kurator 15. międzynarodowej ekspozycji Alejandro Aravena, spotkali się z reprezentantami 48 krajów biorących udział w przyszłorocznej wystawie. Podczas spotkania ogłoszono temat przewodni wydarzenia, którym będzie Reporting from the Front." />
Architektura MuratorWydarzeniaRaporty z frontu - 15. Biennale Architektury w Wenecji

Raporty z frontu - 15. Biennale Architektury w Wenecji

31 sierpnia przewodniczący weneckiego Biennale Paolo Baratta oraz kurator 15. międzynarodowej ekspozycji Alejandro Aravena, spotkali się z reprezentantami 48 krajów biorących udział w przyszłorocznej wystawie. Podczas spotkania ogłoszono temat przewodni wydarzenia, którym będzie Reporting from the Front.

Alejandro Aravena
Alejandro Aravena, fot. Giorgio Zucchiatti. Fot. dzięki uprzejmości la Biennale di Venezia

Kurator przyszłorocznego biennale, chilijski architekt Alejandro Aravena znany jest ze swojego zaangażowania na rzecz poprawy jakości życia za pośrednictwem architektury. Wystarczy wspomnieć działania prowadzonej przez niego pracowni Elemental, poświęconej mieszkalnictwu socjalnemu. Podczas wczorajszego spotkania z reprezentantami 48 krajów biorących udział w wystawie powiedział: trzeba wygrać kilka bitew i pokonać szereg granic, aby poprawić jakość środowiska zbudowanego, a w konsekwencji jakość życia. (...) Jakakolwiek próba by wyjść poza biznes, spotyka się z silnym sprzeciwem lub inercją, a każdy wysiłek mający na celu poruszenie kwestii istotnych, musi pokonać rosnącą złożoność rzeczywistości.

Choć tytuł wystawy wskazuje, że nadchodzące biennale będzie poświęcone kryzysom, Aravena zapowiada, że ekspozycja będzie mieć wydźwięk pozytywny - wybrane historie mają pokazać, że istnieje nie tylko potrzeba, lecz także przestrzeń do działania. Szerszej publiczności zostaną zaprezentowane historie sukcesów (choćby niewielkich) i przykłady architektury podważającej status quo.

Paolo Baratta, przewodniczący Biennale dodał: od kilku lat mówimy, że znakiem naszych czasów jest rozmijanie się architektury i społeczeństwa obywatelskiego. Z jednej strony architektura zajmuje się produkowaniem spektakularnych budynków będących odzwierciedleniem władzy i ambicji klientów, z drugiej, społeczeństwo przypatruje się obojętnie i ucieka od zadawania architekturze pytań. (...) Architektura to sztuka, w której prywatne żądania, aspiracje i potrzeby splatają się z interesem publicznym.

Biennale odbędzie się w dniach 28 maja - 27 listopada 2016 w Giardini, Arsenale oraz wielu innych miejscach w całym mieście. Natomiast w najbliższą sobotę 5 września Zachęta Narodowa Galerii Sztuki zaprasza na spotkanie wokół polskiego Pawilonu na 15. międzynarodowej wystawie w Wenecji.

Konkurs na projekt wystawy w pawilonie Polski na Biennale Architektury w Wenecji 2023 Trwa konkurs na kuratorski projekt polskiej wystawy, która zostanie zaprezentowana w ramach 18. Biennale Architektury w Wenecji. Termin składania projektów upływa 30 września.
Lesley Lokko kuratorką biennale architektury w Wenecji 2023 Lesley Lokko została wybrana na kuratorkę 18. biennale architektury w Wenecji. Ta ghańsko-szkocka architektka jest nie tylko wykładowczynią i badaczką, ale też autorką poczytnych powieści obyczajowych, których akcja rozgrywa się głównie w Afryce. Lokko będzie pierwszą czarnoskórą kuratorką weneckiej wystawy.
Projekt ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej na Biennale Architektury w Wenecji Nieinwazyjny System Pomiarowy, pozwalający analizować ruch miejski, został zaprezentowany podczas tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Za jego opracowaniem stoi zespół ekspertów z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Międzynarodowy konkurs dla studentów na projekt ławki w Wenecji Curators Collective, zrzeszający kuratorów blisko 50 pawilonów narodowych tegorocznego Biennale Architektury w Wenecji, zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie studenckim na projekt ławki, która zostanie zrealizowana w przestrzeni miasta. Zgłoszenia do 7 lipca!
Polacy na biennale architektury w Wenecji! 22 maja rozpoczęło się 17. biennale architektury w Wenecji. Wystawę w pawilonie polskim stworzył wybrany w konkursie kolektyw PROLOG +1, ale to nie jedyni Polacy zaproszeni do udziału w tegorocznej wystawie.