Architektura MuratorWydarzeniaPolacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji.

Polacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji.

Stowarzyszenie Producentów Cementu zbadało aktualną wiedzę Polaków na temat betonowej prefabrykacji. Choć aż 66% respondentów wybrałoby mieszkanie w takiej technologii, to jednak większość nie umie stwierdzić czy jest droższa i bardziej ekologiczna od tradycyjnej.

Polacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Data Tribe na zamówienie Stowarzyszenia Producentów Cementu w lutym 2019 roku. Przeprowadzono je metodą CAWI wśród ogólnopolskiej próby 500 dorosłych uczestników, którzy w ostatnim czasie nabyli mieszkanie lub planują jego zakup w najbliższej przyszłości. 43% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że prefabrykacja betonowa może pomóc rozwiązać problemy mieszkaniowe w Polsce. 66% wybrałaby mieszkanie w prefabrykowanej zabudowie wielorodzinnej, 58% w zabudowie jednorodzinnej.

W obu typach budynków niemal co trzeci badany wskazał, że trudno powiedzieć jaką podjąłby decyzję, co może świadczyć o wciąż niskim stanie wiedzy na temat tego, czym właściwie jest współczesna prefabrykacja betonowa. Z kolei w grupie niechętnych zdecydowana większość respondentów byłaby skłonna do zmiany zdania w przypadku zagwarantowania niższego kosztu i wprowadzenia możliwości zmian aranżacji – czytamy w informacji prasowej.

Betonową prefabrykację jako najbardziej innowacyjną technologię budowlaną wskazało 18% respondentów. Wyniki te różniły się dość istotnie w zależności od województwa. Najmocniej nowoczesność prefabrykacji doceniają mieszkańcy opolskiego – 31%, najmniej warmińsko-mazurskiego – 5%. Wciąż jedynie 53% badanych uznało prefabrykację za szybszą od technologii tradycyjnej i tylko 32% uważa ją za bardziej ekologiczną. Wiedza na temat zalet prefabrykacji betonowej w Polsce cały czas jest dość niewielka. W każdej kwestii wielu badanych nie potrafiło zająć stanowiska – konstatują autorzy raportu.

Polacy za prefabrykacją! Wyniki badań na temat prefabrykacji.
Nowa Niwnica: trwa budowa osiedla prefabrykowanych domów pod Nysą Pod Nysą rozpoczęła się budowa osiedla prefabrykowanych domów Nowa Niwnica. W ramach założenia docelowo powstanie 25 obiektów w trzech różnych typach. Za ich projekt odpowiada pracownia Tomasza Grębskiego.
Modelowy budynek modułowy: wspólny projekt Politechniki Krakowskiej oraz firm DMDmodular i Lightoffo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło wykonawcę modelowego budynku modułowego, który już w przyszłym roku powstać ma w Mysłowicach. To wspólne przedsięwzięcie naukowców, projektantów i technologów z Politechniki Krakowskiej, spółki DMDmodular i Lightoffo.
Drewniane domy modułowe od BXB studio BXB studio Bogusława Barnasia dla firmy FIBOHOME zaprojektowało system modułowych domów drewnianych. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, tworząc różne typologie obiektów.
Najlepszy wieżowiec roku 2020 International Highrise Award to prestiżowa międzynarodowa nagroda przyznawana co dwa lata innowacyjnym wieżowcom. W tym roku otrzymały ją mieszkalne wieże Norra Tornen w Sztokholmie autorstwa OMA.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
Mobilne izby przyjęć projektu Polaków Firma JR Modular Systems rozpoczyna produkcję mobilnych izb przyjęć dla polskich szpitali. W zaprojektowaniu rozwiązania pomagają specjaliści: Grzegorz Buława, architekt z doświadczeniem w branży medycznej, oraz Mariusz Stwora, inżynier, który zadba o odpowiednią wentylację modułów.