Architektura MuratorWydarzeniaOstatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Traffic Design wspólnie z Instytutem Designu ID Kielce zaprasza na nową odsłonę wystawy „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Ujmujące szczegóły zapomnianych budynków, które jeszcze nie tak dawno gościły urlopowiczów spragnionych letniego relaksu tym razem będą mogli zobaczyć mieszkańcy Gdyni.

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Sztuka Widoczna; fot. Marcin Wojdak

Od początku istnienia PRL pracownicy wspierani przez zakłady pracy mogli spędzić urlop w państwowych ośrodkach wypoczynkowych w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Tę wakacyjną rewolucję władze zapoczątkowały w 1952 roku wpisem do konstytucji: „Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku”. Uchwała Centralnej Rady Związków Zawodowych obwieszczała: „dzięki wczasom górnik, nauczyciel, hutnik czy włókniarz, który może nigdy w swym życiu nie widział gór, morza, ma możliwość poznania najpiękniejszych regionów naszego kraju”. Zorganizowany wypoczynek dla mas pracowniczych miał być jedną z najważniejszych zdobyczy realnego socjalizmu. Wyjeżdżano więc na wczasy zakładowe i do sanatoriów, od Bałtyku, aż po Tatry.

Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |
Ekstremalny wypoczynek - 5 hoteli w miejscach, do których trudno dotrzeć |
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 |


Za bazę noclegową służyły nowoczesne jak na tamte czasy budynki. Proste formy, brak zbędnych ozdobników, beton połączony z aluminiowymi profilami. To był styl, który zakładał, że funkcja budynku jest najważniejsza, a w wizualnej oprawie – im mniej tym lepiej. Aby uchwycić istotę powojennej architektury trzeba powiedzieć, że te budowle to nie były jednak tylko szare wieżowce z wielkiej płyty. Modernizm wspierany przez państwo był narzędziem tworzenia nowego świata, nowego obywatela. Oglądanie tego dziedzictwa po socjalizmie jest jak podróż po upadłej cywilizacji, po której pozostały jedynie ruiny – czytamy w informacji prasowej. Peerelowską spuściznę dawnych miejsc rekreacji przypomina wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zdjęcia Marcina Wojdaka, który na Instagramie prowadzi popularny profil poświęcony architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna. Fotografie przedstawiające domy wczasowe z lat 60. i 70. XX wieku opatrzone zostały komentarzami autora. Wystawa będzie dostępna w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego 36 w Gdyni od czwartku do soboty w godzinach 12.00-16.00. Wernisaż 1 kwietnia o godz. 19.00. Otwarcie poprzedzi krótka rozmowa z Marcinem Wojdakiem, którą poprowadzi Kora Tea Kowalska, antropolożka i archeolożka, autorka tekstów i internetowego projektu „Od rzeczy skład”.

Wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”
Kiedy:
1–29 kwietnia 2022
Gdzie: Traffic Design, ul. Żeromskiego 36, Gdynia

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Banda Łysego; fot. Marcin Wojdak
Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Najpiękniejsze polskie słowo; fot. Marcin Wojdak
Turystyka w czasach pandemii
Turystyka w czasach pandemii Za sprawą pandemii na mapie turystycznych atrakcji Polski miały szansę zaistnieć zupełnie nowe miejsca, oddalone od obleganych kurortów i głównych miejscowości wypoczynkowych. Zarysowały się też nowe trendy i zjawiska, jak glamping czy workation. Czy zmiany te zostaną z nami na dłużej? I czy pod wpływem kryzysu wywołanego SARS-CoV-2 turystyka ma szansę stać się bardziej zrównoważona?

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” – powstał film o ikonie powojennego modernizmu Zaprojektowany przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka zespół budynków w Ustroniu Zawodziu to jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. Idee przyświecające projektantom słynnego uzdrowiska ukazuje film dokumentalny, którego premiera odbędzie się już 17 czerwca.
Autor: (Red.)
Nocny BAZARCH w Muzeum Architektury we Wrocławiu Najnowsza edycja BAZARCHU odbędzie się podczas Nocy Muzeów we Wrocławiu. W malowniczych krużgankach dawnego klasztoru bernardynów, a obecnie Muzeum Architektury, znajdą się stoiska wydawców książek o architekturze i mieście, wsi, krajobrazie, dziedzictwie architektonicznym, zabytkach i sztuce w przestrzeni publicznej.
NANO-inspiracje w architekturze: konferencja Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na Forum Biznes–Nauka. NANO-inspiracje w branży budowlano-architektonicznej. Celem spotkania jest popularyzacja wiedzy na temat możliwości wykorzystania nanotechnologii oraz nanomateriałów w architekturze i zainicjowanie współpracy jednostek badawczo-naukowych z przedsiębiorcami.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2022: Warszawy Każdemu pokazuje inne oblicze, a wszystkie są prawdziwe i równie cenne. Warszawa – a właściwie Warszawy, bo miast jest tyle, ilu mieszkańców – to prawdziwy tygiel narodowościowy, religijny, klasowy. Czy da się poznać takie miasto? W dwa ostatnie weekendy maja odbędzie się jubileuszowa, X edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania.
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.
Jak wykorzystywać odpady budowlane? Odpowiedzi szukają belgijskie biuro Rotor i Instytut Dizajnu w Kielcach Rusza wspólny projekt belgijskiego biura Rotor i Instytutu Dizajnu w Kielcach. Poznamy nowe strategie recyklingu i przetwarzania odpadów budowlanych. „Architektura-murator” objęła inicjatywę matronatem.
Plany na przyszłość: reaktywacja Kultowa wystawa „Plany na przyszłość”,  prezentująca projekty i koncepcje dla Warszawy, będzie od teraz organizowana przez stołeczny SARP. Do 25 kwietnia pracownie z całej Polski mogą przesyłać swoje najnowsze opracowania dotyczące miasta.