Architektura MuratorWydarzeniaPolska z wyróżnieniem na London Design Biennale

Polska z wyróżnieniem na London Design Biennale

Polska wystawa „A Matter of Things” otrzymała jedno z dwóch wyróżnień na tegorocznym London Design Biennale. Na ekspozycji można zobaczyć obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu na przestrzeni ostatnich stu lat.

Polska z wyróżnieniem na London Design Biennale
London Design Biennale 2018, fragment wystawy Grecji; fot. Ed Reeve, dzięki uprzejmości LDB

London Design Biennale odbywa się w tym roku pod hasłem Stany emocjonalne. W drugiej edycji wydarzenia bierze udział ponad 40 państw z całego świata. Każdy kraj ma tam swoją własną wystawę – do 23 września można je zobaczyć w budynku Somerset House w samym sercu Londynu. Polskę reprezentuje ekspozycja  „A Matter of Things”, przygotowana przez projektantkę Małgorzatę Wesołowską we współpracy z Noodi Design i Studio Szpunar oraz Michałem Lobą.

Zgodnie z tematem przewodnim, na wystawie prezentowane są obiekty, które – w ocenie kuratorki – wywarły najsilniejszy wpływ na naszą codzienność, towarzysząc procesom przemian społecznych i cywilizacyjnych w Polsce. To m.in. właz do kanału i drzwi z czasów strajków robotniczych, łóżko polowe, symbolizujące rozkwit polskiej przedsiębiorczości, sławojka, papier toaletowy czy legendarne żółte firanki, przesłaniające witryny sklepów, w których mogli zaopatrywać się jedynie wysocy rangą dygnitarze partyjni.

Chcąc podkreślić aspekty emocjonalne i skupienia się na przekazie jaki niosą wybrane przedmioty zespół kreatywny pozbawił je cech indywidualnych poprzez unifikacje koloru i faktury. Szary kolor neutralizuje inne bodźce, koncentrując uwagę widza na emocjach związanych z obiektem. Efekt związany z budowaniem, przypominaniem i wywoływaniem emocji u odbiorców pogłębiają rozwiązania scenograficzne, szczególnie grafiki Michała Loby nawiązujące do uniwersalnego języka komiksu. Wraz z archiwalnymi zdjęciami i kadrami z filmów służą prezentacji szerszego kontekstu historycznego.

Wystawę docenili organizatorzy wydarzenia, przyznając jej jedno z dwóch wyróżnień (drugie otrzymał pawilon chiński). Nagrodę główną przyznano z kolei Egiptowi. Więcej informacji tu.