Architektura MuratorWydarzeniaOstatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Traffic Design wspólnie z Instytutem Designu ID Kielce zaprasza na nową odsłonę wystawy „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Ujmujące szczegóły zapomnianych budynków, które jeszcze nie tak dawno gościły urlopowiczów spragnionych letniego relaksu tym razem będą mogli zobaczyć mieszkańcy Gdyni.

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Sztuka Widoczna; fot. Marcin Wojdak

Od początku istnienia PRL pracownicy wspierani przez zakłady pracy mogli spędzić urlop w państwowych ośrodkach wypoczynkowych w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Tę wakacyjną rewolucję władze zapoczątkowały w 1952 roku wpisem do konstytucji: „Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku”. Uchwała Centralnej Rady Związków Zawodowych obwieszczała: „dzięki wczasom górnik, nauczyciel, hutnik czy włókniarz, który może nigdy w swym życiu nie widział gór, morza, ma możliwość poznania najpiękniejszych regionów naszego kraju”. Zorganizowany wypoczynek dla mas pracowniczych miał być jedną z najważniejszych zdobyczy realnego socjalizmu. Wyjeżdżano więc na wczasy zakładowe i do sanatoriów, od Bałtyku, aż po Tatry.

Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |
Ekstremalny wypoczynek - 5 hoteli w miejscach, do których trudno dotrzeć |
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 |


Za bazę noclegową służyły nowoczesne jak na tamte czasy budynki. Proste formy, brak zbędnych ozdobników, beton połączony z aluminiowymi profilami. To był styl, który zakładał, że funkcja budynku jest najważniejsza, a w wizualnej oprawie – im mniej tym lepiej. Aby uchwycić istotę powojennej architektury trzeba powiedzieć, że te budowle to nie były jednak tylko szare wieżowce z wielkiej płyty. Modernizm wspierany przez państwo był narzędziem tworzenia nowego świata, nowego obywatela. Oglądanie tego dziedzictwa po socjalizmie jest jak podróż po upadłej cywilizacji, po której pozostały jedynie ruiny – czytamy w informacji prasowej. Peerelowską spuściznę dawnych miejsc rekreacji przypomina wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zdjęcia Marcina Wojdaka, który na Instagramie prowadzi popularny profil poświęcony architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna. Fotografie przedstawiające domy wczasowe z lat 60. i 70. XX wieku opatrzone zostały komentarzami autora. Wystawa będzie dostępna w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego 36 w Gdyni od czwartku do soboty w godzinach 12.00-16.00. Wernisaż 1 kwietnia o godz. 19.00. Otwarcie poprzedzi krótka rozmowa z Marcinem Wojdakiem, którą poprowadzi Kora Tea Kowalska, antropolożka i archeolożka, autorka tekstów i internetowego projektu „Od rzeczy skład”.

Wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”
Kiedy:
1–29 kwietnia 2022
Gdzie: Traffic Design, ul. Żeromskiego 36, Gdynia

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Banda Łysego; fot. Marcin Wojdak
Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u
Najpiękniejsze polskie słowo; fot. Marcin Wojdak
Turystyka w czasach pandemii
Turystyka w czasach pandemii Za sprawą pandemii na mapie turystycznych atrakcji Polski miały szansę zaistnieć zupełnie nowe miejsca, oddalone od obleganych kurortów i głównych miejscowości wypoczynkowych. Zarysowały się też nowe trendy i zjawiska, jak glamping czy workation. Czy zmiany te zostaną z nami na dłużej? I czy pod wpływem kryzysu wywołanego SARS-CoV-2 turystyka ma szansę stać się bardziej zrównoważona?

Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
„Uzdrowisko. Architektura Zawodzia” – powstał film o ikonie powojennego modernizmu Zaprojektowany przez Henryka Buszkę, Aleksandra Frantę i Tadeusza Szewczyka zespół budynków w Ustroniu Zawodziu to jeden z najciekawszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. Idee przyświecające projektantom słynnego uzdrowiska ukazuje film dokumentalny, którego premiera odbędzie się już 17 czerwca.
Autor: (Red.)
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Walka o ulice: nowa edycja festiwalu Warszawa w Budowie Tematem nadchodzącej edycji festiwalu Warszawa w Budowie będzie funkcjonowanie ulicy w różnych formach i odsłonach. Przyjrzymy się współczesnej rewolucji w budowie miast: sadzeniu zieleni, zatrzymywaniu wody deszczowej i ograniczaniu roli samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej – zapowiada Jan Mencwel, jeden z kuratorów tegorocznej edycji.
Warsztaty projektowe nie tylko dla architektów Jak projektować miasta sprawiedliwe płciowo? Jak powtórnie używać materiałów? Jak tworzyć przestrzenie spotkań różnych użytkowników i różnych gatunków? Wrocławski SARP zaprasza młodych entuzjastów do udziału w warsztatach projektowych w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA.
A to Polska właśnie: pokaz filmów i dyskusja z udziałem Ewy P. Porębskiej, Aleksandry Stępień-Dąbrowskiej i Michała Dudy Dwa filmowe dokumenty, „Zawód Architekt” i „Czerwony Pałac”, zrealizowane w 1992 i 1993 roku według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do rozmowy o specyfice polskiego projektowania, którego nieodłącznym elementem wydaje się bardziej lub mniej kontrolowany chaos. W dyskusji moderowanej przez dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu Michała Dudę udział wezmą  Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, oraz Aleksandra Stępień-Dąbrowska, historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury.
Living Contrasts w Warszawie: podsumowanie wydarzenia 22 września w warszawskim Instytucie Energetyki odbyła się kolejna część europejskiego programu Living Contrasts organizowanego przez firmę Trilux. Święto światła i spotkanie inwestorów, architektów oraz projektantów oświetlenia. Głównym tematem wydarzenia było światło jak element osiągania celów zrównoważonego biznesu. Jakie wnioski wybrzmiały podczas paneli i co ma do powiedzenia światło w czasach kryzysu energetycznego? Podsumowujemy wydarzenie.
Antropocen: architektura trwała, użyteczna, piękna i... niezwykle szkodliwa Miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Jednocześnie nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowania człowieka poza architekturą. W warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Antropocen” próbującą opisać wpływ architektury na środowisko życia wszystkich gatunków i bytów na Ziemi.