Architektura MuratorWydarzenia"Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u". Premiera książki Błażeja Ciarkowskiego

"Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u". Premiera książki Błażeja Ciarkowskiego

W swojej najnowszej książce pt. Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u Błażej Ciarkowski opisuje relacje pomiędzy architektami i polityką w latach 1944-1989. Opowiada również o wybranych projektach i budynkach, a także okolicznościach, w jakich były one realizowane. Premiera publikacji odbędzie się 30 maja w Łodzi.

"Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u". Premiera książki Błażeja Ciarkowskiego
Błażej Ciarkowski, "Odcienie szarości. Architekci i polityka w PRL-u"

Autor przybliża losy wybranych architektów, które można uznać za reprezentatywne dla całego środowiska. Narrację budują osobiste wspomnienia architektów zawarte w pamiętnikach lub przekazane osobiście autorowi podczas kilkudziesięciu przeprowadzonych wywiadów. Z książki dowiemy się m.in. dlaczego nie zrealizowano koncepcji Macieja Nowickiego i Le Corbusiera na odbudowę Warszawy oraz jak władze PRL traktowały najzdolniejszych architektów należących w czasie wojny do AK.

Na szczególną uwagę zasługuje wydobycie warunków i uzależnień zachodzących między władzą a architektami […]. Przyjęte przez autora w tytule określenie odcienie szarości doskonale oddaje złożoność tych czasów, na którą składają się różne rodzaje zadań, różne stopnie autorytaryzmu władzy oraz – jak zawsze – różne charaktery realizowanych poleceń. Prowadzenie toku rozważań opartych o wywiady z bezpośrednimi uczestnikami tego procesu nadaje pracy większą wiarygodność, pozostawiając czytelnikowi ostateczną ocenę faktów dokonanych na pozornie jednolitym tle - pisze Witold Cęckiewicz.

Premiera książki odbędzie się 30 maja o godzinie 18.00 w Niebostanie przy ulicy Piotrkowskiej 17 w Łodzi. W rozmowie z Błażejem Ciarkowskim weźmie udział Marcin Waloryszak, architekt, członek Zarządu łódzkiego oddziału SARP, właściciel pracowni architektonicznej Makaa.

ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.