Architektura MuratorWydarzeniaRobert Konieczny o roli autopromocji, klientach biura KWK Promes i nowych pomysłach

Robert Konieczny o roli autopromocji, klientach biura KWK Promes i nowych pomysłach

"Architektura-murator" nr 5 / 2013: wywiad z architektem Robertem Koniecznym, szefem biura KWK Promes i autorem m.in. prezentowanego w majowym numerze "A-m" Domu Autorodzinnego


W cyklu ZAWÓD ARCHITEKT: Robert Konieczny
rozmawia Urszula Bieniecka
Pełna wersja wywiadu w numerze 5 / 2013 miesięcznika "Architektura-murator", s. 120


Wasze projekty zdecydowanie nie są dla każdego. Jak opisałbyś waszych klientów?

Najczęściej są to ludzie nieprzeciętni. Szukają dobrej, współczesnej architektury, czegoś niepowtarzalnego i wiedzą, że w mojej pracowni mogą to dostać. Czasem mają życzenia, które wydają się nierealne, ale z perspektywy lat mogę powiedzieć, że to one generują najlepsze pomysły i nowatorskie rozwiązania. Zdarza się, że trafiają do nas klienci, którymi powoduje głównie snobizm, przeczytali o pracowni w mediach, ale takie sytuacje często kończą się nieporozumieniem. Potrzeba pewnego wyczucia, świadomości współczesnej architektury i wrażliwości, żeby móc właściwie odebrać projekt.

Oczywiście to zależy także od nas. Dlatego w kontakcie z klientami nie operuję sformułowaniami takimi jak: dobra czy zła architektura, nie opowiadam o wysmakowanych detalach – posługuję się czystą logiką. To konieczne w przypadku projektowania konceptualnego, gdy cały projekt generowany jest za sprawą wyrazistego założenia. Gdy przychodzi do prezentacji, pojawia się pomysł, który wstępnie rozrysowaliśmy, nie dajemy klientowi od razu pięknej wizualizacji. Zaczynamy od schematów, tłumaczymy ideę i zasadę projektu, jego działanie w połączeniu z otoczeniem – w ten sposób on zaczyna to czuć i rozumieć. I gdy na końcu pojawia się jakaś wizualizacja, klient nie widzi tylko powłoki, ale wszystko to, co jest w środku.

Mimo to, na fali rosnącego wokół biura rozgłosu, koncepcje mogą się zagubić, zdominowane przez efektowne formy.
W swojej pracowni najbardziej cenię te projekty, w których udało się znaleźć nowe, niepowtarzalne rozwiązania – takie, które można by opatentować albo opisać w podręczniku (...)

Czytaj więcej w majowym numerze miesięcznika "Architektura-murator"


Robert Konieczny, architekt (dyplom WA PŚl 1998), szef biura KWK Promes założonego w 1999 roku. Autor projektów domów jednorodzinnych, z których sześć było nominowanych do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe, m.in. Domu Aatrialnego, Domu OUTrialnego i Domu Autorodzinnego, obiektów użyteczności publicznej, w tym powstającego w Szczecinie muzeum Przełomy, laureat wielu nagród w Polsce i za granicą

Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Estońskich Robert Konieczny wybiera najlepsze realizacje tego kraju Każdego roku Stowarzyszenie Architektów Estońskich zaprasza uznanego zagranicznego architekta, który wybiera najlepsze realizacje Estonii. W bieżącej edycji w tej roli wystąpi Robert Konieczny.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.