Architektura MuratorWydarzeniaPritzker 2018 dla Balkrishny Doshi

Pritzker 2018 dla Balkrishny Doshi

W tym roku "architektoniczny Nobel" powędrował do indyjskiego architekta, który w ciągu ponad sześćdziesięcioletniej kariery zyskał uznanie za etos odpowiedzialności społecznej zawartej w swoich projektach. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Courbusierem, jak również znacząco przyczynił się do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach.

Pritzker 2018 dla Balkrishna Doshi

Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii uhonorowanym prestiżową nagrodą i jej 45-tym laureatem; może poszczycić się ponad sześćdziesięcioletnią pratyką zawodową. Na początku kariery pracował z Le Corbusierem we Francji, nadzorując później jego projekty w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya (1989) oraz Indyjski Instytut Zarządzania (Indian Institute of Management, Bangalore, 1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth. Jego projekty czerpią z dziedzictwa indyjskiej architektury oraz wykorzystują niecodzienne rozwiązania, aby dobrze sprawdzać się w warunkach klimatycznych tego kraju.

Jury uhonorowało go za projekty wrażliwe na kontekst oraz wcielające w życie idee zrównoważonego rozwoju. Doceniono fakt, że Doshi nie ulega przelotnym modom, ale za to kieruje się w swojej pracy poczuciem odpowiedzialności społecznej i chęcią poprawy własnego kraju. Sam laureat opisuje swój dorobek jako "historię swojego życia" i ciąg nieustannych poszukiwań, będących próbą uchwycenia ducha architektury.

Pritzker 2018 dla Balkrishna Doshi
Budynek podziemnej galerii Amdavad ni Gufa projektu Balkrishna Dosha, fot. Vaishal Dalal/Wikimedia Commons/CC 3.0. SA
Tagi:
Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Nagroda Pritzkera 2017 Nagrodę Pritzkera, uznawaną za najważniejsze wyróżnienie w architektonicznym świecie, po raz pierwszy przyznano aż trzem architektom: Rafaelowi Arandzie, Carme Pigem i Ramonowi Vilalcie, prowadzącym w katalońskim Olot pracownię RCR Arquitectes. Jury podkreśliło m.in. kreatywne wykorzystywanie przez nich współczesnych materiałów, takich jak stal i plastik z recyklingu, poprzez które projektanci nadają swoim budynkom niewiarygodną siłę i prostotę.
Pritzker 2016 dla Alejandra Araveny Aravena jest pionierem działań opartych na współpracy, których wynikiem są dzieła architektury odnoszące się do kluczowych wyzwań XXI wieku. Jego realizacje tworzą ekonomiczną szansę dla nieuprzywilejowanych, łagodzą konsekwencje katastrof naturalnych, redukują zużycie energii oraz kreują przyjazną przestrzeń publiczną – powiedział, ogłaszając decyzję jury, Tom Pritzker, prezes i przewodniczący Fundacji Hyatt.