Architektura MuratorWydarzeniaRozstrzygnięcie XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

Rozstrzygnięcie XVIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze

13 grudnia 2014 r. w siedzibie Zarządu Głównego SARP w Warszawie, odbył się finał XVIII edycji konkursu "Polski Cement w Architekturze" na najlepszą realizację architektoniczną z użyciem technologii żelbetowej, wykonaną i przekazaną do użytku do końca 2013 roku.

Konkurs "Polski Cement w Architekturze" jest organizowany od 1997 roku przez spółkę Polski Cement – obecnie Stowarzyszenie Producentów Cementu oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Celem konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. Już po raz osiemnasty dokonano wyboru najlepszych realizacji wykonanych z użyciem żelbetu.

Pierwszą nagrodę równorzędną otrzymały dwie realizacje - Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu wg projektu JEMS Architekci oraz Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wg projektu Ad Artis Emerla Wojde spółka jawna.

Realizacje oceniało jury w składzie arch. Zbigniew Reszka, sędzia SARP, przewodniczący sądu. arch. Marcin Kościuch, sędzia SARP o. Poznań, arch. Przemo Łukasik, sędzia SARP o. Katowice, arch. Bolesław Stelmach, sędzia SARP o. Warszawa, Zbigniew Pilch, sędzia z ramienia zamawiającego Stowarzyszenie Producentów Betonu.

JEMS Architekci, Biblioteka Raczyńskich
JEMS Architekci, Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich. Fot. materiały prasowe

Rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
Projekt: JEMS Architekci, Warszawa
Autorzy: Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marek Moskal, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Współpraca: Justyna Kościańska, Anna Wojcieszek
Inwestor: Biblioteka Raczyńskich, Poznań

Nagrodę przyznano za doskonałe wykorzystanie właściwości konstrukcyjnych i plastycznych betonu, czego efektem jest budynek nowoczesny, a zarazem harmonijnie wpisujący się w tkankę urbanistyczną miasta. Subtelna, matowa powierzchnia płukanego betonu zastosowanego na elewacjach obiektu znakomicie współgra z fakturą elewacji zabytkowego, XIX-wiecznego gmachu biblioteki. Odpowiednio opracowany beton staje się w tym przypadku współczesnym odpowiednikiem tynku, wizualnie zespalając oba budynki.

Brama Poznania, ICHOT
AD Artis Emerla Wojda, Brama Poznania | Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Fot. materiały prasowe

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
Projekt: Ad Artis Emerla Wojda spółka jawna, Kraków
Zespół autorski: Arkadiusz Emerla, Piotr Jagiełłowicz, Wojciech Kasinowicz, Maciej Wojda
Współpraca autorska: Magdalena Bury, Jarosław Dudkiewicz, Magdalena Golenia, Agnieszka Janik, Dominika Kaczmarczyk, Paweł Kaszub, Krzysztof Kuczyński, Janusz Loos, Eliza Lulińska-Oliwa, Paulina Łakomy, Michał Marjankowski, Justyna Nowak-Jagiełłowicz, Marta Pięta, Kamil Raczak, Adam Wereszczyński, Artur Wiąk
Inwestor: miasto Poznań

Nagrodę przyznano twórcom za uzyskanie uniwersalnie symbolicznej przestrzeni muzealnej, dzięki zauważeniu wartości miejsca i użyciu lapidarnych środków formalnych. W rozwiązaniach przestrzennych i materiałowych trafnie zrezygnowano z tego co zbędne, aby pozostawić to co niezbędne.

Maćków, rewitalizacja podwórka we Wrocławiu
Maćków Pracownia Projektowa, rewitalizacja podwórka przy kamienicy ul. Podwale 61 we Wrocławiu, Fot. materiały prasowe

Wyróżnienie Pierwszego Stopnia:
Rewitalizacja Podwórka przy kamienicy, Wrocław
Projekt: Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław
Autorzy: Zbigniew Maćków (Główny Projektant), Przemysław Skwarek (Architekt Prowadzący), Maria Roj, Dominika Mrozińska
Inwestor: Maćków Pracownia Projektowa, Wrocław

Wyróżnienie 1 stopnia przyznano za twórcze i wyważone rozwiązanie małej w skali, lecz znaczącej dla miasta przestrzeni, kryjącej się często na zapleczu frontowych fasad. Prosta w formie i konsekwentna w detalu oraz technologii instalacja mebli miejskich, pokazuje że „prosto” daleko stoi od „prostackiego". Na uznanie zasługuje fakt, że inwestorem jest jej autor.

Park technologiczny Brainville
Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne, park technologiczny "BRAINVILLE" w Nowym Sączu. Fot. Paweł Wieczorek

Wyróźnienie Drugiego Stopnia:
Park Technologiczny "Brainville", Nowy Sącz
Projekt: Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne, Kraków
Autorzy: Artur Jasiński, Marcin Godziński, Katarzyna Kapłoniak, Katarzyna Leśnodorska, Marcin Pawłowski, Paweł Wieczorek
Współpraca autorska: Agnieszka Godzińska, Rafał Jaśkowiec, Anna Knez, Tomasz Lelek, Anna Strzelczyk
Inwestor: Miasteczko Multimedialne Sp. Z O.O., Nowy Sącz

Wyróżnienie przyznano za bardzo skomplikowaną konstrukcję obiektu stalowo-żelbetową. Żelbetowe ławy fundamentów każdej kondygnacji schodzą tarasowo, dostosowując się do konfiguracji terenu. Na uwagę zasługują detale murów oporowych z betonu architektonicznego oraz elementy małej architektury.

Nagrodę specjalną producentów betonu towarowego otrzymał obiekt: Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Nagrodę przyznano autorom za to, że zmusili beton towarowy, aby przeistoczył się w dzieło sztuki.

Czy beton może być eko? Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.
W trosce o betonowe dziedzictwo XX wieku: podsumowanie projektu Innova Concrete Dobiegł końca trwający cztery lata międzynarodowy projekt badawczy Innova Concrete, którego celem było opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych z XX wieku. Wzięło w nim udział 29 instytucji z 11 krajów na całym świecie.
CARBS – Concrete Kinetics: projekt artystyczny Matter Design Concrete Kinetics (CARBS) to seria wydarzeń on-line przygotowanych przez studio Matter Design z Bostonu we współpracy z galerią AEDES i firmą CEMEX. W ramach projektu będzie można zobaczyć specjalnie opracowaną choreografię z wykorzystaniem megalitycznych elementów z betonu, każdy o wadze od 400 do 1800 kg.
Stone Garden / Bejrut Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.
Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Hala Stulecia we Wrocławiu wśród najważniejszych betonowych konstrukcji Europy Hala Stulecia bierze udział w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete, którego celem jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych. Obiekt został wytypowany jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu.