Architektura MuratorWydarzeniaPoznański Tydzień z Architekturą

Poznański Tydzień z Architekturą

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest architektura poniemiecka w polskich miastach. W programie wykłady, debaty, spacery architektoniczne i projekcje filmowe.

Tydzień z Architekturą w Poznaniu

Chcemy pokazać, że niemieckie dziedzictwo wielu polskich miast jest ważne dla ich tożsamości, oraz było i jest znaczące dla ich zrównoważonego rozwoju. Przykładem będzie Poznań, który niemieckim architektom, zawdzięcza nie tylko wiele znaczących gmachów - ówczesnej władzy, szkół, szpital i budynków przemysłowych, ale także choć niewielu o tym wie założenia zieleni miejskiej - dzięki czemu miasto jest jedną z najbardziej zielonych polskich metropolii - zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Festiwal otwiera debata prowadzona przez dziennikarza i krytyka architektury - Jakuba Głaza dotycząca odbioru architektury poniemieckiej w polskich miastach. Jej uczestnikami będą specjaliści z czterech polskich miast. O problemach z niemiecką tożsamością Szczecina opowie dr Tomasz Sachanowicz – wykładowca ZUT oraz autor popularnego bloga architektonicznego – Architektura w Szczecinie. Wrocław na debacie reprezentować będzie dr Michał Duda z Muzeum Architektury. O tym jak oswoić niemiecką architekturę opowie Maciej Szymaniak z CK Zamek, przedstawicielem Śląska będzie dr Justyna Wolska-Swoszowska. Drugą debatę, dotyczącą recepcji Bauhausu w Polsce, poprowadzi dr hab. Piotr Korduba. W dyskusji wezmą udział także prof. Marta Leśniakowska, dr Jarosław Trybuś, prof. Piotr Marciniak i dr Ryszard Nakonieczny.

Oprócz debat w programie przewidziano wykłady, projekcje filmowe oraz wydarzenia skierowane do dzieci. Poniemiecką architekturę będzie można zobaczyć dzięki spacerom architektonicznym. Ich uczestnicy będą mogli poznać założenia Dzielnicy Zamkowej, zwiedzić pruskie Forty, gmach Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka oraz poznać budynki Lubońskiego Szlaku Architektury Industrialnej.

Organizatorami wydarzenia są poznański oddział SARP, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu oraz Fundacja UAP.

Szczegółowy program dostępny na stronie poznańskiego oddziału SARP.

Tagi:
Vilda Moderne w Poznaniu projektu Lab 3 Architekci Siedmiopiętrowy budynek Vilda Moderne  uzupełni pierzeję u szczytu zabytkowych schodów Czarneckiego łączących Dolną i Górną Wildę w Poznaniu. Obiekt zaprojektowała lokalna pracownia Lab 3 Architekci.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Biuro SUD Architekt Polska zwyciężyło w konkursie na wielofunkcyjny zespół w Poznaniu Na terenie dawnych koszar ułańskich na poznańskim Łazarzu powstanie nowy zespół mieszkaniowo-biurowy. W zamkniętym konkursie inwestorskim na projekt założenia zwyciężyła pracownia SUD Architekt Polska.
Polski Teatr Tańca / Poznań W starej kamienicy zbudowano relacje nie tylko pomiędzy aktorami, widzami i przestrzenią, lecz także starą oraz nową architekturą. O realizacji Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego pisze Maciej Siuda.