Architektura MuratorWydarzeniaRusza budowa wieżowca Mennica Legacy Tower

Rusza budowa wieżowca Mennica Legacy Tower

Na warszawskiej Woli rusza budowa kolejnego wieżowca. Pierwszy budynek wchodzący w skład kompleksu Mennica Legacy Tower ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Obiekt powstanie według projektu amerykańskiej pracowni Goettsch Partners.

Mennica Legacy Tower
Źródło: materiały prasowe

Mennica Legacy Tower powstanie przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli według projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera wybrała biuro Epstein. W skład kompleksu wejdą dwa obiekty: 10-cio piętrowy budynek od strony zachodniej i 33 - piętrowa wieża.

Zaokrąglone narożniki, podział fasady oraz całkowicie przeszklone główne lobby o wysokości 13 metrów (trzy kondygnacje) mają nadać bryle lekkości i dynamiki, zacierając jednocześnie granicę pomiędzy jego wnętrzem a otoczeniem. Zaprojektowany między budynkami kompleksu pasaż miejski utworzy nowy szlak komunikacyjny dla pieszych pomiędzy ulicami Prostą i Grzybowską. Ulokowanie wieży w południowo-wschodnim narożniku działki pozwoliło na stworzenie ogólnodostępnego placu z elementami małej architektury i zieleni.

Mennica Legacy Tower zaoferuje łącznie 65 630 m² powierzchni najmu. Uzupełnieniem funkcji biurowych będą zielone dachy oraz zlokalizowane na parterach restauracja i kawiarnia. W obu budynkach znajdzie się także 4 500 m² powierzchni handlowo-usługowej.

W kompleksie biurowym zastosowany zostanie system kontroli dostępu zintegrowany z systemem zarządzania wind, sterowanie oświetleniem i klimatyzacją z poziomu telefonu komórkowego, które przyczynią się do obniżenie kosztów zużycia energii. Na podziemnym czterokondygnacyjnym parkingu przewidziano punkty ładowania samochodów elektrycznych oraz 300 miejsc dla rowerów wraz z infrastrukturą dla rowerzystów - niezależnym, bezpiecznym wjazdem, windami, szatnią wraz z prysznicami oraz stacją naprawy.

Przewidywany termin oddania do użytku niższego, 10-piętrowego budynku to IV kwartał 2018 roku, natomiast 33-piętrowej wieży – III kwartał 2019 roku.

Za realizację odpowiadać będzie firma Warbud SA.

ARCHIwum Warszawy lat 90. Wirtualna mapa warszawskiej architektury lat 90. Dostępna jest już mapa warszawskiej architektury lat 90. Po najntisowych realizacjach stolicy oprowadzają badaczki architektury Aleksandra Stępień-Dąbrowska i Alicja Gzowska oraz fotograf Maciej Leszczełowski, którzy razem z wolontariuszami zinwentaryzowali ponad 300 obiektów powstałych w dekadzie transformacji.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca, w tym artykuł z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym.
MSN / Warszawa Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie. O realizacji siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie według projektu biura Thomas Phifer and Partners piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk.
Spójna różnorodność: o Browarach Warszawskich Piotr Lewicki Kazimierz Łatak W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Kamienica wielopokoleniowa przy ul. Stalowej w Warszawie Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie. O realizacji biura Sawa-tech pisze Jerzy S. Majewski.