Architektura MuratorWydarzeniaO architekturze Tadeusza Witkowskiego. Filmy i dyskusje

O architekturze Tadeusza Witkowskiego. Filmy i dyskusje

Tadeusz Witkowski widział Lublin jako miasto nowoczesne, funkcjonalne i piękne. O budynkach i niezrealizowanych wizjach architekta opowiadają trzy nowo powstałe filmy dokumentalne. Pierwszy pokaz już w niedzielę 17 grudnia.

O architekturze Tadeusza Witkowskiego. Filmy i dyskusje
Tadeusz Witkowski, Powszechny Dom Towarowy w Lublinie. Rys. Tomasz Smutek

Tadeusz Witkowski jest autorem tak istotnych dla tożsamości Lublina gmachów jak Biblioteka Międzyuczelniana przy ulicy Radziszewskiego, Wydział Fizyki i Chemii przy ulicy Curie-Skłodowskiej czy Powszechny Dom Towarowy przy ulicy Kapucyńskiej, ale na koncie ma także wiele innych obiektów, w tym liczne domy i wille prywatne. Architekt urodził się w 1904 roku w Lublinie i z tym miastem związany był przez całe swoje życie. Ostatnio dzięki stypendium prezydenta Lublina powstały trzy 15-minutowe filmy dokumentujące twórczość projektanta. Ich autorem jest Tomasz Smutek, absolwent architektury krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (2012). Poszczególne obiekty komentują w filmie m.in. Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL, Izabela Pastuszko, historyczka sztuki i prezeska fundacji Lubelska Agora Modernizmu, a także architekci Hubert Trammer i Marcin Semeniuk, autor bloga Modernizm w Lublinie i współtwórca kooperatywy społecznej działającej pod tą sama nazwą.

Pierwszy z pokazów, połączony z dyskusją na temat modernistycznego dziedzictwa Lublina, zaplanowano 17 grudnia 2017 roku (niedziela) o godz. 17.30 w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka przy ul. Radziszewskiego 16. Moderatorką spotkania będzie Izabela Pastuszko z fundacji Lubelska Agora Modernizmu, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Halina Danczowska, autorka książek i artykułów poświęconych przeszłości Lublina, ks. Józef Maciąg, przyjaciel rodziny Witkowskich i Marcin Semeniuk z portalu Modernizm w Lublinie. Kolejna projekcja odbędzie się 18 grudnia (poniedziałek) o godz. 18.30 na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej 40 (aula 430). Po pokazie przewidziana jest dyskusja, którą poprowadzi Hubert Trammer. Wezmą w niej udział architektci reprezentujący różne pokolenia: Andrzej Link, Stanisław Lichota, Tomasz Michalak i Marta Zawiślak.

Więcej o architekturze Tadeusza Witkowskiego można przeczytać w tekście Powszechny Dom Towarowy w Lublinie do wyburzenia?, który napisał dla nas Tomasz Smutek.

Osiedle Koralowe w Lublinie W południowej części Lublina powstanie wkrótce nowy zespół mieszkaniowy. Za jego projekt odpowiada lokalna pracownia AKM Grzegorza Kaczora i Tomasza Michalaka.
Architektura Lublina: prezentacja projektów urbanistycznych dla Ronda Lubelskiego Lipca’80 Galeria Gala zaprasza na wystawę projektów urbanistycznych dla Ronda Lubelskiego Lipca’80, wykonanych przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej