Architektura MuratorWydarzeniaNowe Miejsce (Trybuna)

Nowe Miejsce (Trybuna)

Na pacu Defilad stanęła instalacja zatytułowana - Really shiny things that don’t mean anything (Naprawdę świecące rzeczy, które nic nie znaczą). Rzeźbiarska w kształcie trzymetrowa kula, imitująca magnes przyciągający połyskujące metaliczne obiekty, ma nawiązywać do mającej tu powstać Strefy Kibica Euro 2012.

Ryan Gander - Really shiny things that don't mean anything

Nowe Miejsce (Trybuna)
Projekt w ramach Festiwalu projektowania miasta Warszawa w Budowie 3

Ryan Gander
Really shiny things that don’t mean anything
(Naprawdę świecące rzeczy, która nic nie znaczą), 2011

Czas trwania projektu:
28 października 2011- 30 marca 2012

Organizatorzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Biuro Kultury m.st. Warszawy, Sekretariat ds. Euro 2012 m. st. Warszawy

Urząd m.st. Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, chcąc ożywić plac Defilad, zainaugurował w jego centralnym punkcie, na Trybunie Honorowej, swój nowy program interwencji artystycznych w przestrzeni miasta. Program, zatytułowany „Nowe miejsce” to kilkuletni cykl realizacji rzeźbiarskich, które na okres kilku miesięcy pojawiać się będą w różnych punktach Warszawy. W 2011 roku program rozpocznie się od najbardziej wymagającej, a zarazem szczególnie ważnej dla miasta i dla Muzeum lokalizacji, która jest obecnie zapleczem budowy II linii metra, a w przyszłym roku gościć będzie Strefę Kibica podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej. W przyszłości będzie to najbliższe sąsiedztwo mającego tu powstać gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatru TR Warszawa.

W wyniku selekcji dokonanej przez  przedstawicieli Muzeum i Urzędu m.st. Warszawy do realizacji na Trybunie Honorowej wybrano projekt brytyjskiego artysty Ryana Gandera (ur. 1976), będącego jedną z najważniejszych postaci międzynarodowej sceny artystycznej swojego pokolenia. Instalacja rzeźbiarska w kształcie trzymetrowej kuli, imitującej magnes przyciągający połyskujące metaliczne obiekty, zatytułowana Really shiny things that don’t mean anything (Naprawdę świecące rzeczy, które nic nie znaczą)  nawiązuje nie tylko do motywu obecnej pustki placu, który wymaga jądra, by móc przyciągać uwagę i publiczność, ale także do mającej tu powstać Strefy Kibica Euro 2012, która, w zamyśle organizatorów, będzie miejscem spotkania i zjednoczenia w sportowych emocjach zróżnicowanych grup ludzi.Informacje:
http://www.artmuseum.pl/