Architektura MuratorWydarzeniaPremiera polskiego wydania „Karty Ateńskiej” już wkrótce

Premiera polskiego wydania „Karty Ateńskiej” już wkrótce

Książka wydana nakładem Centrum Architektury będzie dostępna już 11 listopada. Uznawana za najważniejszy manifest XX wieku, po raz pierwszy została wydana w języku polskim

Karta ateńska
Fot.: materiały prasowe

Karta Ateńska – La Charte d’Athènes - to dokument zawierający postulaty w zakresie projektowania miast, uchwalony podczas IV Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej (CIAM, Congrès international d'architecture moderne) w 1933 roku na statku płynącym z Marsylii do Aten. W zjeździe tym uczestniczyli także przedstawiciele polskiej awangardy – Anatolia i Roman Piotrowscy oraz Helena i Szymon Syrkusowie, którzy mieli wpływ, zwłaszcza będąca poliglotką Helena Syrkus, na opracowanie tekstu Postanowień kongresu, tworzonego przez wielojęzyczne grono delegatów.

Publikacja wydana przez Centrum Architektury wzbogacona została o o szkic Jak stworzono Kartę ateńską Johna R. Golda (profesora geografii miejskiej z Oksfordu) i tekst socjolog Joanny Kusiak, dotyczących możliwości zastosowania Manifestu we współczesnych realiach (Wściekły rozwój miasta kontra nadopiekuńczy rozsądek utopii).

Polskie wydanie, zostało opublikowane w związku z obchodami stulecia polskiej awangardy. Karta Ateńska weszła w skład serii FUNDAMENTY, w której wydawane są najważniejsze teksty dotyczące architektury. Dotychczas wydano między innymi W stronę architektury Le Corbusiera oraz Śmierć i życie wielkich miast Ameryki Jane Jacobs.

Tekst i grafika oparte są na opracowanej przez Le Corbusiera edycji z 1943 roku.

Cena detaliczna: 55 zł

Liczba stron: 324

Tłumaczenie s. 9-63: Tomasz Swoboda; s. 65-235: Krystyna Szeronos (opracowanie: Jan Choroszucha, Stefan Maciąg, źródło: Grupa CIAM-Francja, Karta ateńska. Urbanistyka C.I.A.M., Koło Naukowe Wydz. Arch. Wnętrz ASP-Warszawa, Warszawa [b.d.])

Polska Izba Inżynierów Budownictwa ma już 20 lat! W 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa obchodzi 20-lecie swojej działalności. To jeden z najmłodszych samorządów zawodowych w Polsce, ale i najliczniejszych – zrzesza blisko 120 tys. osób.
Czerwony Pałac: pokaz filmu Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej Już wkrótce startuje festiwal „Film i miasto” vol. 4. W ramach przeglądu pokazany zostanie dokument „Czerwony Pałac” według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej z 1992 roku. O osławionym darze Stalina dla Warszawy opowiadają w filmie m.in. Tadeusz Barucki, Czesław Bielecki, Magdalena Staniszkis, Przemysław Szafer i Henryk Drzewiecki.
10. urodziny OKK design! 28 czerwca po pandemicznej przerwie na Mysią 3 wraca cykl spotkań OKK! design. To już 10. edycja wydarzenia. W programie m.in. dyskusje z udziałem architektów, architektów wnętrz i dziennikarzy.
MPP_ALL: wystawa Maćków Pracowni Projektowej W 2020 roku Maćków Pracownia Projektowa obchodziła swoje 25-lecie. W Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę podsumowującą dotychczasowy dorobek biura.
Helena Kurcyusz: wymyślając miasta na nowo Helena Kurcyusz przez wiele lat była nie tylko główną urbanistką województwa szczecińskiego, ale też animatorką życia kulturalnego w regionie. Postać architektki przypomina nowa wystawa w Muzeum Historii Szczecina. Ekspozycji towarzyszą wykłady i spacer kuratorski.
Tadeusz Barucki obchodzi setne urodziny! W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.