Architektura MuratorWydarzeniaRusza budowa wieżowca Mennica Legacy Tower

Rusza budowa wieżowca Mennica Legacy Tower

Na warszawskiej Woli rusza budowa kolejnego wieżowca. Pierwszy budynek wchodzący w skład kompleksu Mennica Legacy Tower ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Obiekt powstanie według projektu amerykańskiej pracowni Goettsch Partners.

Mennica Legacy Tower
Źródło: materiały prasowe

Mennica Legacy Tower powstanie przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera wybrała biuro Epstein. W skład kompleksu wejdą dwa obiekty: 10-cio piętrowy budynek od strony zachodniej i 33 - piętrowa wieża.

Zaokrąglone narożniki, podział fasady oraz całkowicie przeszklone główne lobby o wysokości 13 metrów (trzy kondygnacje) mają nadać bryle lekkości i dynamiki, zacierając jednocześnie granicę pomiędzy jego wnętrzem a otoczeniem. Zaprojektowany między budynkami kompleksu pasaż miejski utworzy nowy szlak komunikacyjny dla pieszych pomiędzy ulicami Prostą i Grzybowską. Ulokowanie wieży w południowo-wschodnim narożniku działki pozwoliło na stworzenie ogólnodostępnego placu z elementami małej architektury i zieleni.

Mennica Legacy Tower zaoferuje łącznie 65 630 m² powierzchni najmu. Uzupełnieniem funkcji biurowych będą zielone dachy oraz zlokalizowane na parterach restauracja i kawiarnia. W obu budynkach znajdzie się także 4 500 m² powierzchni handlowo-usługowej.

W kompleksie biurowym zastosowany zostanie system kontroli dostępu zintegrowany z systemem zarządzania wind, sterowanie oświetleniem i klimatyzacją z poziomu telefonu komórkowego, które przyczynią się do obniżenie kosztów zużycia energii. Na podziemnym czterokondygnacyjnym parkingu przewidziano punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz 300 miejsc dla rowerów wraz z infrastrukturą dla rowerzystów - niezależnym, bezpiecznym wjazdem, windami, szatnią wraz z prysznicami oraz stacją naprawy.

Przewidywany termin oddania do użytku niższego, 10-piętrowego budynku to IV kwartał 2018 roku, natomiast 33-piętrowej wieży – III kwartał 2019 roku.

Za realizację odpowiadać będzie firma Warbud SA.

Targowisko Bakalarska w Warszawie Potraktowanie Bakalaka z szacunkiem i zrozumieniem sprawiło, że targowisko tętni swoim hałaśliwym i kolorowym życiem, jest nieformalnym zagłębiem kuchni azjatyckiej i ciekawym miejscem na mapie Warszawy – o nowej realizacji Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej pisze Łukasz Pancewicz.
Modernizacja bazaru Różyckiego Działania miasta miały na celu faktyczną rewitalizację bazaru Różyckiego. Była z pewnością na to szansa, gdyby zastosowano bardziej strategiczne i uważne podejście do procesu zmiany – o nowej realizacji OCA Architekci pisze Maciej Czeredys.
Przeciw odbudowie Pałacu Saskiego: list otwarty Z inicjatywy m.in. profesor Marty Leśniakowskiej, Andrzeja Pałysa i Grzegorza Piątka powstał list otwarty w sprawie rezygnacji z odbudowy Pałacu Saskiego i zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. W ciągu kilku dni pod apelem do Kancelarii Prezydenta RP podpisało się blisko 70 osób, w tym Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Agnieszka Holland, Krzysztof Warlikowski, Anda Rottenberg, Maria Poprzęcka i Małgorzata Omilanowska.
Odbudowa Pałacu Saskiego: jest Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji Prezydent Andrzej Duda przekazał marszałek Sejmu projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W zrekonstruowanych budynkach ma się znaleźć m.in. nowa siedziba Senatu.
Stadion Polonii w Warszawie: wkrótce rozbudowa historycznego obiektu Na modernizację i rozbudowę stadionu Polonii władze Warszawy zarezerwowały ponad 100 mln złotych. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział właśnie realizację konkursowego projektu biura JSK Architekci z 2019 roku.
Centrum Edukacji Ekologicznej przy lesie Młocińskim w Warszawie Przy ulicy Papirusów na Młocinach już za trzy lata powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej. Wkomponowany w niewielkie wzniesienie budynek zostanie zrealizowany w oparciu o prefabrykowaną technologię CLT według projektu pracowni Kwadratura.