Premiera książki Form Follows Freedom

i

Autor: Archiwum Architektury

Premiera książki Form Follows Freedom

2015-10-15 11:36

Architektura polska wyszła z cienia. Dziś jest jednym z najciekawszych zjawisk na architektonicznej mapie Europy, a nawet świata - powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska podczas premiery książki Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+ Na spotkaniu obecni byli również Ewa P. Porębska, prof. Jacek Purchla i Janusz Sepioł. 

Jak podkreśliła podczas wczorajszej premiery Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Form Follows Freedom to nie jest klasyczny coffee table book, album do umieszczenia na stoliku kawowym. Książka ma spełniać rolę wizytówki polskiej architektury zagranicą. Adresowana jest przede wszystkim do krytyków i badaczy zajmujących się architekturą współczesną na świecie. Trafi do bibliotek najważniejszych światowych instytucji i uczelni architektonicznych.

Architektura polska wyszła z cienia. Dziś jest jednym z najciekawszych zjawisk na architektonicznej mapie Europy, a nawet świata. Stało się tak przede wszystkim dzięki obiektom wzniesionym dla kultury w pierwszych dwóch dekadach nowego wieku. W architekturze nowych muzeów czy filharmonii globalne trendy idą w parze z twórczym poszukiwaniem własnego języka – piszą twórcy publikacji.

W książce zaprezentowano 26 siedzib instytucji kultury powstałych po 2000 roku. Wiele z nich wzniesiono dzięki środkom unijnym, ale są też budynki finansowane w inny sposób, jak choćby Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Pomimo głosów podważających sensowność poniesionych wydatków, jestem przekonana, że pieniądze na kulturę zostały w 100% dobrze wydane - powiedziała prof. Omilanowska. A na potwierdzenie przywołała spektakularne sukcesy młodych instytucji - bilety do Filharmonii Szczecińskiej wysprzedane w jeden dzień i 98% obłożenie koncertów w NOSPR.

W naszych wypowiedziach wielokrotnie podkreślana była wyjątkowa forma, ale tak naprawdę o jakości architektury świadczy także to, o czym ta architektura mówi. Dzisiaj możemy analizować budynki z punktu widzenia symboliki, ich usytuowania w kontekście międzynarodowym, funkcji i wielu innych czynników. To także początek sukcesów środowiska architektonicznego, które zdobywa wiedzę, kompetencje i może tworzyć unikalne wartości. Wzniesione w Polsce obiekty mogą stanowić wzorzec dla Europy i świata. To przepiękny moment w historii polskiej architektury. - podsumowała Ewa Porębska.

W publikacji znalazły się teksty: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Profesor Małgorzaty Omilanowskiej (Form Follows Freedom), znanego krytyka architektury Josepha Rykwerta (A Burst of Creativity), Dyrektora Międzynarodowego Centrum Kultury Profesora Jacka Purchil (Poland’s „Temples of the Muses”), Senatora RP Janusza Sepioła (Poland Under Construction) i redaktor naczelnej „Architektury-murator” Ewy P. Porębskiej (Poland on the Architectural Map), a także artykuły polskich krytyków architektury, w których omawiają oni poszczególne zaprezentowane budynki: Moniki Arczyńskiej, Tomasza Malkowskiego, Mai Mozgi-Góreckiej i Daniela Załuskiego. Nad zebraniem obszernego materiału ikonograficznego oraz koordynacją prac nad publikacją ze strony redakcji „Architektury-murator” pracowała Anna Żmijewska.

Książka liczy 272 strony, zawiera ponad 200 fotografii oraz rzuty i przekroje. Wersja angielska publikacji dostępna jest od października. Polskie wydanie zatytułowane Formę przynosi wolność. Architektura dla kultury w Polsce 2000+ ukaże się w listopadzie.