznych architektów – zwijane sprzęty z przędzy (Studio Makkink & Bey), mobilne struktury z lekkich laminatów (Francesco Apostoli, Alessandra Covini) i wreszcie śmiała propozycja przećwiczenia życia razem – we wspólnych pomieszczeniach (OMMX). Artystycznym elementem spinającym całość i nadającym jej ton mocno groteskowy jest Tango – nagrodzona Oskarem animacja Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku, przedstawiająca postaci kłębiące się w małym pokoju. Nieduża ekspozycja, którą można by właściwie pokazać na tytułowych 16 m2, nie jest do końca wystawą o architekturze, choć przygotował ją zespół młodych projektantów (Agnieszka Batkiewicz, Veronika Mayr i Xander van Dijk). Ciekawie pomyślana i zaaranżowana, stanowi wstęp do nowych badań i refleksji nad małym metrażem.

Tagi:
Wystawa w Muzeum Piłsudskiego na dzień przed otwarciem [GALERIA] Prace nad wystawą Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku dobiegły końca. Od 11 listopada będzie dostępna dla zwiedzających. Ekspozycja, według projektu firm Ralph Appelbaum Associates, WXCA i Platige Image,  mieści się w podziemnej części nowego budynku i składa z sześciu galerii, prezentujących kolejne etapy życia marszałka.
Spotkania ze sztuką pod patronatem „Architektury-murator” Galeria Sztuki ToTuart zaprasza na nowy cykl wystaw „SPOTKANIA ToTuart” w Centrum Praskim Koneser. Od września do grudnia 2020 roku odbędzie się siedem wystaw prezentujących prace polskich artystów współczesnych. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.