Architektura MuratorWydarzeniaRelacja ze spotkania Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

Relacja ze spotkania Fundacji im. Stefana Kuryłowicza

26 marca 2015 w warszawskim Wola Center odbyło się kolejne, trzecie już spotkanie zorganizowane przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Data spotkania wybrana nieprzypadkowo, bo upamiętniająca rocznicę urodzin Patrona, człowieka który całą swoją postawą zawodową podkreślał iż śmiałość, otwartość i bezkompromisowość są podstawą prawdziwej twórczości.

Wykład Nathalie de Vries z MVRDV
Marek Kuryłowicz i Nathalie de Vries (MVRDV)

Kontynuując dzieło Patrona, Fundacja promuje odważną i odpowiedzialną architekturę, która nie tylko stanowi element szeroko rozumianej kultury, ale która stając się symbolem jakości i zmian znacząco ją wzbogaca. Fundacja realizuje ten cel zarówno poprzez wskazywanie dobrych przykładów jak również poprzez tworzenie pola do działania zarówno w sferze teorii jak i praktyki. W świetle tak zarysowanej misji Fundacja zaprosiła prof. Nathalie de Vries, aby zaprezentowała najnowsze projekty pracowni MVRDV- zespołu o światowej renomie.

Architektura w Holandii jest znaczącym i docenianym elementem Kultury. Z tego też względu Jego Ekscelencja Ambasador Królestwa Niderlandów Pan Paul Bekkers zaszczycił swoją obecnością wydarzenie w Wola Center. Ambasador zabrał głos przed wykładem prof. Nathalie de Vries, mówiąc o znaczeniu dobrej architektury dla życia społecznego współczesnej Europy.

Prof. Nathalie de Vries, jest nie tylko architektem, współzałożycielką i jednym z głównych dyrektorów pracowni MVRDV, jest również profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie, łącząc rolę teoretyka i praktyka. Projekty holenderskiej pracowni MVRDV, stanowiące synonim architektury najwyższej jakości cechuje stałe poszukiwanie nowych rozwiązań będących śmiałą odpowiedzią na zmieniające się potrzeby miast i mieszkających w nich ludzi. Nathalie de Vries podkreśliła, iż duża część obecnej działalności architektonicznej pracowni koncentruje się na redefinicji istniejących przestrzeni miast poprzez renowacje, rekonstrukcje i recykling co prowadzi do powstania zupełnie nowych typów budynków bądź do nowych rozwiązań formalnych. Prelegentka zaprezentowała projekty zrealizowane w Europie i w Azji. Były one różnorodne pod względem uwarunkowań jednakże zawsze niezwykle interesujące w finalnym efekcie. Wszystkie projekty wzbogacając dane miejsce, wnoszą doń nowe wartości tak pod względem przestrzennym i społecznym jak materiałowym i konstrukcyjnym.

Na tle zaprezentowanych obiektów szczególnie interesujący był nowy hybrydowy budynek handlowo - mieszkalny w Rotterdamie. Został zrealizowany na trudnym, podmokłym terenie przy użyciu nowatorskiej technologii fundowania, niezwykły w formie przestrzennej i w rozwiązaniach elewacji. Stanowi on kameralne tło dla działalności handlowej utrzymanej w niezmienionej skali miejskiego targowiska. Elipsoidalny łuk chroniący plac handlowy zawiera mieszkania ułożone tarasowo, izolowane akustycznie i wizualnie od miejskiego gwaru i jednocześnie stanowi żywą obudowę miejskiej przestrzeni. W prezentacji charakterystyczną ciekawostką były informacje świadczące o zainteresowaniu lokalnych mediów mainstreamowych, które towarzyszyło powstawaniu tej realizacji począwszy od wczesnych etapów projektu.

Aktualnie pracownia MVRDV realizuje również swój projekt w Polsce- biurowiec Baltik w Poznaniu którego poszczególne fazy projektu Pani Profesor pokazała , ilustrując to rysunkami i dużą ilością modeli.

Osobowość prelegentki, jej bezpośredniość i klarowność przekazu, uczyniły wykład niezwykłym i pamiętnym wydarzeniem. Z pewnością zachęciła ona osoby, zarówno te, które tak licznie przybyły na wykład, jak również te, które oglądały relację z wydarzenia przez Internet, do rozwiązań niestandardowych, śmiałych i poszukujących.

Podczas wydarzenia prof. Ewa Kurylowicz i Marek Kuryłowicz z Rady Fundacji, zaprezentowali dwa programy fundacyjne, zadedykowane młodym architektom.

Pierwszy z nich – Konkurs TEORIA, tworzy przestrzeń do dyskusji o architekturze i jej roli kulturotwórczej. W ramach zakończenia II edycji tego Konkursu została zaprezentowana książka pt. „Język kultury szklanej architektury”. Zwycięski tekst laureatów Konkursu – arch. Bartłomieja Cybuli oraz arch. krajobrazu Macieja Żołnierczuka, został opublikowany w wersji dwujęzycznej, jako kolejny tom w cyklu Architektura Kultury-Kultura Architektury. Treść publikacji jest próbą przywrócenia artystycznego spojrzenia na rolę szkła w architekturze, powstałą na tle buntu przeciwko dominacji komercyjnego użycia tego materiału. Przedmowę do książki napisał prof. Jeremi Królikowski. Równocześnie z prezentacją książki została ogłoszona III edycja Konkursu, w której zachęcano do rywalizacji najambitniejszych autorów tekstów poświęconych relacjom Architektury i Kultury. W edycji trzeciej, poza nagrodą w formie publikacji przewidziano też autorskie honorarium pieniężne w wysokości 3.5 tys zł.

Na polu praktycznym Fundacja zaproponowała nowy program: Stypendium PRAKTYKA. Jest to trwający sześć miesięcy program dla młodych Architektów, działających samodzielnie lub w dwuosobowych interdyscyplinarnych zespołach. W ramach stypendium, wybrany w drodze rekrutacji projektant, lub zespół, otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne aby mogli rozwinąć swoje pomysły i marzenia, na ulepszenie wybranej przestrzeni użytkowanej publicznie w mieście. Jako pierwsze miasto, które ma być polem dla tych wizji zaproponowano Warszawę. Laureat stypendium otrzyma w okresie jego trwania ponad 20 tys złotych. Zakończenie obu programów będzie miało miejsce podczas kolejnego spotkania Fundacji planowanego na dzień 26 marca 2016. Wtedy też laureaci obu programów zaprezentują swoje dzieła. Całe wydarzenie będzie wzbogacone kolejnym wykładem specjalnego gościa stanowiącego przykład, iż przyszłość Architektury leży w rękach osób pełnych wizji oraz odwagi do ich urzeczywistnienia. Wszelkie szczegóły dotyczące obu programów oraz bieżącej działalności Fundacji dostępne są na stronie: www.fundacja-sk.pl oraz na profilu https://www.facebook.com/fundacjask

Jeszcze raz zachęcamy do wzięcia udziału w naszych programach!

Nagrody Fundacji im. Stefana Kuryłowicza Prezentacja prac nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA odbyła się 23 marca roku w warszawskim Centrum Konferencyjnym POLIN. Gościem wieczoru była francuska architektka Odile Decq, która opowiedziała o swoich najważniejszych realizacjach oraz o działalności pedagogicznej. Obszerny wywiad z Odile Decq, który powstał podczas jej wizyty w Warszawie, można przeczytać tu: http://architektura.muratorplus.pl/krytyka/kwestionowac-status-quo-wywiad-z-odile-decq_8547.html
Transmisja z wykładu Jette Hopp. Oglądaj online! Już dziś o godzinie 18:00 w Warszawskim Wola Center na zaproszenie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza wykład wygłosi Jette Hopp z norweskiej pracowni Snøhetta. Wykład będzie transmitowany na żywo w technologii live stream na stronie organizatora.
Snøhetta z wykładem w Warszawie 23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snøhetta. Projektantka opowie o filozofii biura, w którym powstały koncepcje takich budynków jak Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie, Opera Narodowa w Oslo czy obserwatorium reniferów w Parku Narodowym Dovrefjell. Wykład organizowany jest przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.
Praktyka i Teoria Prezentujemy wyniki tegorocznych konkursów fundacji im. Stefana Kuryłowicza, które zostały rozstrzygnięte na początku października 2016 roku.
Michał Żyła laureatem konkursu TEORIA 2016 Rozstrzygnięto trzecią edycję konkursu TEORIA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Za najlepszy tekst teoretyczny o tematyce architektonicznej uznano pracę Michała Żyły, pt. „Język i rzeczywistość architektury”. Praca jest ambitną próbą uporządkowania języka opisu i analizy architektury współczesnej - czytamy w opinii jury.
Przemysław Chimczak i Maciej Warot laureatami stypendium PRAKTYKA 2016 Rozstrzygnięto drugą edycję konkursu PRAKTYKA organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Nagrodę otrzymali Przemysław Chimczak i Maciej Warot za projekt "Dach nasz pospolity". Zwycięska praca to propozycja nowego zagospodarowania zadaszenia parkingu pomiędzy dwiema superjednostkami w Sosnowcu.