Architektura MuratorWydarzeniaNowy projekt Izy Rutkowskiej: przytulanka na Polu Mokotowskim w Warszawie

Nowy projekt Izy Rutkowskiej: przytulanka na Polu Mokotowskim w Warszawie

Fundacja Form i Kształtów wraca z kolejnym zaskakującym pomysłem na działania w przestrzeni publicznej. Początek akcji już 21 września 2013

Fundacja Form i Kształtów: Przytulanka
Fundacja Form i Kształtów: Przytulanka

Większość pomników w Warszawie jest niezauważalna dla przechodniów – przechodnie mijają kamienne tablice i metalowe posągi, nie poświęcając im uwagi. Pomniki często przypominają trudne dla Polaków doświadczenia wojenne, inne ocierają się o kontrowersyjne, społeczne lub polityczne, tematy. Nowy projekt Fundacji Form i Kształtów odwołuje się do zupełnie innych emocji. Iza Rutkowska postanowiła stworzyć żyjącą rzeźbę, która zmobilizuje ludzi do dialogu, integracji i wspólnej zabawy. Symbolem pozytywnych emocji stał się najwierniejszy przyjaciel z dzieciństwa – pluszowy miś.
Przytulanka pojawi się na Polu Mokotowskim jesienią 2013 roku. Zabawka powiększona zostanie do gigantycznych rozmiarów.  Przechodnie widząc leżącego na poduszce misia będą mogli wspiąć się na niego i przytulić. Wokół Przytulanki zorganizowany zostanie szereg spotkań oraz warsztatów integracyjnych i edukacyjnych. Nietypowy pomnik pojawi się na Polu Mokotowskim, między ul. Waryńskiego, a Al. Armii Krajowej i gościć tam będzie przez dwa tygodnie.

Wędrówka Przytulanki:
21-22 września 2013 Patrzenie w gwiazdy z Przytulanką na Polu Mokotowskim
23-27 września 2013  Przytulanka spaceruje po mieście
28-29 września 2013 Biwakowanie z Przytulanką

Więcej informacji na stronie Fundacji Form i Kształtów: www.formyiksztalty.pl. Fotografie Przytulanki: Pedro Strelkow

Wcześniejsze projekty fundacji: Teren Budowy, Grzybobranie, Wielkie wędkowanie w parku Moczydło
Film: Fundacja Form i Kształtów, http://www.youtube.com/watch?v=zZM371YIsTQ

Vjetra®: pierwsza w Polsce kostka brukowa z nagrodą Red Dot Award 2022 Innowacyjne rozwiązanie nawierzchniowe o wyjątkowym kształcie. Prostota formy, która przekłada się na uniwersalność zastosowania. Różnorodność i nieszablonowość wzorów bruku przepuszczającego wodę do gruntu. To m.in. dzięki tym cechom kostka brukowa Vjetra® zdobyła uznanie w prestiżowych konkursach wzorniczych w Polsce i na świecie.
Sadzonki: wielofunkcyjne meble miejskie polskiej pracowni BudCud na głównym placu w hiszpańskim Logroño Na plaza del Mercado w Logroño w północnej Hiszpanii pojawiły się meble miejskie projektu polskiej pracowni BudCud. To autorski komentarz na temat procesów pseudorewitalizacji przestrzeni publicznych.
Najlepsze przestrzenie publiczne Europy: znamy wyniki European Prize for Urban Public Space 2022 Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszego międzynarodowego konkursu honorującego wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Grand Prix przypadło odbudowie kolejnego odcinka kanału Catharijnesingel, przez kilkadziesiąt lat ukrytego pod powierzchnią ulic w centrum Utrechtu.
Nowy park kieszonkowy w Bytomiu: wielofunkcyjna strefa w centrum miasta Na jednym z podwórek w centrum Bytomia powstał nietypowy park kieszonkowy. Autorki nawiązały do przemysłowej historii miasta, tworząc wielofunkcyjną przestrzeń o industrialnym charakterze. W projekcie wykorzystały cegłę rozbiórkową, stalowe dwuteowniki i beton architektoniczny, a całość uzupełniły szpalerami brzóz oraz kompozycją krzewów i traw ozdobnych.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Nowe ławki Pawła Grobelnego w stolicy hiszpańskiego regionu La Rioja Przed ratuszem miasta Logroño w północnej Hiszpanii stanęły nowe ławki autorstwa polskiego projektanta Pawła Grobelnego. Prosta, minimalistyczna konstrukcja dopełnia architekturę budynku zaprojektowanego w latach 70. przez słynnego hiszpańskiego architekta Rafaela Moneo.