Architektura MuratorWydarzeniaPolska architektura w Skopje

Polska architektura w Skopje

Otwarta 27 października w Skopje wystawa wpisuje się w dyskusję o polskiej architekturze w Macedonii. Ze względu na wielki wkład Polaków w odbudowę Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 r., Polska może w naturalny sposób włączyć się w dyskusję o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podzielić się swoim doświadczeniem oraz zaprezentować to, co obecnie dzieje się w polskiej architekturze - mówi Ambasador RP Jacek Multanowski.

Otwarcie wystawy "POLSKA.Architecture" w Skopje

Przygotowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ wystawa obejmuje 20 nowo zbudowanych lub zrewitalizowanych obiektów, sportretowanych przez najwybitniejszych polskich fotografów architektury oraz wyjątkowe zdjęcia reportażowe i grafiki, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń. Choć w stosunku do pierwszej odsłony, która miała miejsce w Azerbejdżanie, wystawę zaprezentowano w niezmienionej formie, w Skopje pokaz najnowszych polskich budynków nabrał nowych znaczeń.

W Macedonii kwestia architektury jest obecnie bardzo istotna. To, że ma wymiar polityczny, widać w sposobie kształtowania przestrzeni, chociażby w stolicy. Prezentacja współczesnej polskiej architektury miała ogromne znaczenie dla studentów UCiM. - mówi Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator", której wykład towarzyszył otwarciu wystawy. 

O wypowiedź na temat roli promocji polskiej architektury w Republice Macedonii poprosiliśmy też Ambasadora RP w Skopje Jacka Multanowskiego:

Naszym celem było kontynuowanie dyskusji o polskiej architekturze, rozpoczętej wystawą „Tygrysy. W zespole siła” (ZAIKS), którą prezentowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. W Skopje, na wzgórzu nad Wardarem, góruje bryła Muzeum Sztuki Współczesnej autorstwa Tygrysów (1966 r.). Pamięta się tu wciąż Adolfa Ciborowskiego i polską ekipę Polservisu tworzących nowy plan miasta.

I właśnie ze względu na wielki wkład Polaków w odbudowę Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 r., Polska może w naturalny sposób włączyć się w dyskusję o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podzielić się swoim doświadczeniem oraz zaprezentować to, co obecnie dzieje się w polskiej architekturze.

Wystawa jasno pokazuje, że nasz kraj jest miejscem wielkiego boomu architektonicznego. Budynki powstające w Polsce zdobywają liczne międzynarodowe nagrody. Jest to fenomen, który przyciąga uwagę nie tylko polskich, ale i światowych architektów. Warto, aby wiedza ta była inspiracją do zainicjowania bliższych kontaktów środowisk architektonicznych i wymiany pomiędzy młodymi ludźmi. Na tym szczególnie nam zależy - Jacek Multanowski, Ambasador RP w Skopje.

Więcej zdjęć i relacja w języku macedońskim dostępne pod linkiem: http://www.porta3.mk/otvorena-izlozhbata-polska-arhitekturepolska-arhitektura-na-arhitektonski-fakultet-vo-skopje/

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.