Architektura MuratorWydarzeniaNowa tożsamość Warszawy

Nowa tożsamość Warszawy

Już jest! Nowe wydanie głośnej książki Krzysztofa Domaradzkiego „Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka”. Spotkanie z autorem w najbliższy czwartek. Zapraszamy na ostatnie piętro kultowego punktowca przy ulicy Smolnej projektu Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego.

Nowa tożsamość Warszawy

Pierwsze wydanie książki „Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka” ukazało się w 2013 roku nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej. Architekt urbanista Krzysztof Domaradzki w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe opisuje przemiany, jakie zaszły w stolicy, wskazuje na wagę związków przestrzeni współczesnej Warszawy z procesem jej ewolucji historycznej, a także w obrazowy sposób przybliża problematykę tożsamości miasta w kontekście jej powiązań z formą urbanistyczną. Książkę można czytać jak poradnik – mamy tu okazję poznać narzędzia pracy jednego z najbardziej aktywnych polskich urbanistów, twórcy kilkudziesięciu obowiązujących planów miejscowych w stolicy. Dla wszystkich architektów, którzy na obszarach tych planów budują – sfrustrowani ząbkowanymi liniami i cyferkami w tabelkach – książka ta powinna być lekturą obowiązkową – recenzowała publikację w numerze 09/2015 „A-m” Marlena Happach.

Po trzech latach od pierwszego wydania Instytut Stefana Starzyńskiego postanowił udostępnić pracę szerokiemu gronu odbiorców. Nową oprawę graficzną książki przygotowała Anna Piwowar. Autor osobiście dokonał też pewnych skrótów i uzupełnień, a zespół Instytutu zadbał o nowe opracowanie edytorskie i zilustrowanie opisywanych przestrzeni wieloma nowymi przykładami. Premiera książki i spotkanie autorskie z Krzysztofem Domaradzkim odbędzie się już w najbliższy czwartek (25 lutego) o godz. 18.00. Miejsce  spotkania nie jest przypadkowe – to przestrzeń Smolna 8 Studio na ostatnim piętrze kultowego warszawskiego punktowca, skąd roztacza się spektakularna panorama miasta.  Budynek ten, zwany Młotkiem, zaprojektowali w 1964 roku Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski. Spotkanie poprowadzi architekt i urbanista Radosław Gajda, twórca popularnego videobloga o architekturze ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA www.youtube.com/rgajda.

25 lutego 2016 roku, godz. 18.00, Smolna 8 Studio, Warszawa, ul. Smolna 8.

 

Autor: Krzysztof Domaradzki

Koordynacja projektu: Agnieszka Szulejewska

Redaktor prowadzący: Piotr Markowski

Redakcja merytoryczna: Tomasz Żylski

Redakcja językowa i korekta: Joanna Baranowska

Współpraca redakcyjna: Paulina Sieniuć

Projekt okładki, opracowanie graficzne i skład: Anna Piwowar

Odszedł architekt i urbanista Krzysztof Domaradzki W wieku 75 lat odszedł Krzysztof Domaradzki, architekt i urbanista, współautor m.in. przebudowy Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie, a także wielu planów zagospodarowania przestrzennego i projektów osiedli w podwarszawskich miejscowościach.