Architektura MuratorWydarzeniaNowa międzynarodowa nagroda architektoniczna – Moriyama RAIC International Prize

Nowa międzynarodowa nagroda architektoniczna – Moriyama RAIC International Prize

Nagroda Raymonda Moriyamy w wysokości 100.000 CAD przyznawana będzie architektom lub osobom o szczególnych zasługach dla dyscypliny przez Kanadyjski Królewski Instytut Architektów

Do opisywanych szeroko w marcowym numerze Architektury-murator nagród architektonicznych dołączyła kolejna. Chociaż informacja o ustanowieniu nagrody dopiero co została ujawniona, już teraz mówi się, że ma ona konkurować z amerykańską nagrodą Pritzkera, uznawaną za najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie może otrzymać żyjący architekt.

Nagroda Raymonda Moriyamy została powołana przez Kanadyjski Królewski Instytut Architektów (Royal Institute of Architects of Canada RAIC), Raymonda Moriyamę oraz Fundację RAIC. Celem nagrody jest wzmocnienie międzynarodowej pozycji RAIC, kanadyjskich architektów oraz wspieranie architektury, która promując humanistyczne wartości przyczynia się do społecznej zmiany. Laureat nagrody otrzyma 100.000 CAD oraz statuetkę zaprojektowaną przez kanadyjskiego rzeźbiarza Wei Yew.

Nagroda jest przyznawana architektowi, pracowni architektonicznej, zespołowi architektów lub osobie o wyjątkowych zasługach dla architektury (patron, inwestor, krytyk, polityk, urbanista, inżynier, etc.) Zwycięzca jest wyłaniany na drodze otwartego konkursu rozstrzyganego przez jury, które wskazuje trzech finalistów zapraszanych na galę wręczenia nagrody. Nazwisko laureata ujawniane jest podczas uroczystości. Ponadto przyznawane będą trzy stypendia dla studentów kanadyjskich uczelni architektonicznych w wysokości 5.000 CAD. Zwycięzcy stypendiów będą wyłaniani na podstawie konkursu esejów.

Nagroda architektoniczna Raymona Moriyamy będzie wręczana co dwa lata, przy czym jury rezerwuje sobie prawo do niewyłonienia zwycięzcy, jeśli uzna, że wśród nominowanych nie ma odpowiedniego kandydata. Gala wręczenia nagrody odbędzie się zaprojektowanym przez Fumihiko Maki Muzeum Agi Khan w Toronto, które zostanie otwarte jesienią 2014 roku.

Pracownia Raymonda Moriyamy (ur. 1929 w Kanadzie) rozpoczęła działalność w 1958 roku. W 1970 wraz z Tedem Teshimą stworzyli Moriyama & Teshima Architects. Najważniejsze realizacje architekta to Japońskie Centrum Kultury w Kanadzie, Centrum Nauki w Ontario, Muzeum Narodowe Arabii Saudyjskiej, Ambasada Kanady w Tokio oraz Kanadyjskie Muzeum Wojny w Ottawie. Moriyama został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Złotym Medalem RAIC, Orderem Wschodzącego Słońca, Orderem Kanady. Jest członkiem Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów, honorowym członkiem Amerykańskiego Instytutu Architektów, został wyróżniony honorowym stopniem naukowym przez jedenaście uniwersytetów.

Szczegółowy regulamin nagrody oraz wytyczne dotyczące zgłoszeń znajdują się pod linkiem http://raic.org/moriyamaprize/doc/Terms-of-reference_e_rev1.pdf

Czytaj również:
Realizacje kanadyjskiego architekta Raymonda Moriyamy

Shigeru Ban Laureatem Nagrody Pritzkera 2014 Laureatem tegorocznej Nagrody Pritzkera został japoński architekt Shigeru Ban. Doceniono nie tylko jego eleganckie projekty dla klientów prywatnych, lecz przede wszystkim wieloletnie zaangażowanie społeczne na rzecz ofiar katastrof i kataklizmów w różnych zakątkach świata
Nagrody architektoniczne w Polsce i na świecie Nagrody architektoniczne i zwycięstwa w plebiscytach to dziś dla architektów istotny element autopromocji. Zwykle nie ma znaczenia, czy wyróżnienie naprawdę liczy się w architektonicznym świecie, czy przyznawane jest za liczbę kliknięć w internetowym głosowaniu. Ważne, że informują o nim media. Czy w ten sposób obniża się ranga tych najbardziej prestiżowych? I co właściwie wyróżniane obiekty mówią o panujących obecnie trendach? Przypominamy artykuł Tomasz Żylskiego „Noble architektury vs. nagrody publiczności” opublikowany w „A-m” 3/2014.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.
Konkurs Inspirujący produkt 2023 Ruszyła szósta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów Inspirujący produkt 2023. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie obiektu wspierającego spotkania na łonie natury.