Architektura MuratorWydarzeniaProjekt z Polski nagrodzony w konkursie na centrum logistyczne Świętego Mikołaja

Projekt z Polski nagrodzony w konkursie na centrum logistyczne Świętego Mikołaja

243 projekty z 59 krajów walczyły o nagrodę w konkursie na projekt centrum logistycznego Świętego Mikołaja. Nagrodę finansową oraz możliwość odbycia stażu w pracowni architektonicznej Snøhetta otrzymał zespół z Rumunii. Wśród finalistów znalazł się projekt Urszuli Chomiak i Pawła Potemkowskiego z Polski.

Centrum logistyczne Świętego Mikołaja
"(Ice)Climbing", projekt: Urszula Chomiak i Paweł Potemkowski, Polska

Zadaniem w międzynarodowym, ideowym konkursie The Unbelievable Challenge dla młodych architektów i projektantów było opracowanie koncepcji centrum logistycznego dla Świętego Mikołaja. Koncepcje były oceniane pod kątem zrównoważonego rozwoju, zużycia energii, wartości architektonicznych, użytkowych oraz dopasowania do otoczenia.

Nagrodę pieniężną oraz możliwość odbycia 10-tygodniowego stażu w pracowni Snøhetta otrzymał zespół z Rumunii w składzie Alexandru Oprita i Laurentiu Constanti za pracę zatytułowaną "Nothing is impossible". Zamiarem autorów było stworzenie budynku ujawniającego się dopiero po zapadnięciu zmroku. W tym celu zastosowano fotowoltaiczną membranę oraz lustro weneckie odbijające otaczający krajobraz. Dopiero nocą widoczna stawałaby się konstrukcja budynku oraz wnętrze z centrum logistycznym.

Jury, w którego składzie zasiedli m.in. Eli Synnevåg z pracowni Snøhetta oraz Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA, nagrodziło również pracę młodych architektów z Polski. Koncepcja "(Ice)Climbing" Urszuli Chomiak i Pawła Potemkowskiego opiera się na połączeniu funkcji użytkowej - centrum logistycznego, z rekreacyjną - całoroczną ścianą wspinaczkową z lodu. Jury doceniło spójność koncepcji, techniczne możliwości realizacyjne oraz zastosowanie paneli słonecznych na dachu.

Konkurs zorganizowała firma Ruukki Construction, miasto Oulu, Helsinki Design Week oraz pracownia architektoniczna Snøhetta. Na konkurs nadesłano łącznie 243 projekty z 59 krajów.

Nagroda główna:

- "Nothing is impossible", projekt: Alexandru Oprita, Laurentiu Constantin, Rumunia

Pozostałe nagrodzone prace:

"At the Speed of Dreams", Giorgia Musacchio, Włochy

"(Ice)Climbing", projekt: Urszula Chomiak i Paweł Potemkowski, Polska

"SantaPole", projekt: Evelina Vasiliauskaite, Litwa

"S.M.L.XL Logistic", projekt: Nuttapol Techopitch, Satavee Kijsanayotin, Tajlandia

Wyróżnienie honorowe:

"Santa Claus’ Planetary Garden", projekt: El Hadi Jazairy, Chen Lu, Kelly Koh

Tagi:
Funkcjonalność w architekturze według Ruukki. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacji firmy Ruukki autorstwa Arkadiusza Krześniaka i Tomasza Golczyńskiego. Zaprezentowano nowoczesne zastosowania stali w elewacjach i dachach oraz efektywność energetyczną przywołanych rozwiązań.
Innowacyjne dachy Ruukki Ruukki jest producentem kompletnego systemu dachowego opartego na blachach łączonych na rąbek stojący Ruukki Classic™, który umożliwia łatwe i szybkie ułożenie pokrycia bez potrzeby użycia specjalistycznych narzędzi.
Energooszczędny pawilon EXPO Ruukki. Wyniki konkursu architektonicznego Zakończył się studencki konkurs architektoniczny na projekt energooszczędnego pawilonu wystawowego, ogłoszony w 2013 roku przez firmę Ruukki i Politechnikę Warszawską