Rok awangardy

2017 rok będzie obchodzony w Polsce jako stulecie awangardy. W przygotowanie rocznicowego programu włączyło się już 50 instytucji i organizacji. Zaplanowano również wydarzenia związane z architekturą.

Streng fotomontaż
Henryk Streng (Marek Włodarski), fotomontaż, 1927, fot. archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi

Na program obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce złożą się wystawy, koncerty, spektakle, publikacje, wykłady, konferencje. Będą to projekty przypominające najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej, zwracające uwagę na twórców rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym, a także stawiające pytanie o znaczenie awangardowego dziedzictwa dzisiaj. Z inicjatywą obchodów wyszły trzy muzea, które mają najbogatsze zbiory sztuki awangardowej w Polsce – Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi, a honorowy patronat nad rocznicą objął Polski Komitet ds. UNESCO. Za symboliczny początek polskiej awangardy uznano otwarcie 4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych I Wystawy Ekspresjonistów Polskich. Zaprezentowano na niej niemal sto dzieł osiemnastu artystów.

Polska awangarda radykalnie odmieniła charakter naszej kultury, przesądzając o dalszym rozwoju sztuk wizualnych, literatury, filmu, teatru, architektury, a także przekształcając w istotny sposób naszą rzeczywistość. Dzieła Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Peipera, Szymona Syrkusa stanowiły liczący się głos w międzynarodowej dyskusji na temat nowoczesności – za sprawą ich osiągnięć Polska stała się ważnym punktem na mapie światowej kultury – podkreślają organizatorzy obchodów. W ramach rocznicowego programu zobaczymy m.in. wystawę Potęga awangardy, zorganizowaną w Krakowie w Kamienicy Szołayskich, na którą złożą się dzieła kluczowych postaci światowej awangardy, takich, jak Edward Munch, Kazimierz Malewicz, Marcel Duchamp, Fernand Léger czy Georges Rouault oraz polskich „awangardzistów”. W Muzeum Sztuki w Łodzi zostanie zaprezentowany przegląd twórczości Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Także w Łodzi będzie można będzie obejrzeć ekspozycję Organizatorzy życia. De Stijl i projektowanie awangardowe w Polsce eksplorującą międzynarodowe konteksty, w jakich kształtowała się nowoczesna polska architektura i wzornictwo. Natomiast o oddziaływaniu awangardy na powojenną sztukę przypomni w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawa poświęcona jednej z najważniejszych osobowości polskiej architektury dwudziestowiecznej - Oskarowi Hansenowi. Możemy spodziewać się także przekrojowych publikacji, w tym zapowiadanej przez Instytut Architektury w Krakowie antologii tekstów teoretycznych i krytycznych o architekturze nowoczesnej w Polsce wraz ze zbiorem esejów i komentarzy. .

Wystawa „Mnie tu nie ma” we wrocławskim Muzeum Architektury Wstrzymana z powodu pandemii wystawa „Mnie tu nie ma. Ludzki wymiar architektury” otwiera się w Muzeum Architektury. Ekspozycja podsumowuje dotychczasowy dorobek pracowni SRDK Archicom Studio Śródka i proponuje podróż w czasie po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu.
Lisbon Architecture Triennale 2019. Najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji Piąta edycja Lisbon Architecture Triennale, pod hasłem The Poetics of Reason, odnosi się do napięcia między subiektywnością a racjonalnością w architekturze.
Przestrzenie Jacka Damięckiego Jacek Damięcki – architekt, wizjoner, artysta, autor wielkich instalacji w miejskiej przestrzeni. We Wrocławiu można oglądać wystawę twórczości jednego z najciekawszych polskich projektantów ostatniego 50-lecia. Przygotował ją sam twórca oraz warszawska grupa Centrala.
Open call – triennale w Lizbonie Kuratorzy przyszłorocznego triennale architektury w Lizbonie ogłosili nabór zgłoszeń w konkursach Associated Projects, Début Award i Universities Award.
Zaproszenie na wystawę Dobry Wzór Wystawę można oglądać od 27 października w warszawskim Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Ekspozycja zawiera 114 produktów i usług, które zostały zakwalifikowane do finału 24. edycji konkursu Dobry Wzór.
Sto lat kobiet w architekturze na wystawie we Frankfurcie Od 30 września w Muzeum Architektury można oglądać wystawę Pani Architekt. Prezentowane są na niej sylwetki 22 niemieckich architektek wraz z ich najważniejszymi realizacjami.