realimenter paris

i

Autor: Archiwum Architektury Realimenter Massena (Odżywić Massenę) - jeden z 22 zwycięskich projektów. Autorzy: Lina Ghotmeh DGT Architects / Hertel / Alimentation Générale / Polychrone + Engie Ineo / AgroParisTech / La Ruche qui dit Oui / Sous Les Fraises / la Galerie Magda Danysz / NQ13 / Bollinger+Grohmann / Elan / Apex / Lasa / Artelia / Virgil / Adc. Projekt miałby zostać zrealizowany w miejscu nieczynnego dziś dworca kolejowego Masséna w 13. dzielnicy Paryża. Program obiektu prezentuje ideę zrównoważonego cyklu żywieniowego – od rolnictwa miejskiego na dachu, przez warsztaty edukacyjne dotyczące pielęgnacji roślin, stołówkę, sklep i laboratorium, galerię Street Artu po mieszkania dla szefów kuchni, artystów i naukowców (www.realimentermassena.com), il. DGT Architects

Paryż – wzorcowe miasto przyszłości?

2016-02-16 16:50

Akwaponika, kooperatywy budowlane, komuny mieszkaniowe i co-working, samoczyszczący się beton, biofasady, architektura z papieru i miejskie farmy – takie między innymi rozwiązania zaproponowało 358 interdyscyplinarnych zespołów, które wzięły udział w konkursie na innowacyjne projekty urbanistyczne dla Paryża. Do 8 maja konkursowe projekty, w tym 22 zwycięskie, można oglądać w paryskim Arsenale.

Ogłoszony przez władze miasta konkurs na wizjonerskie pomysły zatytułowano Réinventer. Paris (Wynaleźć Paryż na nowo). Miasto, takie jak Paryż, musi być w stanie wymyślić się na nowo w każdej chwili, po to, by sprostać czekającym je wyzwaniom. Szczególnie jeśli idzie o mieszkalnictwo i kwestie dotyczące zagęszczenia, integracji społecznej, zużycia energii i zrównoważonego rozwoju. Ważne jest też odszukanie w dzisiejszym świecie nowych wspólnotowych form pracy, które nadałyby kształt metropolii przyszłości. Zdecydowaliśmy się ogłosić konkurs na innowacyjne miejskie projekty, by wyobrazić sobie, jaki mógłby być Paryż jutra – stwierdziła Anne Hidalgo, burmistrz francuskiej stolicy.

Każdy z interdyscyplinarnych zespołów, składających się z architektów, architektów krajobrazu, urbanistów, deweloperów, inżynierów, ale też rolników, kucharzy, artystów czy po prostu mieszkańców, mógł zaprezentować swój pomysł dla jednego z 23 wybranych miejsc, a potem wydzierżawić albo zakupić swoją działkę, aby następnie zrealizować na niej projekt. Dlatego konkurs to eksperyment urbanistyczny o niespotykanej dotąd skali. Wśród laureatów są tak znani architekci, jak David Chipperfield i Sou Fujimoto, biolog Patrick Blanc czy artysta Olafur Eliasson. Współtwórcami jednej ze zwycięskich koncepcji są także wydziały biologii i chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Scenografia wystawy, autorstwa Peaks Architectes, stanowi w efekcie dyskusji jury otwarty projekt, żyjące archiwum, które może ewoluować. Stworzono m.in. możliwość nawigowania za pomocą smartfonów przez poszczególne koncepcje i innowacyjne rozwiązania. Ci, którzy wolą tradycyjne metody oglądania projektów, już 20 lutego będą mogli zapoznać się z podsumowującą konkurs publikacją.

Wystawa Réinventer. Paris, Pavillon de l'Arsenal, Paryż - do 8 maja

www.pavillon-arsenal.com, www.reinventer.paris