Architektura MuratorWydarzeniaNieznany modernizm: architektura Górnego Śląska w okresie międzywojennym. Wirtualna wystawa

Nieznany modernizm: architektura Górnego Śląska w okresie międzywojennym. Wirtualna wystawa

Prezentację najciekawszych obiektów modernistycznych zrealizowanych na Górnym Śląsku w dwudziestoleciu międzywojennym przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Czterdzieści wybranych przez twórców projektu obiektów znajduje się obecnie na terenie Polski i Czech. Dzięki uprzejmości organizatorów wystawy udostępniamy pełną wersję katalogu

Projekt zrealizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu oraz Poiltechnikę Śląską poświęcony jest architekturze Górnego Śląska w okresie międzywojennym. Zakładał wspólne polsko-czeskie opracowanie zagadnienia, które dotychczas nie doczekało się publikacji ani opracowania czy katalogu prezentującego interesujące obiekty modernistyczne znajdujące się w niewielkich miastach, miasteczkach i wsiach Górnego Śląska. Podział jednego obszaru kulturowego między dwa państwa utrudniał dotąd przygotowanie spójnego opracowania tego zagadnienia.

W pierwszej fazie projektu wytypowano 40 obiektów; połowa z nich znajduje się na terenie Górnego Śląska leżącego w obrębie granic RP,  pozostałe 20 leży w Republice Czeskiej. Znalazły się wśród nich między innymi: szpital św. Józefa w Głuchołazach, teatr miejski i kino w Krnov, szpital im. J. Glowatzkiego w Strzelcach Opolskich, miejska kasa oszczędnościowo-kredytowa w Ostrawie, zabudowa mieszkaniowa w Nysie... Autorzy podają zawsze obecną, tj. polską lub czeską nazwę miasta, a także niemiecką nazwę używaną w okresie międzywojennym.

W dalszych etapach prac przygotowano opracowania tych realizacji poprzez odszukanie archiwalnej dokumentacji tj. dawnych zdjęć, pocztówek, planów budowlanych, czy rysunków i zestawienie z innymi realizacjami na świecie w tym okresie. Zebrane archiwalia, a także współczesne zdjęcia wytypowanych obiektów, wykonane przez uczniów Ośrodka dla Niesłyszących w Raciborzu kształcących się w zawodzie fototechnika, oraz opisy historii i formy budynków umieszczono na 42 planszach wystawienniczych.

Na potrzeby wystawy powstał również katalog przygotowany w czterech wersjach językowych: polskiej, czeskiej, angielskiej i niemieckiej.
Udostępniamy pełną wersję książki w formacie .pdfModernizm na Śląsku
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
Siedziba The Software House w Gliwicach: między tradycją a nowoczesnością Pracownia Zalewski Architecture Group zaprojektowała przestrzeń biurową dla gliwickiej spółki The Software House, jednej z najlepiej rozwijających się firm IT w Europie Środkowej. Śląscy informatycy postanowili zostać w rodzinnym mieście i na siedzibę spółki zaadaptować 1600 m2 w zabytkowym budynku poczty głównej w centrum.
Halo! Rybnik – nowy Punkt Informacji Miejskiej w Rybniku W dawnym sklepie Cepelii w centrum Rybnika powstał Punkt Informacji Miejskiej połączony z centrum kulturalnym mającym aktywizować mieszkańców i promować lokalnych twórców. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Mojo.
Strefa aktywności w Chorzowie Na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego pracownia SLAS Architekci przygotowała projekt wielofunkcyjnej przestrzeni rekreacyjnej w centrum Chorzowa.
Najlepsze realizacje 2016 na Śląsku Rozstrzygnięto konkursy na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2016 i Architekturę Roku Województwa Śląskiego 2015. Najwięcej laurów zdobyła katowicka pracownia jojko+nawrocki architekci.
Robert Konieczny o Living-Garden House w Katowicach [FILM] Na przykładzie domu jednorodzinnego w Katowicach Robert Konieczny prezentuje rozwijaną od kilku lat ideę living-garden house. Jej najważniejsze cechy to przenikanie się przestrzeni domu i natury oraz uniwersalność założeń, które można zrealizować w każdym kontekście. Wykład odbył się w ramach otwartych obrad jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze.