Architektura MuratorWydarzeniaPracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie

Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie

Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.

Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie
Przebudowa Poczty Głównej w Krakowie, proj. BE DDJM Architekci

Monumentalny gmach Poczty Głównej stanął u zbiegu ulic Wielopole i Westerplatte w 1889 roku. Projekt obiektu opracował wiedeński architekt Franz Setz, a zrealizowała go spółka budowlana Tadeusza Stryjeńskiego i Karola Knausa. Neorenesansowy budynek, mieszczący siedzibę Dyrekcji Poczt i Telegrafów szybko stał się charakterystycznym elementem w przestrzeni miasta. Swoją funkcję pełnił nieprzerwanie do 2019 roku, kiedy to zakupiła go czeska firma deweloperska Zeitgeist Asset Management, znana m.in. z planów adaptacji modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego w Warszawie na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. W krakowskim zabytku spółka zamierza umieścić hotel. Projekt adaptacji zleciła polsko-austriackiej pracowni BE DDJM Architekci.

Czytaj też: Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 |

Wierzymy, że nadszedł czas, aby gmach poczty przy Wielopolu przestał być tylko historycznym wspomnieniem, ale zaczął tworzyć kolejny rozdział swojej opowieści. Przestrzeń ta stanie się bowiem publicznym sercem kompleksu hotelowo-konferencyjnego oraz restauracyjnego – prawdziwym miejscem spotkań. Z poszanowaniem oczywiście dla nieprzerwanego działania na miejscu placówki pocztowej. W czeskiej Pradze zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt podobnych projektów, współpracując blisko z konserwatorami i historykami. Wypracowane tam dobre praktyki przenosimy teraz na grunt polski, stąd chcemy, aby budynek poczty był wyrazem połączenia tętniącego życiem Krakowa, centrum kultury, a także pozytywnie wpływał na jakość życia mieszkańców miasta – mówi Peter Noack, dyrektor generalny w Zeitgeist Asset Management.

Projekt zakłada m.in. nową aranżację dziedzińca oraz przywrócenie tarasu widokowego, który dawniej znajdował się w miejscu obecnej kopuły. Na parterze powstanie ogólnodostępna restauracja, a na drugim piętrze sale konferencyjne czy pomieszczenia na kameralne koncerty lub wystawy. Inwestor informuje, że prowadzi rozmowy na temat utworzenia w budynku przestrzeni wystawo-muzealnej, poświęconej historii Poczty Polskiej.

Dotychczas w gmachu przeprowadzono już specjalistyczne badania stratygraficzno-odkrywkowe pod kierownictwem cenionej krakowskiej konserwator Bożeny Boby-Dygi oraz badania architektoniczne, za które odpowiadała Anna Bojęś-Białasik. W trakcie prac wykonano łącznie 729 sond i odkrywek. Ponad 300 przypadło na pomieszczenia na II piętrze, w tzw. Sali telefonistek, gdzie zachowało się najwięcej malowideł, kolejne 100 na elewacje. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków pozytywnie zaopiniowała plany adaptacji budynku na hotel. Adaptację ułatwia istniejący, „korytarzowy” układ przestrzenny obu skrzydeł. Dodatkowym atutem jest atrakcyjna lokalizacja budynku Poczty Głównej, przy Plantach, w sąsiedztwie Starego Miasta – podkreśla historyk sztuki Zbigniew Beiersdorf.

W planach nowego właściciela jest m.in. odwzorowanie oryginalnych tynków, co przywróci historyczny wygląd budynku, zatarty czasie ostatnich remontów. Odrestaurowane zostaną relikty tynków szlachetnych z miką, odnalezione na frontowych elewacjach, tynki typu terazzo (służącego do wykonania odlewów dekoracyjnych gzymsów oraz cokołów), jak również pozostałości kamiennych boni, czyli prostokątnych płyt na elewacji ozdabiających narożniki oraz przestrzenie między oknami. Dawną świetność odzyska również hol budynku, a także wspomniana sala, w której dawniej pracowały telefonistki.

Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie
Przebudowa Poczty Głównej w Krakowie, proj. BE DDJM Architekci
Tagi:
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.