Architektura MuratorWydarzeniaOBEL AWARD 2020 dla Anny Heringer

OBEL AWARD 2020 dla Anny Heringer

OBEL AWARD to nowa architektoniczna nagroda dotowana kwotą 100 tys. euro. Ma na celu promowanie nowatorskich rozwiązań służących publicznemu dobru. 21 października przyznana została po raz drugi - tym razem wyróżniono niemiecką architektkę Annę Heringer za zrealizowane w Bangladeszu lokalne centrum pod nazwą Anandaloy.

OBEL AWARD 2020 dla Anny Heringer
Centrum lokalne Anandaloy, wioska Rudrapur, Bangladesz, proj. Studio Anna Heringer, 2017-2020, fot. Kurt Hoerbst/serwis prasowy

Anandaloy, co po bengalsku znaczy Miejsce Głębokiej Radości, to niekonwencjonalny budynek z gliny i bambusa, pokazujący w jaki sposób architektura może mierzyć się ze zmianami klimatycznymi i nierównością społeczną. Mieści ośrodek terapeutyczny dla osób niepełnosprawnych oraz warsztat tkacki fair-trade dla miejscowych kobiet. W projekcie Anandaloy Anna Heringer sprytnie przeplata ze sobą aspekty ekologiczne, społeczne i architektoniczne. Niemiecka architektka projektuje w sposób zrównoważony, korzystając z dostępnych materiałów i angażując ludzi, tak by mogli nauczyć się budować dla siebie. Stwarza również nowe możliwości dla kobiet oraz osób niepełnosprawnych. Czuje się, że ma prawdziwy szacunek dla kultury, dla ludzi i samego miejsca - mówi o laureatce przewodnicząca jury tegorocznej OBEL AWARD amerykańska projektantka krajobrazu Martha Schwartz. Oprócz niej w skład sądu konkursowego weszli architekci Kjetil Trædal Thorsen (Snöhetta), Louis Becker (Henning Larsen) i XU Tiantian (DnA) oraz emerytowany profesor filozofii Wilhelm Vossenkuhl.

Anna Heringer: kim jest laureatka OBEL AWARD

Anna Heringer (ur. 1977) dorastała w bawarskim Laufen. Gdy miała 19 lat, wyjechała do Bangladeszu. Mieszkając tam przez rok, nauczyła się bengalskiego i głęboko wrosła w lokalną kulturę. Obecnie jako projektantka i profesor honorowy Katedry Architektury Glinianej, Kultur Budowlanych i Zrównoważonego Rozwoju UNESCO, koncentruje się na wykorzystaniu naturalnych i łatwo dostępnych materiałów budowlanych. Przez lata realizowała projekty w Azji, Afryce i Europie, za które otrzymała wiele nagród (m.in. Global Award for Sustainable Architecture czy AR Emerging Architecture Award).

OBEL AWARD przyznawana jest corocznie projektom z pięciu minionych lat przez kopenhaską Fundację Henrika Frode Obela – duńskiego biznesmena, który przeznaczył część swojego majątku na wspieranie architektury. O nagrodę nie można się ubiegać, bo proces nominacji ma charakter zamknięty. Pierwszym laureatem został w ubiegłym roku Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono go za realizację Wodnego Ogrodu w Tochigi.

Czytaj też: OBEL AWARD po raz pierwszy |

Anandaloy projektu Anny Heringer: film

Festiwal Naturalnego Budowania w Warszawie Już 24 i 25 czerwca odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Naturalnego Budowania. W programie warsztaty i dyskusje na temat wykorzystywania słomy, gliny, konopi oraz innych naturalnych, niskoprzetworzonych i odnawialnych materiałów do wznoszenia domów.
Projekt nowego biurowca Ericpol w Łodzi W centrum Łodzi, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Tymienieckiego powstaje nowy biurowiec Ericpol o powierzchni ok. 11,5 tys. metrów kwadratowych Projekt czterokondygnacyjnego biurowca przygotowało krakowskie biuro architektoniczne HORIZONE Studio Darasz Kisielewski Strzeński
Konferencja Future 4 Build na temat budownictwa ekologicznego Termin budownictwo ekologiczne w branży budowlanej oznacza osiągnięcie podstawowego celu jakim jest funkcjonowanie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Wciąż jednak dla wielu firm zastosowanie praktycznych zasad budownictwa ekologicznego jest wyzwaniem. Konferencja Future 4 Build to odpowiedź na pytania dotyczące budownictwa zielonego.