Polska architektura w Skopje
Otwarta 27 października w Skopje wystawa wpisuje się w dyskusję o polskiej architekturze w Macedonii. Ze względu na wielki wkład Polaków w odbudowę Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 r., Polska może w naturalny sposób włączyć się w dyskusję o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podzielić się swoim doświadczeniem oraz zaprezentować to, co obecnie dzieje się w polskiej architekturze - mówi Ambasador RP Jacek Multanowski.

Przygotowana przez miesięcznik "Architektura-murator" we współpracy z Departamentem Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ wystawa obejmuje 20 nowo zbudowanych lub zrewitalizowanych obiektów, sportretowanych przez najwybitniejszych polskich fotografów architektury oraz wyjątkowe zdjęcia reportażowe i grafiki, ukazujące wybrane budowle w kontekście ważnych dla Polski, historycznych wydarzeń. Choć w stosunku do pierwszej odsłony, która miała miejsce w Azerbejdżanie, wystawę zaprezentowano w niezmienionej formie, w Skopje pokaz najnowszych polskich budynków nabrał nowych znaczeń.
W Macedonii kwestia architektury jest obecnie bardzo istotna. To, że ma wymiar polityczny, widać w sposobie kształtowania przestrzeni, chociażby w stolicy. Prezentacja współczesnej polskiej architektury miała ogromne znaczenie dla studentów UCiM. - mówi Ewa Porębska, redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator", której wykład towarzyszył otwarciu wystawy.
O wypowiedź na temat roli promocji polskiej architektury w Republice Macedonii poprosiliśmy też Ambasadora RP w Skopje Jacka Multanowskiego:
Naszym celem było kontynuowanie dyskusji o polskiej architekturze, rozpoczętej wystawą „Tygrysy. W zespole siła” (ZAIKS), którą prezentowaliśmy w grudniu ubiegłego roku. W Skopje, na wzgórzu nad Wardarem, góruje bryła Muzeum Sztuki Współczesnej autorstwa Tygrysów (1966 r.). Pamięta się tu wciąż Adolfa Ciborowskiego i polską ekipę Polservisu tworzących nowy plan miasta.
I właśnie ze względu na wielki wkład Polaków w odbudowę Skopje po trzęsieniu ziemi 1963 r., Polska może w naturalny sposób włączyć się w dyskusję o kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podzielić się swoim doświadczeniem oraz zaprezentować to, co obecnie dzieje się w polskiej architekturze.
Wystawa jasno pokazuje, że nasz kraj jest miejscem wielkiego boomu architektonicznego. Budynki powstające w Polsce zdobywają liczne międzynarodowe nagrody. Jest to fenomen, który przyciąga uwagę nie tylko polskich, ale i światowych architektów. Warto, aby wiedza ta była inspiracją do zainicjowania bliższych kontaktów środowisk architektonicznych i wymiany pomiędzy młodymi ludźmi. Na tym szczególnie nam zależy - Jacek Multanowski, Ambasador RP w Skopje.
Więcej zdjęć i relacja w języku macedońskim dostępne pod linkiem: http://www.porta3.mk/otvorena-izlozhbata-polska-arhitekturepolska-arhitektura-na-arhitektonski-fakultet-vo-skopje/