Architektura MuratorWydarzeniaPremiera polskiego wydania „Karty Ateńskiej” już wkrótce

Premiera polskiego wydania „Karty Ateńskiej” już wkrótce

Książka wydana nakładem Centrum Architektury będzie dostępna już 11 listopada. Uznawana za najważniejszy manifest XX wieku, po raz pierwszy została wydana w języku polskim

Karta ateńska
Fot.: materiały prasowe

Karta Ateńska – La Charte d’Athènes - to dokument zawierający postulaty w zakresie projektowania miast, uchwalony podczas IV Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej (CIAM, Congrès international d'architecture moderne) w 1933 roku na statku płynącym z Marsylii do Aten. W zjeździe tym uczestniczyli także przedstawiciele polskiej awangardy – Anatolia i Roman Piotrowscy oraz Helena i Szymon Syrkusowie, którzy mieli wpływ, zwłaszcza będąca poliglotką Helena Syrkus, na opracowanie tekstu Postanowień kongresu, tworzonego przez wielojęzyczne grono delegatów.

Publikacja wydana przez Centrum Architektury wzbogacona została o o szkic Jak stworzono Kartę ateńską Johna R. Golda (profesora geografii miejskiej z Oksfordu) i tekst socjolog Joanny Kusiak, dotyczących możliwości zastosowania Manifestu we współczesnych realiach (Wściekły rozwój miasta kontra nadopiekuńczy rozsądek utopii).

Polskie wydanie, zostało opublikowane w związku z obchodami stulecia polskiej awangardy. Karta Ateńska weszła w skład serii FUNDAMENTY, w której wydawane są najważniejsze teksty dotyczące architektury. Dotychczas wydano między innymi W stronę architektury Le Corbusiera oraz Śmierć i życie wielkich miast Ameryki Jane Jacobs.

Tekst i grafika oparte są na opracowanej przez Le Corbusiera edycji z 1943 roku.

Cena detaliczna: 55 zł

Liczba stron: 324

Tłumaczenie s. 9-63: Tomasz Swoboda; s. 65-235: Krystyna Szeronos (opracowanie: Jan Choroszucha, Stefan Maciąg, źródło: Grupa CIAM-Francja, Karta ateńska. Urbanistyka C.I.A.M., Koło Naukowe Wydz. Arch. Wnętrz ASP-Warszawa, Warszawa [b.d.])

BAZArch na Księżycu: startuje kolejna edycja wirtualnych targów książki o architekturze i mieście Centrum Architektury organizuje BAZArch już od ośmiu lat. Wśród wystawców tradycyjnie zawsze jesteśmy i my, ze specjalną ofertą prenumeraty „Architektury-murator”. Najnowsza edycja startuje 3 grudnia, a odbędzie się... na Księżycu.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Jarosława Wilka z pracowni CAVU Architekci, autora budynku biurowo-usługowego przy ul. Krasickiego w Krakowie.
Helle Søholt z Gehl Architects i Jakub Szczęsny o przyszłości naszych miast Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszaja na pierwsze webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie z udziałem m.in. Helle Søholt z Gehl Architects i Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Architektura XXL 2020: rozmowa z Igorem Kaźmierczakiem z S3NS Architektura Grupa Sztuka Architektury zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z finalistami i laureatami Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020. Tym razem z udziałem Igora Kaźmierczaka z pracowni S3NS Architektura, autorem Domu Przełamanego we Wrocławiu.
Jak dziś badać Warszawę? Tendencje i plany na przyszłość Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW oraz Pracownia Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej zapraszają na Mityng warszawski 2021. W trzydniowym spotkaniu poświęconym tendencjom w badaniach varsavianistycznych udział wezmą m.in. Ewa Kuryłowicz, Ewa P. Porębska, prof. Roch Sulima, Sylwia Chutnik, Anna Cymer, Grzegorz Piątek i Joanna Rajkowska.
Spotkanie z Mistrzem: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski Krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Spotkanie z Mistrzem”. 25 listopada bohaterami wieczoru będą Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski z poznańskiej pracowni Ultra Architects.