Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Przybywa architektów z uprawnieniami

2011-07-29 2:00

Już prawie 10 tysięcy członków liczy Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Nie każda osoba uprawniona do wykonywania projektów budynków musi być certyfikowanym architektem. Dlaczego jednak współpraca z profesjonalnym architektem, należącym do Izby, jest dobrym pomysłem?

Architektura to nie tylko inżynierska sprawność i wiedza techniczna, dlatego architekt jest kimś więcej niż tylko projektantem - wyjaśnia architekt Marek Czuryło z IARP. Architekt służy klientowi pomocą, jest wyczulony na jego potrzeby i potrafi udzielić kompetentnej porady. Dba również o estetykę i zwraca uwagę na kontekst przestrzenny i kulturowy, czyli na aspekty, o których tzw. projektanci często zapominają - dodaje.

Na szczęście liczba architektów z uprawnieniami stale rośnie. Obecnie jest ich już 9838. Wszyscy architekci zrzeszeni w IARP są uprawnieni od legalnego wykonywania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest pierwszym krokiem niezbędnym do wybudowania nieruchomości. Członkowie Izby posiadają wymagane uprawnienia budowlane, co zapewnia, że projekty zostaną wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i na odpowiednim poziomie, zarówno pod względem rozwiązań projektowych oraz jakości i zakresu dokumentacji budowlanej. IARP posiada też kodeks etyki i umożliwia inwestorom składanie reklamacji. Warto zatem odwiedzić stronę www.izbaarchitektow.pl i w bardzo prosty sposób sprawdzić czy wykonanie projektu faktycznie powierzamy członkowi IARP.


Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) jest samorządem zawodowym architektów w Polsce. Nadrzędnym celem statutowym IARP jest ochrona ładu przestrzeni publicznej, poprzez sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez wszystkich swoich członków. Działania samorządu architektów zmierzają w kierunku zagwarantowania najwyższej jakości usług wykonywanych na rzecz klientów (inwestorów), przy jednoczesnym zachowaniu wartości kulturowych i ładu przestrzennego, jako dobra publicznego. Przynależność do IARP jest warunkiem legalnego wykonywania zawodu architekta, przede wszystkim w zakresie opracowywania dokumentacji projektowej do celów uzyskania pozwolenia na budowę. Oficjalna strona internetowa: www.izbaarchitektow.pl

Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej

i

Autor: Archiwum Architektury