Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

i

Autor: Archiwum Architektury Sztuka Widoczna; fot. Marcin Wojdak

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

2021-10-05 19:42

Traffic Design wspólnie z Instytutem Designu ID Kielce zaprasza na nową odsłonę wystawy „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Ujmujące szczegóły zapomnianych budynków, które jeszcze nie tak dawno gościły urlopowiczów spragnionych letniego relaksu tym razem będą mogli zobaczyć mieszkańcy Gdyni.

Od początku istnienia PRL pracownicy wspierani przez zakłady pracy mogli spędzić urlop w państwowych ośrodkach wypoczynkowych w ramach Funduszu Wczasów Pracowniczych. Tę wakacyjną rewolucję władze zapoczątkowały w 1952 roku wpisem do konstytucji: „Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku”. Uchwała Centralnej Rady Związków Zawodowych obwieszczała: „dzięki wczasom górnik, nauczyciel, hutnik czy włókniarz, który może nigdy w swym życiu nie widział gór, morza, ma możliwość poznania najpiękniejszych regionów naszego kraju”. Zorganizowany wypoczynek dla mas pracowniczych miał być jedną z najważniejszych zdobyczy realnego socjalizmu. Wyjeżdżano więc na wczasy zakładowe i do sanatoriów, od Bałtyku, aż po Tatry.

Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |• Ekstremalny wypoczynek - 5 hoteli w miejscach, do których trudno dotrzeć |• Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 |Za bazę noclegową służyły nowoczesne jak na tamte czasy budynki. Proste formy, brak zbędnych ozdobników, beton połączony z aluminiowymi profilami. To był styl, który zakładał, że funkcja budynku jest najważniejsza, a w wizualnej oprawie – im mniej tym lepiej. Aby uchwycić istotę powojennej architektury trzeba powiedzieć, że te budowle to nie były jednak tylko szare wieżowce z wielkiej płyty. Modernizm wspierany przez państwo był narzędziem tworzenia nowego świata, nowego obywatela. Oglądanie tego dziedzictwa po socjalizmie jest jak podróż po upadłej cywilizacji, po której pozostały jedynie ruiny – czytamy w informacji prasowej. Peerelowską spuściznę dawnych miejsc rekreacji przypomina wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”. Na ekspozycji zobaczymy zdjęcia Marcina Wojdaka, który na Instagramie prowadzi popularny profil poświęcony architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna. Fotografie przedstawiające domy wczasowe z lat 60. i 70. XX wieku opatrzone zostały komentarzami autora. Wystawa będzie dostępna w siedzibie Traffic Design przy ul. Żeromskiego 36 w Gdyni od czwartku do soboty w godzinach 12.00-16.00. Wernisaż 1 kwietnia o godz. 19.00. Otwarcie poprzedzi krótka rozmowa z Marcinem Wojdakiem, którą poprowadzi Kora Tea Kowalska, antropolożka i archeolożka, autorka tekstów i internetowego projektu „Od rzeczy skład”.Wystawa „Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u”Kiedy: 1–29 kwietnia 2022Gdzie: Traffic Design, ul. Żeromskiego 36, Gdynia

Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

i

Autor: Archiwum Architektury Banda Łysego; fot. Marcin Wojdak
Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

i

Autor: Archiwum Architektury Najpiękniejsze polskie słowo; fot. Marcin Wojdak

Polecany artykuł:

Turystyka w czasach pandemii

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ