Run Colors zwycięzcą plebiscytu na Ulubieńca Polski
Tytuł Ulubieńca Polski 2013-2014 otrzymała realizacja Run Colors w Poznaniu, projektu mode:lina architekci. W plebiscycie na Ulubieńca Polski rywalizowało 47 obiektów architektury, wybranych przez jury VIII edycji konkursu Życie w Architekturze spośród 314 nadesłanych zgłoszeń. Głosowanie odbywało się na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
Projekt sklepu Run Colors z Poznania wykorzystuje nazwę oraz logotyp RunColors i stawia na motyw „biegnących kolorów”. Sznurowadło - element charakterystyczny logotypu - zainspirowało projektantów do stworzenia wielobarwnej, dynamicznej instalacji złożonej z linek przypominających sznurowadła. Ściany mają kolor grafitowy. Wnętrze uzupełniają pomalowane na czarno antyki. Projekt zrealizowany został w 2013 roku. Jego autorem jest pracownia mode:lina architekci w składzie: Paweł Garus, Jerzy Woźniak (główni projektanci), Kinga Kin, Agnieszka Owsiany (zespół projektowy).
W plebiscycie na Ulubieńca Polski rywalizowało 47 obiektów architektury, wybranych przez jury Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE spośród 314 zgłoszeń. Głosowanie odbywało się na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
Autorowi i inwestorowi realizacji wyłonionej w plebiscycie na Ulubieńca Polski zostanie przyznana specjalna pamiątkowa tablica do zawieszenia na obiekcie, którą zaprojektowała znana pracownia Towarzystwo Projektowe.
W najbliższych dniach redakcja "Architektury-murator" nagrodzi najlepsze wypowiedzi zamieszczone pod obiektami.
17 kwietnia poznaliśmy wszystkich laureatów VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje powstałe w Polsce w latach 2013-2014. Grand Prix Prezydenta RP otrzymała filharmonia w Szczecinie, która wkrótce potem zdobyła najważniejszą nagrodę architektoniczną Unii Europejskiej – Mies van der Rohe Award. W tym numerze podsumowujemy ostatnią edycję konkursu, publikujemy fotoreportaż z gali finałowej, a także przypominamy wszystkich tegorocznych finalistów i laureatów: zdobywców Grand Prix, nagród głównych i nagród specjalnych.
W dniach 11-12 marca 2015 roku w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyło się otwarte dla publiczności posiedzenie jury. Autorzy nominowanych realizacji prezentowali swoje projekty, próbując przekonać sędziów, że to właśnie one zasługują na zwycięstwo.
W 2014 roku miesięcznik „Architektura-murator” obchodził jubileusz 20-lecia istnienia, w tym – mija 20 lat od zorganizowania przez redakcję I edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Od tego czasu odbyło się w sumie siedem kolejnych edycji konkursu, w których wzięły udział 2764 realizacje. W 2000 roku nagrody główne wręczał premier Jerzy Buzek, a w 2012 roku – Grand Prix prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa. W zakończonej właśnie VIII edycji konkursu o statuetkę ARCHITEKTURY walczyły obiekty oddane do użytku w latach 2013-2014. Laureata Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury po raz drugi wybrał prezydent Bronisław Komorowski.
Spośród 314 obiektów zgłoszonych do konkursu jury w II etapie obrad wybrało 47 finalistów. Brali oni udział w plebiscycie na Ulubieńca Polski. To także spośród nich jury wybrało 15 nominacji. Poniżej prezentujemy 47 obiektów w podziale na kategorie (kolejność losowa): 10 budynków użyteczności publicznej, 10 wnętrz użyteczności publicznej, 10 budynków wielorodzinnych, 10 domów jednorodzinnych i 7 przestrzeni publicznych.
To na pewno najważniejszy konkurs architektoniczny w Polsce - powiedział Antoni Domicz, przewodniczący sądu konkursowego VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE, w której nagrodzono najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014. Prezentujemy wideorelację z Gali Finałowej oraz wywiady z laureatami konkursu.