Architektura MuratorWydarzeniaOpera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!

Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!

Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.

Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka!
Pracownicy Biura Odbudowy Stolicy w Warszawie. Od lewej: Bohdan Lachert, Józef Sigalin, Julian Puterman-Sadłowski i Roman Piotrowski; fot. za: Grzegorz Piątek, Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944−1949, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2020

Trwają prace nad scenicznym dramatem muzycznym upamiętniającym wysiłek odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Libretto oparte będzie na książce Grzegorza Piątka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Sinfonia Varsovia, która pracuje nad nim wraz z instytucjami partnerskimi: Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” i Muzeum Warszawy. Jestem zachwycony tym pomysłem. „Najlepsze miasto świata” to nie tylko opowieść o architekturze i o architektach, ale też o miłości do miasta, woli życia i o tym, że po najgorszej katastrofie można się podnieść i wyobrazić sobie lepszy świat. Myślę, że to najbardziej uniwersalny wymiar tej opowieści – mówi Grzegorz Piątek.

Zaplanowano, że opera będzie wykonywana na wielkiej scenie z dużą obsadą: orkiestrą symfoniczną, solistami, chórem, tancerzami, którym towarzyszyć będą elektronika i projekcje audiowizualne. Zostanie napisana przy użyciu nowych środków wyrazu właściwych dla współczesnego języka muzycznego, a jej forma innowacyjnie nawiązywać będzie do tradycyjnej formy operowej. Czas trwania utworu szacowany jest na 120 minut. Najlepsze miasto świata zostało odbudowane dzięki determinacji, sile i solidarności ludzi. Dzieło operowe, które w przyszłości powstanie, opowie nam o micie założycielskim naszego miasta. Efekty trwających już prac zobaczymy za ponad dwa lata na deskach Teatru Wielkiego – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej zapowiadającej projekt.

Nie wiadomo jeszcze, kto napisze muzykę i libretto. Nazwiska autorów poznamy w maju tego roku. Twórców wybierze jury. Muzycznemu przewodniczy dyrektor „Warszawskiej Jesieni”, kompozytor Jerzy Kornowicz, a literackiemu dramaturg Piotr Gruszczyński. Premiera opery zaplanowana jest na otwarcie sezonu 2025/2026 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w 80. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

Książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” ukazała się w 2020 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. Publikacja zdobyła m.in. Nagrodę Literacką m.st. Warszawy i była nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”.

Czytaj też: Grzegorz Piątek czyta „Najlepsze miasto świata” – podcast „Architektury-murator” |

Gdynia: dekonstrukcja mitu. Rozmowa z Grzegorzem Piątkiem Deweloperzy i architekci koniecznie chcą budować w Gdyni białe budynki, bo mówiło się o przedwojennym mieście, że było białe. A jak tłumaczę w książce, wcale białe nie było – mówi Grzegorz Piątek, laureat Paszportu POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”.
Grzegorz Piątek czyta „Najlepsze miasto świata” – podcast „Architektury-murator” W premierowym podkaście Grzegorz Piątek czyta fragment swojej najnowszej książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”. Wybierzcie się z nami w audiopodróż przez powojenną stolicę, po której przewodnikiem będzie głos autora [WŁĄCZ AUDIO].
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Cerkiew na warszawskiej Woli z nową elewacją Zakończył się remont elewacji cerkwi św. Jana Klimaka przy ul. Wolskiej w Warszawie. Prace remontowe w całym budynku trwały pięć lat. To jedna z trzech zachowanych zabytkowych świątyń prawosławnych w stolicy.